Mi az a tofu, és hogyan készül?
Tartalomjegyzék
ToggleA tofu hazánkban az utóbbi években kezdett nagyobb léptékkel elterjedni, elsősorban a húsmentes táplálkozás egyre növekvő népszerűségének köszönhetően. A szójakészítmény a Távol-Keleten már több, mint 4000 éve ismerik.
Mi a tofu, és miből van?
A fehérjedús alapanyagot magyarul szójababsajtnak szokás hívni, ami sokat el is árul abból, hogy mi az a tofu, és miből van, mivel elég nagy hasonlóságot mutat a sajtkészítéssel. A szójababot először vízbe áztatják, majd a megpuhult babot összezúzzák. Ezt követően megfőzik az összetört szójababot, majd leszűrik, aminek az eredménye lesz a szójatej.
A szójatejet “megaltatják” – többnyire kalcium szulfát vagy magnézium klorid hozzáadásával -, aminek köszönhetően a tejben lévő fehérje kicsapódik, amit pedig tömbökbe tömörítenek. Így kapja meg a tofu a jellegzetes téglaszerű alakját.
Egészséges-e? A tofu élettani hatásai:
A szójababsajt már több, mint 2000 éve nélkülözhetetlen alapanyaga a Távol-Keleti konyhának. Népszerűségét méltán kiérdemelte, ugyanis egyértelműen kijelenthető, hogy a tofu egészséges. Több nemzetközi kutatás bizonyítja, hogy számos betegség kockázatát csökkenti, illetve temérdek más pozitív élettani hatása van a tofu rendszeres fogyasztásának:
Csökkenti a szív koszorúereinek keringési zavarának kockázatát
Keringési zavarokat érintő megbetegedésekben hazánk sajnos az élvonalban van. A Harvard 2020-ban publikált cikk alapján azok körében, akik hetente legalább egyszer fogyasztanak tofut, 18 százalékkal csökken a keringési megbetegedések kockázata.
Csökkenti a rossz koleszterint
2019-ben az Oxford folyóiratában jelent meg egy cikk arról, hogy a szója – és ezáltal a tofu – rendszeres fogyasztása hozzájárul a rossz koleszterin csökkentéséhez. 46 különböző kutatás alapján ennek mértékét 3-4 százalékra teszik.
Javítja a memóriát és hozzájárul a mentális egészséghez
Bár egyenlőre még nem egyértelmű a kutatók számára, hogy hogyan javítja kognitív képességeinket a tofu, viszont kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a szója – és készítmények – segítik felvenni a küzdelmet a demenciával, illetve az alzheimer kórral.
A tofu tápértéke
Nemcsak szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai emiatt érdemes a szójatúrót beépiteni táplálkozásunkba. A tofu tápértéke rendkívül magas. Kiváló protein forrás, miközben zsír és szénhidrát tartalma alacsony, aminek köszönhetően kalóriatartalma is kicsi. Emellett az sem utolsó érv a tofu fogyasztás mellett, hogy a szójakészítmény tartalmazza az összes aminosavat, amelyre szervezetünknek szüksége van.
100 gramm tofu tápértéke
- Kalória: 147 kcal
- Fehérje: 15,8 gramm
- Szénhidrát: 4,3 gramm
- Zsír: 8,7 gramm
Van árnyoldala is?
Sajnos számtalan tévhit kering a szójával – és ezáltal a tofuval is – kapcsolatban. Azonban ezeknek az alapja többnyire régi hiedelmek és fél igazságok. Számtalan kutatás támasztja alá, hogy a tofu teljesen egészséges. Hazánkban pedig nem kapható GMO kezelt szójából készült tofu, amivel oly sokan példáloznak.
Persze jóból is megárt a sok, nincs ez másképp a tofuval sem. A túl sok pedig körülbelül 300 gramm/naptól kezdődik, amit szerintem még akarva se egyszerű túllépni.
A tofuval kapcsolatos tévhitek és valós kockázatokról hosszan lehetne beszélni, úgy hogy egy külön bejegyzést érdemel a jövőben
Hol lehet tofut venni?
Manapság szinte bárhol. Legalábbis a nagyobb szupermarketekben és ázsia boltokban egészen biztosan. Személy szerint nekem legjobban a Lidl-ben kapható Vermundo márka jön be a legjobban. Mind a füstölt, mind a marinált változata más és más ízvillágú ételhez tökéletes. No meg ár/érték arányban is verhetetlen.
Hogyan készítsem el a tofut?
Sokan azért is óckodnak a szójaturótól, mert “túl natúr” az íze. Ez igazából nem hátrány, hanem előny. Ugyanis ennek köszönhetően ezeregy féle képpen lehet elkészíteni a tofut, akár édesen is. A tofu elkészítéséről a végtelenségig lehetne beszélni, úgyhogy ennek egy külön oldalon olvashatsz a továbbiakban.
Receptek tofu felhasználásával
- All
- Kisokosok
- Tudományos
- Vegán receptek
- Back
- Alapanyagok
- Back
- Vegán reggeli
- Vegán vacsora ötletek
- Egyszerű vegán receptek
- Magyaros vegán ételek
- Vegán főételek
- Vegán levesek
- Vegán desszertek, édességek
- Saláták és szószok
- italok
- Back
- Vegánság
Bár már szeptemberre fordult a naptár, azonban a nyár kitartóan tombol. Ilyenkor nem igen szeretek én se nagy főzésekbe bocsátkozni,…
A hétvégére jól bevásároltam burgonyából, hogy majd egy jót sütögetünk. Viszont a faszén mennyiséget kicsit alulméreteztem, így a krumplira már…
Itt a nyár, és vele együtt a végtelen mennyiségű különböző idényzöldség is megérkezett. Jól bevásároltam különböző zöldségekből, aztán jött a…
A kelkáposzta nem igazán tartozik a többség kedvence közé, miközben szuper egészséges, és jól elkészítve kifejezetten finom tud lenni. Emlékszem,…
Ha húsvét, akkor tojás minden mennyiségben. Legalábbis így volt, amíg meg nem ismertem a vegán életmódot. Úgyhogy a tojás ugrott,…
Nincs több.