szejtán recept
Alapanyagok,  Kisokosok,  Vegán receptek

Szejtán recept, elkészítése házilag és minden, amit tudni kell róla

A szejtán, vagy más nevén a búzahús egy kiváló vegán fehérjeforrás. Mi is valójában ez az egzotikusan hangzó étel? A szejtán alapját a búzasikér adja, ami tulajdonképpen a búza fehérje tartalma, a glutén. Ez az anyag felelős a búza ruganyoságáért, aminek köszönhető a búzából készült ételek szilárdsága és állaga. A búzahús kétharmadát a sikér adja, ami miatt rendkívül jó textúrája és igen magas fehérjetartalma van a szejtánnak, viszont gluténmentességet kizárja.

A szejtán nem egy újkeletű vegán hóbort, mint azt sokan gondolják, a hagyománya messze visszanyulik időben és térben egyaránt. Több mit ezer éve, a mai Kína területén a buddhista szerzetesek, akik vegetáriánus étrendet követek, kezdték el használni a búzasikért alapanyagként. Az ázsiai különlegesség a 18. században jutott el Európába, azonban nem vált elterjedté egészen a vegetáriánus és vegán étrend megjelenéséig.

A szejtán készítés nem egy nagy ördöngösség, bár az első pár alkalommal macerás lehet. A búzasikér használata tud kellemetlen pillanatokat okozni, mivel egy minimális vízzel is hihetetlen ragadós tud lenni, illetve pillanatok alatt beteríthetjük a konyhát a sikér porral elkészítés közben. Emellett bár foglalkozni nem kell vele sokat, időt viszont szánni kell rá. Szerencsére egy alap szejtán recepthez nem kell más, mint búzasikér, liszt, só és víz. Napjainkban pedig nem csak házilag készíthetünk szejtánt, hanem készen is kaphatunk egész sok helyen.

szeletelt vegán szejtán

Mi az a szejtán?

Röviden a szejtán az egyik legjobb növényi fehérjeforrás, aminek köszönhetően népszerűsége párhuzamosan növekszik a vegánsággal. A fehérjetartalma mellett a szejtán egyik legnagyobb pozitívuma a texturája, illetve a sokoldalúsága. A búzahús kétharmadát a glutén teszi ki, ami a tészták és kenyerek kiváló állagáért felelős, így a szejtán texturája is hihetetlen jó. Továbbá bár van a szejtánnak egy jellegzetes íze, mégis bárhogy ízesíthetjük, így felhasználási módja is végtelen. Süthetjük, főzhetjük, grillezhetjük egyben, darabolva, kockázva, tépve.

A búzahús tápanyagtartalma

Ahogy korábban írtam, a szejtán fehérjetartalma hihetetlenül magas, mivel legnagyobb részét a búza izolált fehérjéi gliadin és a glutenin, azaz a glutén alkotja. Fontos megjegyezni viszont, hogy ez a fehérje nem teljes értékű, vagyis nem tartalmazza az összes esszenciális aminosavat. 

A maradék egyharmadát a liszt adja, illetve a glutén sem 100 szalékban csak fehérje, ezért a szejtánnak a szénhidráttartalma bár alacsony, de nem elhanyagolható. A zsírtartalma viszont csak annyi, amennyit felhasználás közben hozzáadunk, így a búzahús kalóriatartalma igen kedvező és koleszterinmentes.

Szejtán fehérjetartalma

75 gramm

Búzahús zsírtartalma

> 1 gramm

Szejtán szénhidráttartalma

14 gramm

Szejtán kalóriatartalma

370 kcal

Egyéb fontos tápanyagok

Vas, magnézium, kalcium, kálium

100 gramm szejtán tápanyagtartalma

glutén hozzávaló a szejtánhoz

Egészséges a szejtán?

Felmerül a kérdés, hogy egészséges-e a szejtán, különösen manapság, amikor épp a glutén került sorra, mint általános közellenség a táplálkozás terén. Sokan követnek pusztán divatból gluténmentes diétát, miközben nincs cöliákiás, és nem cöliákiás gluténérzékenysége. Lehet vitatkozni arról, hogy egészséges-e a glutén vagy sem, de jelenlegi tudományos állás szerint amennyiben nem vagy gluténérzékeny, akkor mértékkel fogyasztva nem egészségtelen. Tápanyagtartalmát tekintve pedig értékes élelmiszer, különösen a növényi étrendet fogyasztók számára.

Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!

Alap szejtán recept

A búzahús sokkal inkább egy alapanyag, mint egy kész étel. Így az alábbi szejtán recept egy alapot ad, amivel a kezedben lesz a növényi hús, aminek a felhasználásának csak a képzelet szab határt. Ezt a viszonylag natúr szejtán elkészítheted pácolva, darabolva, szeletelve, egyben – bár ezt annyira nem ajánlom -, magyarosan, natúran, sütve, főzve, grillezve és még folytathatnám a kombinációkat.

Hozzávalók (4-5 személy)

A búzasikér beszerzése okozhat némi utánajárást, sajnos jelenleg még nem kapható mindenhol. Bioboltokban egészen biztosan találsz és a nagyobb szupermarketek polcain is megjelent már. A liszt tekintetében igazából mindegy mit használsz, de nekem legjobban a graham liszt és a teljes kiőrlésű tönköly jött be mind ízben, mind texturában.

  • 300 gramm búzasikér
  • 100 gramm liszt (graham vagy tönkölyt ajánlok)
  • Kávéskanál szódabikarbóna
  • 2 evőkanál olaj
  • Minimális citromlé vagy ecet
  • Kb. 2 deci langyos víz
  • Fűszerek (opcionális)
szejtán készítés közben

Szejtán készítése lépésről lépésre

Mielőtt belekezdenénk a szejtán elkészítésébe, tegyünk fel egy nagy lábasba vizet főni, amiben végül el fog készülni a nagyobbacska “húspogácsák”. Tehetünk a vízhez olyan ízvilágú fűszereket, amilyennek a búzahúst később elképzeljük. Tényleg nagy legyen az a lábos, mivel főzés közben jócskán megfog nőni a szejtán!

  1. Egy nagy keverőtálba mérjük ki a száraz hozzávalókat: sikér, liszt, szódabikarbóna és só. Tehetünk a keverékhez mértékkel olyan fűszereket, amelyeket később is fogunk használni a szejtánhoz.
  2. Keverjük össze a porokat, majd mehet bele a többi összetevő. Tapasztalataim alapján a langyos, vagy melegebb vízzel könnyebben megy a búzahús összegyúrása. Először öntsük bele kb 1 deci vizet, majd jöhet az olaj és a sav, amire a szódabikarbóna miatt van szükség, az íze nem fog érződni.
  3. Kezdjük el összegyúrni a búzahúst. Előre szólok, nem egyszerű és nagyon ragad. A víz másik felét már szépen óvatosan adagoljuk, nem biztos hogy szükség lesz az egészre.
  4. Ha szép homogén gömbé vált a tésztánk, akkor vágjuk ketté és formázzuk a két felet is gömbé. Kicsit hagyjuk pihenni, illetve várjuk meg, hogy felforrjon a víz, ha még nem tette meg.
  5. Lobogó vízbe tegyük bele óvatosan a két szejtán darabot.
  6. Főzzük 15 percig onnantól számítva, hogy feljöttek a víz felszínére a mostanra már valószínűleg kissé amorf búzahús formák.
  7. Vegyük ki a jókorára nőtt “húsokat” és tegyük félre kihűlni. Az így elkészült szejtán már fogyasztható, viszont kár lenne így megenni.
kész búzahús

Mit csináljunk a szejtánnal?

Ahogy korábban már említésre került, bármit. Az így kapott búzahús szó szerint kell érteni, vagyis egy alapanyagot kapunk kézhez, amit a hússal megegyező módon készíthetünk el. Egy kis inspirációs lista:

  • Magyarosan pácolt szejtán szeletek sütve,
  • Gyros fűszeres csíkozott szejtánt,
  • Sütőben sütött rántott szejtán szeleteket,
  • kockára vágva szejtán pörköltet, vagy
  • bármi mást jó sok fűszerrel!
szejtán kocka vegán gulyáslevesben
De akár a vegán gulyásba is mehet

Hol kapható kész szejtán?

Ha idő híján vagyunk, vagy csak szimplán nem akarunk bajlódni a szejtán elkészítésével házilag, akkor manapság már számtalan helyen találkozhatunk kész termékkel is. Bár van néhány hátránya ennek – adalékanyagok, ár, már ízesített -, de a kényelem nagy úr. Hol találkozhatsz vele?

  • Új vegán termékek bukkantak fel a Lidl-ben, és van köztük szejtán is. Viszonylag natúraknak tűnnek – nem vagyok a kész ételek híve, úgyhogy nem vettem még, csak szemügyre vettem -, úgyhogy saját ízlés szerint lehet még rajtuk turbozni.
  • Legtöbb bioboltban számtalan különböző ízesítési és natúr szejtán is találhatunk.
  • DM-ben és a Rossmannban is találkozhatunk velük kisebb kiszerelésekben.
  • Online is rendelhetünk.

Ha tudtok még javasolni lelőhelyet, ne tartsátok magatokba! Főleg, ha ki is probáltátok és bevált.

Ne maradj le az újdonságokról!

Az oldal hobbi céljából készült, a hírlevelek nem tartalmaznak semmilyen hirdetést, nem szolgálnak sem marketing, sem értékesítési célt. Kizárolag az oldal tartalmát.

Sikeres a müvelet! Valami nem okés, frissitsd az oldalt kérlek!

Szólj hozzá!