vegán rakott kelkáposzta
Vegán főételek,  Vegán receptek,  Vegán vacsora ötletek

Vegán rakott kelkáposzta hagyományosan

A kelkáposzta nem igazán tartozik a többség kedvence közé, miközben szuper egészséges, és jól elkészítve kifejezetten finom tud lenni. Emlékszem, menzán se aratott osztatlan sikert, mondjuk legtöbbször nem igazán volt hívogató kinézete. Nekem mondjuk személy szerint kifejezetten elnyerte a tetszésemet egy-két ebből készült étel. Egyik ilyen volt a rakott kelkáposzta. Nem mondom, hogy egy hatalmas élmény volt de a jobbak között volt egyértelműen.

Így amikor nagyon szép fej kelkáposztára leltem, és azon morfondiroztam, hogy mi legyen belőle, jött az ötlet, hogy miért ne csináljak vegán rakott kelkáposztát? A lényeg nagyjából ugyanaz, csak a darált húst kell valamivel helyettesíteni, ami tök egyszerű. A tejföl is könnyen helyettesíthető – vagy el is hagyható, de nem érdemes -, illetve a sajt sem pótolhatatlan. Egy baj van a húsmentes rakott kelkáposzta recepttel, hogy kicsit pepecselős. De ez – szinte – minden rakott dologról elmondható.

rakott kelkáposzta

Vegán rakott kelkáposzta recept

Előre szólok, lesz mosatlan bőven. Több is, mint azt gondolnád. Viszont mindent összevetve bőven megéri a befektetett munkát a húsmentes rakott kelkáposzta.

Hozzávalók

  • 3×180 gramm tofu (füstöltet, vagy a bazsalikomosat ajánlom)
  • 300 gramm bulgur (másfél bögre), de rizzsel is elkészíthető ugyanúgy.
  • 1 közepes fej kelkáposzta
  • 1 nagyobb fej vöröshagyma
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 2 doboz vegföl (2×150 gramm)
  • őrölt pirospaprika
  • vegeta (opcionális, van már sok teljesen természetes)
  • só, bors
  • olaj
  • (opcionális) növényi sajt (kb 50-60 gramm), vagy sörélesztőpehely (kb 2-3 evőkanál)
  •  

Rakott kelkáposzta elkészítése

Ha jól átgondoljuk a haditervet, és a vegán rakott kelkáposzta mindhárom komponensét egymással párhuzamosan állítjuk össze, akkor egész gyorsan megleszünk vele.

  1. Készítsük el a bulgurt: Tegyük fel kétszeres mennyiségű, hideg vízben a bulgurt főzni. 4-5 perc elteltével tegyünk hozzá sót, vagy/és vegetát, majd fedő alatt főzzük készre közepes lángon netto 10-12 perc alatt.
  2. Készítsük el a tofut: Kezdjünk bele az apróra vágott hagyma pirításába egy nagyobb serpenyőben. Addig morzsoljuk szét a tofu tömböket a rakott kelkáposztához, majd tegyük a hagyma mellé egy kis sóval, borssal és a reszelt fokhagymával. Süssük addig, míg nem kap egy kis színt a tofu. Ez kb 10-15 percet vehet igénybe.
  3. Készítsük elő a kelkáposztát: a külső leveleit távolítsuk el, a majd szedjük szét levelenként. Mossuk meg alaposan a lefejtett leveleket, távolítsuk el torzsát és forró, sós vízben blansírozzuk meg 5-6 perc alatt. Ne főzzük túl, mert elveszti ropogós texturáját a kelkáposzta levél. Ha megpuhult, tegyük félre, hogy lecsöppögjön.
  4. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra, majd keverjük össze a bulgurt, és a morzsolt tofut, ha elkészültek. Ízesítsük tovább sóval, borssal, legalább két teáskanál pirospaprikával. Nyugodtan megkostolhatjuk, mindkét összetevő már megfőtt. A tofu pedig alapból nyersen is fogyasztható.
  5. Aprítsuk fel a blansírozott kelkáposztát. Nem kell túl apróra, de ne is maradjanak egészbe.
  6. Margarinnal kenjünk ki egy nagyobb sűtőtálat. Egy tálban keverjük össze a vegfölt egy kis sóval, és sörélesztőpehellyel vagy növényi sajttal.
  7. Oszlassuk el egyenletesen a tofu-bulgur egyveleg felét az alján, majd terítsük szét rajta a kelkáposzta felét. Majd jöhet a maradék töltelék, és a maradék kelkáposzta a tetejére. Végül az utolsó réteg kelkáposztára szépen egyenletesen oszlassuk el a korábban kikevert vegfölt.
  8. Tegyük a vegán rakott kelkáposztát a sütőbe, és süssük készre 25-30 perc alatt. Az utolsó 5 percben fel tekerhetjük a hőfokot 220-230-ra, hogy szép színt kapjon a teteje.
húsmentes rakott kelkáposzta

Megjegyzések

  • Bulgur helyett használhatunk rizst is, az elkészítési módjában semmi nem fog változni.
  • A húsmentes kelkáposzta receptjén egyszerűsíthetünk azzal, hogy a tofut nem pirítjuk meg, hanem nyerseny morzsoljuk hozzá a kész bulgurhoz. A hagymát ez esetben kihagyhatjuk.
  • Vegföl helyett használhatunk besamel-t is a rakott kelkáposztához.
  • A kelkáposzta szuper egészséges. Többek között gazdag A-, C- és K-vitaminban, valamint antioxidánsokban, melyek erősítik az immunrendszert és mérsékli a szervezetünkben található gyulladásokat, szabadgyököket. Magas rosttartalma hozzájárul emésztőrendszerünk egészséges működéséhez.
  • HA biztosak vagyunk benne, hogy a növényi sajt jó olvadós, akkor külön is ráreszelhetjük a vegán rakott kelkáposzta tetejére. 

Szólj hozzá!