almaecet diéta
Tudományos,  Kisokosok

Tények és tévhitek az almaecet diétáról, fogyásról és egyéb hatásairól

Az egészséges életmód és a fogyókúrás trendek világában az almaecet diéta különösen nagy népszerűségre tett szert az utóbbi években. Az almaecet, – amit évszázadok óta használnak különféle gyógyászati célra is -, manapság sokak számára vált a gyors fogyás ígéretének szimbólumává. De vajon mennyire megalapozott az almaecet fogyasztó hatása? Valóban hatékony lenne az almaecet diéta, és mit mond róla a tudomány jelenlegi állása?

Az almaecet diéta követői szerint az almaecet jótékony hatással van szervezetünkre, amennyiben rendszeresen fogyasztjuk. A legfontosabb oduász termeszetesen az, hogy az almaecet segít a fogyásban. Ezen kívül az almaecetet méregtelenítő hatása miatt is ajánlják, az az állítások szerint segít megszabadulni a szervezetben felgyülemlett méreganyagoktól. Az almaecet diéta könnyen követhető, hiszen naponta csak egy kanálnyit kell fogyasztani belőle és ennyi. Azonban ritka az olyan dolog, ami egyszerű és eredményes is egyben. Különösen a diéták között. Ezért érdemes alaposan megvizsgálni, hogy mennyi igazság rejlik ezek mögött az állítások mögött.

Szóval utánajártam a témának, hogy mi a helyzet vele. Van-e mellékhatása az almaecet diétának, és használ-e egyáltalán.Ismerjük meg az almaecet diéta hatását, a véltet és a valósat egyaránt!

Mi is az az almaecet?

Az almaecet nem meglepő módon az alma erjesztésével állítják elő. Az előállítási folyamat két lépésből áll: az érett almákat először péppé zúzzák, majd az így kapott almalevet megerjesztik. Az erjesztés során a cukrok először alkohollá, majd ecetsavvá alakulnak, ami az almaecet diéta lényegét adja. Az almaecet jellegzetes, savanykás ízét és illatát ennek az ecetsavnak köszönheti, ami kinek kellemes, kinek – mint például nekem – szinte elviselhetetlen.

Almaecet típusai

Az almaecetnek három típusával találkozhatunk az üzletekben:

  • Szűrt almaecet: Ez az almaecet leggyakoribb típusa. Az előállítás során az ecetet átszűrik, hogy eltávolítsák a lebegő részecskéket, így az ecet tiszta és áttetsző lesz.
  • Szűretlen almaecet: Ez a típus természetesebb formában tartalmazza az erjesztés során keletkező anyagokat, így több enzimet, fehérjét és jó baktériumot tartalmaz. A szűretlen almaecet zavarosabb. A legtöbb szűretlen almaecet bio minősítésű, és mivel a bio szóval eladhatobb, ezért konkrétan szűretlen almaecettel nem igen találkozhatunk, hanem a bio almaecet alatt kell keresni.
  • Bio almaecet organikusan termesztett almákból készítik, és az előállítás során sem használnak mesterséges adalékanyagokat, tartósítószert, vagy vegyszert. Az organikus termesztés azt jelenti, hogy az almaültetvényekben nem alkalmaznak szintetikus növényvédő szereket, műtrágyákat vagy genetikailag módosított szervezeteket (GMO-kat). A bioalmaecet tehát tisztább és természetesebb, mint a hagyományos almaecet és szinte minden esetben szűretlen.
almaecet fogyás

Mi az az almaecet diéta?

Az almaecet diéta – nem meglepő módon – az almaecet rendszeres fogyasztásán alapul, ami állítólag elősegíti a fogyást és javítja az emésztést. Szerencsére ez nem azt jelenti, hogy pohár számmal kell fogyasztanunk belőle, elég napi szinten egy-két evőkanálnyi almaecetet fogyasztani valamilyen formában. Bár az elméletek szerint az a legjobb, ha az almaecetet éhgyomorra, vízben elkeverve fogyasztjuk étkezés előtt, vagy után.

Kinek a nevéhez fűződik az almaecet diéta?

Az almaecet diéta népszerűsítése Dr. D.C. Jarvis nevéhez fűződik, aki az 1950-es években írta meg könyveit az almaecet jótékony hatásairól. Dr. Jarvis az almaecetet az egészségmegőrzés és a fogyás egyik természetes eszközének tartotta

Miért pont almaecet diéta?

Az elmélet szerint az ecet egy olyan hatóanyag, aminek számtalan módon van pozitív hatással szervezetünkre. De akkor miért pont almaecet és nem fehérborecet mondjuk?

Milyen előnyöket ígér az almaecet diéta?

Az elmélet szerint almaecetnek szinte megszámlálhatatlan jótékony hatása van, ami alapján már már csodaszernek számít. A rengeteg ígéret, a diéta egyszerűsége és természetessége pedig az egekig emeli a népszerűségét. Lássuk, milyen mire jó az almaecet a a diéta kitalálója szerint:

  • Az almaecet segít a fogyásban: Az almaecet csökkenteni az étvágyat és növeli a teltségérzetet, aminek köszönhetően csökkenthetjük a kalóriabevitelünket, ami egyenes út a fogyáshoz.
  • Vércukorszint szabályozása: Az almaecet segíthet stabilizálja a vércukorszintet, ami különösen hasznos lehet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek vagy azoknak, akik inzulinrezisztenciával küzdenek.
  • Javítja az emésztést: Az almaecet támogatja az emésztőrendszerünk egészséges működését, és csökkentheti a puffadást, mivel serkenti az emésztőenzimek termelődését.
  • Csökkenti a koleszterinszintet: Egy két tanulmány szerint az almaecet rendszeres fogyasztása csökkenti rossz LDL-koleszterin szintjét és növeli a jó HDL-koleszterin szintjét.
  • Méregtelenítés: Az almaecet támogatja a máj működését, ami által segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből.
  • Gyulladáscsökkentés: Az almaecet antioxidáns tartalma miatt gyulladáscsökkentő hatással bír, aminek segítségével mérsékli a szervezetünkben lévő gyulladásokat.

Mitől lenne csodaszer, a kitalálója szerint?

Az almaecet csodaszer” mivolta több alapra épül, azaz különböző módon járul hozzá szervezetünk egészséges működéséhez. Egyrészt, az almaecet magas ecetsav tartalma felgyorsítja az anyagcserét, ami hozzájárul a zsírégetéshez, és e révén a fogyáshoz. Továbbá csökkenti a vércukorszint ingadozását, aminek köszönhetően szervezetünk optimálisabban használja fel az energiát.. Emellett az almaecet savassága fokozza az emésztőenzimek termelődését, elősegítve a tápanyag hatékonyabb lebontását és a felszívódását. Végül az almaecet étkezés előtti, vagy utáni fogyasztása elősegítheti a teltségérzet kialakulását is, ami csökkentheti az étkezések közötti nassolás és a túlzott kalória bevitel esélyét, ami tovább lökést ad a mítosznak, hogy az almaecet fogyaszt.

Almaecet mellékhatásai

Szerencsére a diéta viszonylag veszélytelen, de az nem azt jelenti, hogy az alamecetnek ne lenne mellékhatása. Egyrészt, a savas mivoltjából eredően rendszeres fogyasztása károsíthatja a fogzománcot, ami fokozott fogérzékenységhez és fogszuvasodáshoz vezethet. Emésztési problémák is előfordulhatnak, például hányinger, gyomorégés és puffadás, különösen érzékeny gyomrúak. Továbbá az almaecet csökkentheti a vér káliumszintjét, ami veszélyes lehet azok számára, akiknek már eleve alacsony a káliumszintje vagy vízhajtot szed.

Nem gyakori, de az almaecet interakcióba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például inzulinnal, víz,- és hashajtókkal, ami megváltoztathatja ezek hatékonyságát és növelheti a mellékhatások kockázatát. Az egészséges vesét ugyan nem, de egy eleve betegeskedő vesét megterhelheti az almaecet rendszeres fogyasztása.

Almaecetet éhgyomorral? Inkább ne

A legtöbb ajánlás azt javasolja, hogy az almaecetet éhgyomorra fogyasszuk, hogy maximálisan kifejtse a hatását. Azonban ez pont nem a legjobb ötlet, mivel az almaecet sav révén refluxot, gyomorégést okozhat, illetve gyomor irritációt, és a fogzománcot is károsíthatja.

almaecet hatása

Mi az igazság az almaecet diétával kapcsolatban?

Az almaecet diéta hatékonyságával kapcsolatos bizonyítékok vegyesek, és jelenleg nincs egyértelmű, széleskörű tudományos konszenzus arról, hogy az almaecet diéta valóban jelentős előnyökkel járna. Néhány kis léptékű tanulmány és anekdotikus beszámoló ugyan támogatja az almaecet bizonyos előnyeit, de az eredmények gyakran nem elégségesek ahhoz, hogy határozott következtetéseket lehessen levonni. 

Valóban segít az almaecet a fogyásban?

Akad egy-két tanulmány, ami szerint segíthet a fogyásban az almaecet. Egy 2009-es japán kutatásban az almaecetet fogyasztó csoportnak sikerült pár kilótól megszabadulnia a placebó csoporttal ellentétben. Azonban a kutatás elég korlátozott volt, mint időben, mint résztvevők számában. Ezt leszámítva már nem nagyon találni, olyan kutatást, ami igazolná vagy sejtettné az almaecet fogyasztó hatását. Ha hatalmas segítség lenne, az almaecet a fogyásban, biztos meglovagolták volna a benne rejlő lehetőséget.

Mi a helyzet az almaecet cukorbetegségre gyakorolt hatásával?

Szintén találkozhatunk elvétve olyan kutatásokkal, ami szerint segíthet az almaecet a cukorbetegség elleni küzdelemben. Egy 2005-ös tanulmány szerint csökkenti mérsékli az inzulin szint emelkedését az étkezést követően elfogyasztott almaecet az I. típusú diabétesszel diagnosztizált résztvevőnél. Azonban a kutatásban mindösszesen 29 személy vett részt, és hasonló kutatás nem igazán lelhető fel. Szóval aligha lehet biztosra kijelenteni, hogy az almaecet segít a cukorbetegség mérséklésében.

Almaecet és a méregtelenítés

A méregtelenítés az utóbbi évtizedek hívószava, ami eléggé megfoghatatlan. Mit is jelent egyáltalán a méregtelenítés? Szervezetünk intelligens, és – egészséges – körülmények között a máj látja el ezt a feladatot. Nem igazán kell hozzá semmilyen fancy méregtelenítő kúra, vagy hasonló divatos dolog. 

Eredményesebb lenne a méregtelenítés az almaecettel Nos, állítólag. A beszámolók alapján. Ezzel kapcsolatban egyetlen egy kutatás sem készült, vagy nem lett olyan eredmény, mint szerették volna. Szóval, van aki úgy érzi, hogy jobb lesz tőle az emésztése. Az is valami.

Lúgosítás almaecettel

Elérkeztünk az almaecet diéta egyik legnagyobb kérdőjeléhez. Hogyan történik a lúgosítás az almaecettel, ha egyszer savas? De ha tegyük fel, úgy mond lúgosítana az almaecet, akkor mi lenne? Semmi az égadta világon. A lúgosító diéták, meg a lúgosítás fortélya az egyik legnagyobb humbuk az utóbbi évtizedekben. Szervezetünk nagyon profi és nagyon jól szabályozza szervezetünk pH értékét. A legkisebb eltérés is a normál értéktől komoly következményekkel járhat. Szerencsére viszont az étkezési szokásainknak elenyésző hatása van szervezetünk pH értékére. Szóval szerencsére a lúgosító diéta nem ártalmas, csak éppen semmi értelme.

Az almaecet diéta vélt hatása a szervezetre

Egy szó mint száz, szubjektív beszámolókon kivül semmi sem támasztja alá, hogy az almaecet diéta beváltja az ígéreteket. Szerencsére azonban komoly kockázattal se jár a hóbort, úgyhogy ha valaki nagyon hisz benne, akkor nyugodtan csinálhatja. A placebo hatás is pozitívan hathat az érzékeinkre, ami pedig közérzetünkre. Úgyhogy attól függetlenül, hogy van-e az almaecetnek jótékony hatása a szervezetünkre, vagy sem, még javíthatja általános közérzetünket.

Mire jó az almaecet?

Még ha az almaecet nem is egy csodatevő gyógyszer, érdemes otthon tartani mivel számtalan dologra használhatjuk. És ezt úgy mondom, hogy én konkrétan irtozok az ecet minden formájától. Ki tudnak kergetni a világból, ha a salátát bármiféle ecettel kínálják meg. Viszont, különböző receptekben – például coleslaw -, ahol az ecetnek csak mellékszerepe van jól jöhet. Illetve süteményekbe is lehet használni, ha például a szódabikarbóna mellé kell valami sav bázis.

De nemcsak a konyhában vehetjük hasznát. Az almaecetet régre nyúlóan használják hajra korpásodás ellen, és öblítőként. Az almaecet hajra gyakorolt hatását a tudomány is alátámasztja. De ez egy másik történet.

További táplálkozással kapcsolatos tévhitek és diéták

Manapság végtelen mennyiségű divatos “fortély” és “diéta” terjeng a világhálón, aminek a nagy része szerencsére veszélytelen – vagy max a pénztárcánkra veszélyes -, viszont vannak olyanok, amelyek kifejezetten károsak lehetnek. Szeretek az ilyen trendi dolgok mögé nézni, hogy mi a valóságalapja, és valóban működik-e, vagy csak egy újabb lehúzás. Jelenleg az alább felsorolt étrenddel, vagy fortéllyal foglalkoztam az almaecet diéta mellett.

  • Kisokosok
  • Tudományos
  • Vegán receptek
    •   Back
    • Alapanyagok
    •   Back
    • Vegán reggeli
    • Vegán vacsora ötletek
    • Egyszerű vegán receptek
    • Magyaros vegán ételek
    • Vegán főételek
    • Vegán levesek
    • Vegán desszertek, édességek
    • Saláták és szószok
    • italok
    •   Back
    • Vegánság

Szólj hozzá!