mi az a kuszkusz
Alapanyagok,  Kisokosok

Mi az a kuszkusz és miből készül? Minden, amit tudni érdemes róla

A kuszkusz eredetileg a Közel-Keleten, pontosabban a mai Tunézia és Marokkó területén honos, ahol napjainkban is a helyi konyha részét képezi.A kuszkusz alapvetően durum búzákból készül. Az előállítása során a durum búzát vízzel vagy gőzzel puhítják, majd hagyják kiszáradni. Ezután az elszáradt búzát aprítják, hogy az apró szemcsék kialakuljanak, és ezt nevezzük kuszkusznak.

A gabona alacsony zsírtartalommal bír, aminek köszönhetően a kuszkusz kalóriatartalma viszonylag alacsony. Továbbá a durumbúza gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, például B-vitaminokban, vasban, magnéziumban és cinkben. A kuszkusz szénhidráttartalma bár magas, azonban nagyon magas rosttartalommal párosul, így a glikémiás indexe alacsony. Azaz a kuszkusz nem hizlal, mivel nem emeli meg a vércukorszintet, illetve sokáig biztosít teltség érzetet. Egy dolgot kell figyelembe venni: a kuszkusz glutént tartalmaz, így gluténérzékenyek és cöliákiában szenvedőknek alternatíva után kell nézniük.

A kuszkuszt rendkívül könnyű elkészíteni, mivel csak forró vízre van szükség hozzá (no meg füszerekre és sóra persze). Általában ugyanazt az arányt kell tartani, mint a többi gabonánál, azaz kétszeres mennyiségű forrásban lévő vízzel kell felönteni a kuszkuszt Miután megszívta magát a gabona, csak össze kell keverni kicsit és készen is áll a kuszkusz. Sokféle módon fűszerezhető és variálható, így lehetővé teszi az ízek széles skáláját, például gyümölcsökkel, zöldségekkel,vagy hüvelyesekkel kombinálva tökéletes laktató ételt varázsolhatunk.

A sokoldalúsága miatt számos ételben felhasználható a gabonaféle. Rendkívül népszerű a kuszkusz köretként, mivel pillanatok alatt elkészíthető. De nemcsak sós ízvilágú ételhez használhatjuk. A berber népek repertoárjában számtalan édesség van, amihez kuszkuszt használnak. A kuszkuszt viszonylag natúr ízét gyakran fűszeres és aromás ízekkel párosítják, például citrommal, petrezselyemmel, mazsolával, szerecsendióval, korianderrel, kominnal és sok más fűszerekkel. A könnyű elkészíthetősége és a változatos felhasználási módjának köszönhetően napjainkban a kuszkusz a világ minden részén népszerűvé és elérhetővé vált.

Lássuk a részleteket!

durum búza amiből a kuszkusz készül
Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!

Mi a kuszkusz?

 

A kuszkusz egy apróra vágott gabona, amit legtöbbször köretként vagy alapanyagként használunk. A kuszkusz eredetileg a Közel-Keleten és Észak-Afrikában honos élelmiszer, amely tradicionális szerepet játszik a régió a konyhájában, akárcsak itthon a búza. Először a mai Tunézia és Marokkó területén találkozhattunk a kuszkusszal, majd innen terjedt tovább az Arab-félszigetre és más Közel-Keleti országba. Európában csak a 20. század vége felé vált elterjedté.

Miből készül a kuszkusz?

A kuszkusz durum búzából készül, aminek magasabb a fehérje tartalma és durvább a szemcséje, mint a hazánkban elterjedt fajtának a termése. A készítés során a durum búzát először vizsgőzzel megpuhítják, majd vííbe áztatják és végül apró szemcsékre vágják, ami a kuszkusz lesz.

Miért egészséges a kuszkusz?

A kuszkusz sokoldalúan felhasználható és könnyen kombinálható egészséges összetevőkkel, például zöldségekkel és növényi fehérjékkel. A magas rosttartalma segít az emésztésben és a súlykontrollban. Az kuszkusz alacsony zsír- és kalória tartalmának köszönhetően azok számára is ideális választás, akik szeretnének diétázni vagy egészségesen táplálkozni. 

Emellett a benne található ásványi anyagok és vitaminok hozzájárulhatnak az szervezetünk egészséges működéséhez, valamint támogatja immunrendszerünket. Egy dolog hibázik, a kuszkusz glutént tartalmaz, ami nem kivonható belőle, így nem lehet gluténmentes.

Kuszkusz tápértéke

A kuszkusz tápértéke rendkívül kedvező. A gabona zsírtartalma elhanyagolható (kevesebb, mint 1 gramm 100 grammonként), és a kuszkusz kalóriatartalma – 100 gramm főtt kuszkusz körülbelül 110 kcal kalóriát tartalmaz – is alacsony táp értékéhez viszonyítva. Emellett – miután a durumbúza fehérje tartalma magasabb – a kuszkusz fehérjetartalma se elhanyagolható, adagonként – 100 gramm száraz kuszkusz – 12-13 gramm fehérjét tartalmaz, ami a növényi étrendbe különösen  jól jön. A kuszkusz szénhidráttartalma magas, viszont a magas Ch tartalma magas rosttartalommal társul. Ennek köszönhetően a kuszkusz glikémiás indexe nem magas – kb. 65 -, vagyis lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, ami nem emeli meg a vércukorszintet és sokáig biztosít teltség érzetet, vagyis a kuszkusz nem hizlal önmagában.

 

 

Száraz

Főtt/kész

Kuszkusz kalóriatartalma

kb. 370 kcal

kb. 110 kcal

Fehérjetartalma

12-13 gramm

3-4 gramm

Kuszkusz szénhidráttartalma

75-80 gramm

25-33 gramm

Zsírtartalma

kb 1 gramm

kb. 0,2 gramm

Rosttartalom

6-7 gramm

2 gramm körül

Kuszkusz glikémiás indexe

65-67 GI

Kuszkusz tápérték táblázata

Ásványi anyagok és vitaminok

A kuszkusz számos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, többek között B-vitaminokat, vasat, magnéziumot és cinket. A B-vitaminok fontosak az energiaellátásban és az idegrendszer működésében. A vas segít a vérképzésben, a magnézium fontos az izom- és idegrendszer egészségéhez, míg a cink hozzájárulhat az immunrendszer támogatásához.

Kseniya Nekrasova - unsplash
Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!

Kuszkusz elkészítése

A kuszkusz elkészítése rendkívül egyszerű és gyors, és kiváló alap lehet számos ételhez. Kiválóan párosítható a kuszkusz zöldségekkel, hüvelyekkel, de édes dolgokkal is. Egy szóval kuszkusz fűszerezésének és felhasználási módjának csak a képzelet szab határt.

Kuszkusz elkészítése egyszerűen köretnek

Leggyakrabban – főleg öshazáján kivül – a kuszkuszt köretként használjuk, mivel gyorsan elkészíthető és szinte bármilyen ételhez jól illik.

Hozzávalók:

  • Adagonként 60-70 gramm száraz kuszkusz (kb. fél bögre)
  • Kétszeres mennyiségű víz
  • (Opcionális) Fűszerek szabadon
  • (Opcionális) Friss vagy fagyasztott zöldség

Elkészítése:

A többi körettel szemben – mint a bulgur vagy rizs – a kuszkuszt igazából nem is kell feltenni főzni.

  1. Mérjük ki egy edénybe a száraz kuszkuszt (felhasználás előtt célszerű átmosnikicsit)
  2. Öntsük fel kétszeres mennyiségű, forrásba lévő vízzel.
  3. Fűszerezzük be, keverjük meg egyszer és fedjük le és hagyjuk állni 8-10 percig.
  4. Végül keverjük össze és lazítsuk fel az összeállt kuszkuszt.

Kész is a kuszkusz köret. Egyszerű nem igaz? Persze a végtelenségig lehet variálni. Én például ha tehetem, zöldséges kuszkuszt csinálok inkább köretnek.

Zöldséges kuszkusz köret

Az elkészítése szinte teljesen megegyezik egy rizibizivel, vagy más zöldséges rizzsel.

Hozzávalók 4 főre:

  • Másfél csésze kuszkusz
  • Három csésze víz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 3 fej fokhagyma
  • Egy csésze tetszőleges fagyasztott zöldség (használhatunk zsenge friss zöldségeket is, mint cukkini, zöldborsó, paprika, paradicsom és hasonló gyorsan elkészülő).
  • Fűszerek szabadon
  • bors

Zöldséges kuszkusz elkészítése:

  1. Pirítsuk meg olajon az apróra vágott vöröshagymát. Ha már szép, üveges színe van, akkor reszeljük hozzá a fokhagymát és tegyük hozzá az aprított zöldségeket, ha frisset használunk és a kuszkuszt.
  2. Ha nem használunk friss zöldségeket, akkor adjuk hozzá a fűszereket, öntsük fel a vízzel és fedjük le. Ha friss zöldségeket használunk a kuszkuszhoz, akkor kevergessük 5-7 percig, mielőtt felöntjük a vízzel.
  3. Ha felforrt a víz, keverjük hozzá a fagyasztott zöldséget – ha azt használunk – és fedjük le.
  4. Ha a kuszkusz felszívta az összes vizet, akkor vegyük le a tűzről és hagyjuk fedő alatt puhulni 5 percet, majd lazítsuk fel az összeállt kuszkuszt és készen is vagyunk.
zöldséges kuszkus köret

Kuszkusz vagy bulgur?

Mindkét alapanyag durumbúzából készül, csupán feldolgozási módja tér el egymástól a két gabonafélének. Így a bulgur és a kuszkusz tápértéke és egészségre gyakorolt hatása közel azonos. A kuszkusz és a bulgur közötti különbség a felhasználási módjukban keresendő. 

A kuszkusz apró, gömbölyded szemcsékből áll, míg a bulgur durvább, apróra vágott szemcsékből készül. Emiatt a kuszkusz könnyedebb, lágyabb textúrájú és enyhébb ízű, míg a bulgur erőteljesebb, búzásabb ízű és kissé ropogósabb textúrájú. Így a kuszkuszt elsősroban salátákban, édes ételekhez és köretként használják, míg a bulgurt előszeretettel használják fel főételekben. A bulgurról részletesen a linkre kattintva olvashatsz.

Szólj hozzá!