Miért érdemes belevágni a Veganuárba?
A veganizmus elsőre talán szigorúnak tűnhet, de valójában sokkal inkább egy szemléletmód, mintsem csupán az étkezésről szólna. Lényege, hogy tudatosan döntünk: nem szeretnénk, ha a választásaink állatok szenvedéséhez vagy a bolygónk pusztulásához vezetnének. Ez az egyszerű elhatározás aztán szépen lassan átszövi az élet minden területét – a tányérunktól kezdve a ruhatárunkig.
Sokan az állatok iránti együttérzés miatt indulnak el ezen az úton, másokat az egészségük vagy éppen a környezet védelme motivál. Bármi is legyen a kiindulópont, a veganizmus nem a korlátokról, hanem a lehetőségekről szól. Arról, hogy új ízeket, új megoldásokat fedezzünk fel – és közben talán egy kicsit jobbak legyünk, mint tegnap.
Ha bővebben szeretnél a veganizmusról olvasni, akkor kattints a linkre!
Mi az a Veganuár?
Ha január, akkor új kezdetek, fogadalmak és… Veganuár! Ez a nemzetközi mozgalom arra buzdít mindenkit, hogy egy hónapon át próbálja ki a vegán életmódot. Nem kell örökre elköteleződni, nincs nyomás vagy ítélkezés – a lényeg az, hogy egy hónapig kísérletezz, felfedezd az új ízeket, és megtapasztald, mit is jelent vegánnak lenni.
A Veganuár tökéletes alkalom arra, hogy kicsit tudatosabban étkezz, miközben jót teszel magadnak, az állatoknak és a bolygónak is. Ráadásul ma már rengeteg forrás, recept és támogatás áll rendelkezésre, hogy egyszerűvé és élvezetessé tegye ezt a kihívást – legyen szó teljesen kezdőkről vagy olyanokról, akik már kacérkodnak a vegán ételekkel.
Miért éri meg csatlakozni a kihíváshoz?
Felfedezés és új ízek
Sokan elvből elutasítják a vegán étrendet, és a kutatásokkal bizonyított előnyöket (például biztos irányítottak voltak a kutatások), ezért kezdjük azzal, amivel nehéz vitába szállni. Szóval ha másért nem, akkor a felfedezés öröméért, és az újdonságokért érdemes belekóstolni a veganuárba. Ha az étrendet nagyrészt a hagyományosnak tekinthető húsok, tejtermékek dominálják, akkor sok kellemes meglepetésben lehet részed az év első hónapjában. És ha a lendület alább is hagy a következő hónapokra, akkor is biztos lesz legalább egy-két dolog, ami be fog épülni a mindennapjaidba.
A növényi alapú konyha számtalan izgalmas és változatos ételt kínál, amelyek garantáltan meglepnek és elvarázsolnak. A vegán tésztaszószok, fűszeres curryk, egzotikus távol-kelet fogások, sűrű levesek és ínycsiklandó desszertek mind új lehetőségeket rejtenek, amelyeket talán még sosem próbáltál ki.
Persze nem azt mondom, hogy a hagyományos ne lehetne jó, – főleg, hogy a jellegzetes magyar ételek veganizálása is egy izgalmas terület -, de a változatosság gyönyörködtet!
Jobb közérzet és egészség
A vegán étrend egészségügyi előnyeit számos tudományos kutatás megerősítette, különösen a szívbetegségek, a cukorbetegség és a krónikus betegségek kockázatának csökkentése terén. A 2009-ben publikált tanulmány, amely a vegán és a vegetáriánus étrend előnyeit vizsgálta, megállapította, hogy a növényi alapú táplálkozás alacsonyabb koleszterinszintet, jobb vérnyomást és csökkent szívbetegségekkel kapcsolatos kockázatokat eredményezett. Egy másik, az American Journal of Clinical Nutritio-ban megjelent friss kutatás, azt mutatja, hogy a vegán étrend segíthet csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát és a testsúly csökkentésében is hatékony lehet. Az antioxidánsokban gazdag növényi alapú ételek segítik a gyulladáscsökkentést, ami szintén hozzájárul a jobb közérzethez.
A bolygó védelme
A környezeti hatások alátámasztására több nagy horderejű tanulmány is létezik. A FAO (Food and Agriculture Organization) 2018-as jelentés szerint az állattenyésztés a globális üvegházhatású gázkibocsátás 14,5%-áért felelős, és hatalmas víz- és földhasználattal jár. A vegán étrendre való átállás jelentősen csökkentheti a személyes ökológiai lábnyomot, mivel a növényi alapú ételek előállítása sokkal kisebb erőforrást igényel. A Oxfordi Egyetem (2016) tanulmányában az áll, hogy ha mindenki vegán lenne, 70%-kal csökkenne az élelmiszeripar okozta károsanyag-kibocsátás. A tanulmány arra is rámutatott, hogy a növényi alapú táplálkozás 1,6 milliárd tonna szén-dioxidot spórolhatna meg évente, ami környezeti szempontból jelentős előny.
Az állatok védelme
A vegán életmód mellett döntve közvetlenül hozzájárulsz az állatok védelméhez. Az ipari állattartás, különösen a húslétesítő iparágak, gyakran kegyetlen bánásmóddal járnak, és az állatok szenvedései elkerülhetőek lennének, ha többen választanák a növényi alapú étkezést. A vegán étrend csökkenti az állati termékek iránti keresletet, ezzel segítve a fenntarthatóbb, és humánusabb állattartási gyakorlatok elterjedését.
Hogyan kezdjem el ezt a vegán dolgot?
Nyitottan és türelmesen, mivel – szinte – minden kezdet nehéz. A drasztikus változtatások pedig nem mindig vezetnek eredményre, főleg olyan alapvető területen, mint a táplálkozás. Nem tartozom a radikális vegánok közé, így saját példámat tudom felhozni. Eleinte csak próbálkoztam húsmentesen főzni, és bizony volt egy-két kevésbé ízgazdag próbálkozás. Aztán ahogy teltek, múltak a hónapok úgy tolódott el az étrendem a növényi alapok felé. Mígnem bő fél év után eljutottam oda, hogy nem kértem az állati eredetű ételekből akkor sem, ha azzal kínáltak.
Szóval, nem muszáj teljesen vegánnak lenni rögtön veganuár alkalmából. A lényeg, hogy ízlelgesd, ismerkedj az életmóddal. Ha saját tempódba csinálod, akkor nagy valószínűséggel jobban megfogod szeretni az egészet, minta úgyond kényszeritted magadt a megvonásra.
Ha nem vagy tapasztalt a konyhában, akkor érdemes kifejezetten vegán recepteket keresni az interneten. Ha hiányozik a megszokott ízvilág, akkor kisérletezhetsz veganizált receptekkel, amik igencsak hasonlítanak az eredetire. ha pedig nagyon hiányzik a hús, tej, és hasonló állati eredetű termékek, de ki akarsz tartani a veganuár mellett, akkor pedig ott vannak a növényi alapú helyettesítő termékek. Bár ezeket annyira nem ajánlom. Még vegánként is úgy tartom, hogy sokszor ezeknél az eredeti változat is jobb a szervezetednek. Például a növényi sajtok nagy része nem más, mint valami növényi olaj egy csomó adalékanyaggal.
Mire figyelj
Persze ez mind szép és jó, de hiba lenne a kockázatokat figyelmen kívül hagyni. Ha teljes mértékben tartod a veganuárt, akkor nem árt tisztában lenni néhány dologgal. Ugyanis bár sok a tévhit a vegánsággal kapcsolatban, az viszont tény, hogy nem megfelelő ismeretek mellett nehezebb minden tápanyagot megfelelő arányban pótolni növényi alapon. Gondolok itt például a fehérje bevitelre, a B12 hiányra és arra, hogy bármennyire is szeretnénk, nem minden egészséges, ami a vegán. Ezekről részletesen a linkre kattintva olvashatsz.
Mit várhatsz a Veganuártól
A Veganuár során nemcsak az étkezési szokásaid változnak, hanem más szempontokból is új felfedezéseket tehetsz.Jó esetben meg fogsz lepődni, hogy mennyivel energikusabbnak érzed magad, vagy észreveszed, hogy az étkezések sokkal jobban esnek, mint a megszokott húsos ételek. Természetesen nem elvárható, hogy egy hónap után örökre vegán maradj, de a kísérletezés, illetve az új tapasztalatok mindenképpen gazdagítják a mindennapjaidat és nagy valószínűséggel nem fogsz már ugyanannyi állati eredetű terméket fogyasztani, ami már önmagában siker.
Szóval, ha tetszett a vegán kezdett, de azért a teljes átállás nincs – még – a küszöbön, akkor ajánlom a flexitáriánus étrendet, vagy például a “húsmentes hétfőt”, mint egész éves “vegán kihívás”.