Vegán palacsinta recept
Tartalomjegyzék
ToggleAmilyen egyszerűnek tűnik a palacsinta készítés, annyira sok a buktató is benne. Nincs ez másképp a vegán palacsintával sem. Mi kell hozzá? Egy kiváló tej és tojásmentes palacsintatészta recept, egy – vagy kettő, hogy felgyorsítsuk a sütögetést – jó minőségű palacsintasütő serpenyő, illetve egy kis türelem és odafigyelés.
Sajnos a vegán palacsinta kicsit talán nehezebb, mint a hagyományos, ugyanis a tojás összetartó ereje és textúra javító hatása hiányozhat. Szerencsére viszont tojás nélküli palacsinta se lehetetlen. Ha jó a recept és jó szemünk van hozzá, no meg a palacsinta sütönk is szuper, akkor egyáltalán nem kell. De ha biztosra akarunk menni, akkor egy kis chia maggal, vagy útifűmaghéjjal potolhatjuk a tojás hiányát.
Az, hogy tejmentes a palacsinta, az már igazából nem oszt nem szoroz. Növényi tejjel a palacsinta tésztája úgyanolyan jó állagú leszi, mint a “sima” tejjel. Én a sűrűbb, szójatejet, vagy zabtejet ajánlom a célra, mindig ezzel csinálom a vegán palacsintatésztát. Ami még probléma lehet, az a túl sok cukor. Egyrészt, a palacsintatésztának viszonylag semleges ízűnek kell lennie. Másrészt, pedig a túl sok cukor miatt nem lesz jó a tészta állaga sem.
Az olaj hiánya is egy népszerű buktató, ami a tökéletes palacsinta útjába áll. Hiába van bármilyen jó minőségű serpenyőnk, olaj akkor is kell a vegán palacsintatésztába is, mivel nem a tapadás miatt kell, hanem az állaga miatt. Az utolsó buktató a türelmetlenség: hagyjunk időt a tésztának pihenni, hagyjunk időt a serpenyőnek, hogy átforrosodjon, illetve hagyjunk időt arra is, hogy átfordítás előtt jól átsüljön a palacsinta. Lássunk is neki!
Mire figyeljünk, hogy tökéletes legyen a tej és tojásmentes palacsinta?
A vegán, azaz a tej és tojásmentes palacsinta tészta összeállításánál még precízebbnek kell lenni, mivel tagadhatatlan tény, hogy a tojásnak vannak jó tulajdonságai, amik jól jönnek a palacsinta tésztában. De ez nem azt jelenti, hogy szükséges, vagy ne lenne pótolható. Néhány jó tanács, amit érdemes észbe tartani:
- Ha nem használunk tojáshelyettesítőt (chia mag, vagy útifűmaghéj), akkor vegyesen használjunk teljes kiőrlésű és finom lisztet. Én a tönkölybúzára esküszöm. Legutóbb közel tökéletes lett teljes kiőrlésű lisztből is, de tettem hozzá útifűmaghéjat.
- Hagyjuk az összeállított tésztát pihenni legalább fél órát.
- Hagyjuk jól átforrosodni a palacsinta sütőt, mielőtt neki látnánk a sütögetést.
- Hagyjuk jól átsülni a palacsintának az első oldalát, mielőtt megpróbálnánk megfordítani.
- Keverjük el a száraz összetevőket, mielőtt a folyadékot beleöntenénk.
- Ne hagyjuk ki az olajat. Lehetünk szuper egészségesek és satöbbi, de egy kis olaj kell bele ettől függetlenül.
- Szódabikarbóna könnyíti a tésztát, de csínján vele. Illetve sav is kell mellé, hogy aktiválódjon, úgyhogy egy kis citromlé – vagy ecet – is kell a tésztába.
- Csínján a cukorral is. A palacsinta tésztának semleges ízűnek kell lennie, illetve a túl sok cukor miatt nagyobb eséllyel tapad le a tészta is.
- Ne akarjunk túl vékony tésztát. Sajnos a tojás nélküli palacsinta nem lesz ugyanolyan rugalmas, mint tojással, így a nagyon klasszikus papírvékony tészta nehéz feladat.
Vegán palacsinta recept
Térjünk is a lényegre, lássuk a hozzávalókat.
Hozzávalók (kb 3-4 adag)
- 250 g liszt (lehet teljes kiőrlésű kisebb-nagyobb arányban.)
- 5 dl növényi tej (szója, vagy zab tökéletes)
- 3-4 evőkanál cukor (de max 6)
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- Minimális mennyiségű citromlé
- Kb fél deci olaj
- 3 adag tojáspótló (opcionális)
- Útifűmaghéjjal: 3 kávéskanál útifűmaghéj és háromszor annyi plusz folyadék (víz vagy növényi tej).
- Chia maggal: 3 evőkanál chia mag és háromszor annyi folyadék (víz vagy növényi tej).
- csipet só
Vegán palacsintatészta elkészítése
- Keverjük össze a száraz alapanyagokat egy nagy keverőtálban (kivétel a tojáspótlót).
- Állítsuk össze külön a folyékony hozzávalókat és keverjük bele a tojáspótlót, ha használunk. Hagyjuk állni egy 5 percig.
- Öntsük bele a keverőtálba a folyadékot és keverjük csomómentesre. Sűrű tejszín állagúnak kell lennie a palacsintatésztának. Hagyjuk állni legalább fél óráig (ne legyünk türelmetlenek!). Az se baj, ha kicsit tovább áll.
- A palacsintasütőn kenjünk el egy kis olajat vagy margarint, majd hevítsük fel forróra. Fontos, hogy ne túl nagy erősségű lángon süssünk!
- Kezdjük bele a vegán palacsinták kisütésébe. Nem kell aggódni, az első szinte soha nem sikerül. Ez azért van, hogy megkostolhassuk, hogy milyen a tészta.
Töltelék ötletek
A palacsinta legnagyobb előnye, hogy – szinte – bármivel meg lehet tölteni.
- Klasszikus lekváros
- Klasszikus instant kakaós, vagy egészségesebb kakaópor és cukor kombó. Az utóbbi nagy hátránya, hogy kicsit rá kell melegíteni a feltekert palacsintára, hogy össze olvadjon a töltelék.
- Almás-fahéjas töltelék (almás-pite töltelék)
- Almás-mákos töltelék (mint a bejgli töltelék)
- Vegán túrós palacsinta: Mindig is kedvencem volt a túrós palacsinta (és minden édes túróval töltött dolog), úgyhogy muszáj volt összeraknom egy vegán túrót is hozzá. A receptet itt találod hozzá.
- All
- Kisokosok
- Tudományos
- Vegán receptek
- Back
- Alapanyagok
- Back
- Vegán reggeli
- Vegán vacsora ötletek
- Egyszerű vegán receptek
- Magyaros vegán ételek
- Vegán főételek
- Vegán levesek
- Vegán desszertek, édességek
- Saláták és szószok
- italok
- Back
- Vegánság
A magyar konyhában nagy hagyománya van a túró felhasználásával készült ételeknek, úgyhogy felmerül a kérdés, hogy van-e növényi túró, vagyis vegán túró? Nos, van és ráadásul természetesebb és egészségesebb, mint azt sokan gondolnánk. Sok esetben a kész növényi helyettesítő termékek – rád nézek növényi sajt – egészségtelenebb, mint a hagyományos változatuk. No meg az ár sem utolsó szempont. Vegán túrót egy méltatlanul alábecsült, hazánkban is nagy hagyománnyal rendelkező…