Gyakori tévhitek a vegánsággal kapcsolatban és a valódi tények mögötte
Tartalomjegyzék
ToggleSajnos szinte nap, mint nap találkozhatunk vegánként különböző téves feltételezéssel a vegánsággal kapcsolatban. A legtöbbször a feltételezés teljesen alaptalan, csupán badar viccekből és előítéletekből táplálkoznak. Vannak olyanok, amelyek szándékos csusztatásból eredeztethetőek, és vannak olyanok is, amelyek fél igazságokból táplálkoznak.
Van köztük olyan, amik teljesen ártalmatlan – mint például tök unalmas a vegán étrend -, mivel igazából legyinthetsz rá, hiszen tudjuk jól, hogy nem így van. Viszont vannak olyanok is, amik tulajdonképpen vádaskodások – például a vegánok miatt vágják ki az esőerdőket -, amire azért jó, ha felkészültek vagyunk, hogy a tényekkel reagáljunk rá. Még akkor is, ha vannak olyan emberek – jellemzően a leghangosabbak -, akiket észérvekkel se lehet meggyőzni.
A vegánok nem jutnak elég fehérjéhez
Kezdjük is a leggyakoribb tévhittel, ami biztos vagyok benne, hogy nem csak az én könyökömön jön ki. A legtöbb ember még ott van leragadva, hogy a hús a fehérje, minden más köret. Oké, páran még a sajtot is ismerik, de itt már tényleg végképp vége a fehérje listának.
A valóságban viszont számtalan kiváló növényi fehérje forrás van. Kezdjük is a legjobbakkal, a hüvelyesekkel. A legtöbb hüvelyesben 100 grammra leosztva több fehérje van, mint a predesztinára állított csirkemellben. Ezen kívül a gabonák is bőven tartalmaznak fehérjét, a különböző magvak – mint például a földimogyoró – pedig egyenesen fehérje bombának számítanak. Nem is szaporítom tovább a szót, mivel a végtelenségig lehetne körülbelül sorolni, akit szeretne a részletekbe belemenni, az kattintson a linkre.
A vegán étrend dráááááááága
Na, ez is egy nagyon gyakori tévhit. Az oka is viszonylag egyszerű, a legtöbb ember azt hiszi, hogy a vegánok avokádot esznek különböző vegán húshelyettesítő termékkel. Nos hát, ez valóban drága mulatság lenne, de
- A legtöbb vegán nem avokádót eszik egyéb flancos termékkel,
- az avokádó nem is kifejezetten vegán élelmiszer, hanem a nagy egészség trend keltette mítoszát.
Egy “hétköznapi” vegán teljesértékű gabonákat, hüvelyeseket és egyéb hétköznapi dolgokat fogyaszt, ami tualjdonképpen olcsóbb, mint a hús és a tejtermékek. Az igaz, hogy a helyettesítő termékek legtöbbször – bár manapság már egyre kevésbé – drágábbak, mint az “eredeti”, gondolok itt a növényi sajtra, növényi tejre és hasonlókra. De ezek nem kötelező dolgok. Házi hús helyettesítésre meg például a szejtánt elég olcsón kilehet hozni, ha mindenképp hússzerű dolgot szeretnénk.
A vegánok mindig éhesek
Ez valószínűleg abból fakad, hogy a vegánok fűvet (salátát) esznek egész nap. Természetesen nem lehet salátán élni, mivel iszonyat alacsony a kalóriatartalma, viszont – szinte – egy vegánse kizárólag salátát eszik, azaz nem vagyunk egész nap éhesek. Sőt! A legtöbb alapvető vegán étel kifejezetten laktató hosszútávon, mivel magas rosttartalommal bír és alacsony glikémiás indexszel.
Hiánybetegsége lesz a vegánoknak
Imádják ezt is az emberek durrogtatni. A szervezetnek húsra és tejre van szüksége, hogy minden fontos tápanyag bejusson a szervezetünkbe. Nos ez egyáltalán nem igaz, és a tudomány is alátámasztja.
Azt el kell ismerni, hogy eleinte nehezebb lehet, hiszen egyszerűbbnek tűnhet állati eredetű termékekkel letudni a dolgot. De ez csak azért van, mert ehhez vagyunk szokva. Nekem is eleinte oda kellett figyelnem a makro, mikrotápanyagok, aztán pár hónap múlva már rutin lett.
Persze van egy-két kivétel, mint például a B12 vitamin, ami a növényi eredetű élelmiszerekben nem található. Viszont, fontos megjegyezni, hogy valójában az állatokban se lenne, ha nem adnának nekik mesterséges úton. Azaz a húsevők is úgyanúgy mesterségesen előállított B12-öt juttatnak a szervezetükbe, csak egy állat életén keresztül Erről részletesen a linkre kattintva olvashatsz.
Egészségtelen a vegán étrend
Ez elsősorban az előzőkhö is kapcsolható, hiszen elvileg fehérje hiányosak és vitamin hiányosak vagyunk. Mindkettő cáfolva lett. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne egészségtelen a vegán étrend. De! Minden étrend egészségtelen tud lenni, ha rosszul csináljuk. Lehetünk vegánok úgy is, hogy olajban sült krumplit eszünk éjjel nappal. Egészségtelen, nem vitás, de nem azért, mert vegán. Számos kutatás rávilágít a tényre, hogy a vegán életmódot folytatok egészségesebbek, mint az átlag.
Bonyolult vegánnak lenni
Való igaz, hogy eleinte sokat kell tanulni és figyelmesnek kell lenni, ha egészségesen és jól szeretnénk táplálkozni – élni – vegánként. Az alapfelvetés az, hogy semmit sem fogyasztunk és használunk, aminek köze lehet az állatokhoz. Azaz, nincs hús, méz, tojás, állatkísérletekkel tesztelt kozmetikumok, bőr dolgok és még sorolhatnám. Sajnos vannak olyan dolgok, amikről nem látszik egyértelműen, hogy nem vegán (például zselatin, gumimackiban), erről korábbi cikkünkben olvashatsz részletesen.
Nem is az a része lesz eleinte bonyolult, hogy mi nem vegán, hanem hogy miből álljon a mindennapi étkezés. Szokatlan lehet az új felállás, de néhány hónap alatt már kisújjból fog menni. A linkre kattintva megismerheted azokat az alapvető dolgokat, amire alapozhatod a vegán étrendet.
Rengeteg lemondással jár a vegán étrend
Persze tagadhatatlan tény, hogy úgymond lemondással jár a vegán étrend, hiszen nem eszünk húst, tejet, tojást és így tovább. Legalábbis külső szemlélőként. Egy vegán számára ez nem lemondás, hanem választás. Ehetünk bármit, csak éppen nem teszük. Nem hiányzik. Ami meg nem hiányzik, arról nem is kell lemondani nem igaz?
Persze ez nem ilyen egyszerű, hiszen sokaknak hiányzik ez-az, amit korábban evett. Nekem speciel a sajtok szoktak hiányozni. Szerencsére egyre kevésbé, és ha kedvem szottyan, akkor valami helyettesítő termékkel büntethetem magamat. Manapság már szinte bárminek hozzájuthatunk a helyettesítő termékéhez. Például az Aldi-s nem-halrudak tökéletesen hozzák a nosztalgikus halrúd élményt.
Szóval egy szó mint száz, járhat lemondással a vegán étrend, azok számára, akiknek nagyon hiányzik a hús és a hasonló dolgok, azonban ez idővel el fog múlni, illetve van rá alternatíva.
A vegán uncsi
Ez egy hülyeség, már bocsánat. Nyilván elsőre sokan megvannak lőve, hogy akkor mit lehet csinálni hús nélkül, vagy mit lehet sütni tojás nélkül? Nos, igazából bármit. Elkészítheted úgyanazokat az ételeket vegán módon – persze lesz némi különbség -, például magyaros ételeket. De ami a legfontosabb, ha megismerkedsz a vegán életmóddal, akkor ki fogsz lépni a komfort zonából és új dolgokat, ízvilágot fogsz megismerni. Például velem a vegánság ismertette meg az indai konyhát leginkább, aminek végtelenül hálás vagyok.
Esőerdőket irtanak ki a vegánok miatt!
A szójatermelés az egekben, ami miatt számtalan országban – köztük Dél-amerikában – irtják az erdőket. Ez tény. Viszont, azt már nem teszik hozzá – valószínűleg nem is tudják -, hogy az előállított szója 2%-a kerül csak végül emberi fogyasztásra! Legalábbis közvetlenül. A szója döntő többsége takarmányozási célt szolgál. Ergo ez csak azt erősíti, hogy az állattartás mennyire környezetszennyező. Szóval ez egy nagy öngól a húsevők részéről. A szuper egészséges szója mítoszáról részletesen a linkre kattintva olvashatsz.
A másik a pálmaolaj és az avokádó, ami még szóba szokott jönni, ha a vegánokat próbálják befeketiteni kis környezetszennyezéssel. Nos hát egyrészt, az avokádó szerintem a divat egészséges életmódot folytatokra jellemzőbb, mint a vegánok. Másrészt szállítás jóval kisebb részét teszi ki egy élelmiszer ökológiai lábnyomának, mint bármi más. Pl.: az Argentínából származó avokádónak kisebb az ökológiai lábnyoma, mint egy a szomszédban “előállított” marhahúsnak.
Csak egy új divat étrend, ami jön megy
Divatos étrendek jönnek mennek, ez igaz. Viszont ezekben általában egy közös van: gyorsan, nagyobb erőfeszítés nélkül ígérnek fogyást. Nos, a vegán étrend nem ez. A vegánság egy életmód, ami az általános egészséget, a fenntarthatóságot és persze az állatjólétet tűzi ki zászlajára. Nem ígér nagyokat, viszont azokat bőven túl teljesíti. No meg persze nem az utóbbi évtizedekbe találták ki. Már az ókorban is több polihisztor kacsingatott a növényi alapú táplálkozással. Vegetáriánus és vegán szervezetek pedig már egy évszázada müködnek hivatalosan.