Vegán túrógombóc, azaz a kölesgomboc
Tartalomjegyzék
ToggleKi ne emlékezne gyerekkorából a túrógombócra? Nekem is nagy kedvencem volt. Szerencsére a hamis túrógombóc, vagyis a kölesgombóc nem is egy új keletű vegán találmány. Régóta helye van a magyar konyhában, mivel a laktózintolerancia se egy divatos hóbort, ahogy arra sokan gondolnak. Ez pedig kapóra jön nekünk, hiszen némi változtatással és kiigazítással tökéletes vegán túrógombócot lehet varázsolni néhány kölesgombóc recept összegyúrásával.
A másik nagy előnye, hogy attól se kell félnünk, hogy ezer különböző bio boltba kell elszaladni összeszedni a méregdrága alapanyagokat. A kölesgombóchoz csak néhány – szinte – bármely szupermarketbe elfogadható áron beszerezhető alapanyagra van szükség. Köles, cukor, bio citrom (ez a legnehezebb része), búzadara (vagy kukoricadara, ha gluténmentes vegán túrógombóc szeretnél), növényi tej, panírmorzsa (ez sem létfontosságú, de így kerek a történet), és opcionálisan növényi tejföl.
Emellett talán a vendéglátásban is legalább gyakrabban találkozhatunk a vegán túrógombóccal, hiszen az alapja megvan, csak divatosan át kell nevezni a hagyományos kölesgombócot. No meg a vegán hívó szóval könnyebben lehet árazni is, tisztelet a kivételnek.
A hamis túrógombóc szíve lelke: a köles
A köles néhány száz éve az egyik legfontosabb gabonanövény volt szerte a világon, köztük hazánkban is. Sajnos az elmúlt évtizedekben méltatlanul kiszorult az asztalokról, miközben tápláló, egészséges és könnyű elkészíteni. Viszonylag semleges íze miatt rendkívül sokoldalú, édesen és sósan egyaránt tökéletesen el lehet készíteni. A linkre kattintva közelebbről megismerheted az elfeledett gabonát!
Amitől igazán túró íze lesz kölesgombócnak
A fermentálás egy ősi tartósítási eljárás, ami során a alanyt – jellemzően zöldségeket – savanyítjuk. Hogy jön ez a vegan kölesgombóchoz? Nos, a túró is savanyított tejből készül, így a fermentációnak köszönhetően a kölesnek az ízvilága kísértetiesen hasonlítani fog a túróhoz.
Nem kell megijedni, nincs semmi ördöngöség a fermentálásban. Egy teljesen egyszerű eljárás, csak időbe telik. Mi kell hozzá?
- köles,
- mazsola,
- víz,
- befőttes üveg és
- némi türelem.
Mi a teendő? Forraljunk vizet, majd hagyjuk kihűlni. Tegyünk egy befőttes üvegbe 300 gramm kölest, öntsük fel vízzel úgy, hogy legalább 2-3 cm üresen maradjon. Szorjunk 5-6 szem mazsolát a tetejére. Zárjuk le az üveget és hagyjuk szobahőmérsékleten érlelődni legalább 5 napig. Első pár napban egy-egy pillanatra levegőztessük meg.
Ennyi az egész. Ha kész, dobjuk ki a mazsolát és kicsit mossuk át a kölest. Ne ijedjünk meg, nem lesz éppen illatos a végeredmény, de akkor jó csak igazán!
Ha szeretnél többet tudni a fermentálásról, kattints a linkre!
Vegán túrógombóc recept
Szerencsére egyáltalán nem bonyolultabb hamis túrógombócot csinálni, mint hagyományosat. Illetve van benne egy aprócska csavar, ami bár elhagyható, de nem érdemes. Plusz munkával ugyan ez sem jár, azonban érdemes előre tervezni.
Hozzávalók (4 személyre)
Semmi ördöngösség nincs a listán!
- 300 gramm lehetőleg fermentált köles (lásd előző pont)
- 3-4 evőkanál cukor (ízlés szerint több is belefér)
- 6 evőkanál búzadara (ha gluténmentes vegán túrógombócot szeretnél, használj kukoricadarát. Színben és ízben is tökéletesen illik bele.)
- 9 dl növényi tej, vagy víz vegyesen (célszerű rizstejet használni, mivel alapból édes)
- Egy bio, vagy kezeletlen héjú citrom és a felének a leve (lehet több is, aki citromosabban szereti)
- Vanília aroma
- Mazsola (ízlés kérdése)
- 80 gramm panírmorzsa (vagy gluténmentes verziója is és teljes kiőrlésű is.)
- 150 gramm vegföl
Szósz, vagy öntet: erdei gyümölcsös
Kiválóan illik hozzá a klasszikus vegföl és porcukor kombináció, de én egy jó erdei gyümölcsös szószt ajánlok, aminek az elkészítése semmivel sem bonyolultabb.
- 750 gramm fagyasztótt bogyós gyümölcs,
- Fél tasak vanília puding,
- Cukor ízlés szerint (egy kicsi mindenképpen jól jön a savak egyensúlyozására),
- Néhány löttyintés növényi tej (lehet nem is kell).
Hamis túrógombóc elkészítése
Itt sem lesznek túl nagy akadályok!
- Tegyük fel háromszoros mennyiségű folyadékban főzni a kölest.
- Reszeljük hozzá a citromhéjat, és facsarjuk bele legalább a felének a levét. Én mondjuk jó citromosan szeretem, úgyhogy többet is teszek bele.
- Hagyjuk fedő alatt főni. Ezzel párhuzamosan egy másik lábosba tegyük a fagyasztott gyümölcsöt és kezdjük el kiengedni.
- Ha már forrás közeli a köles, tegyük hozzá a cukrot és a vanília aromát.
- Ha a gyümölcs szépen felengedett és van már leve, akkor kicsit zúzzuk szét, hogy szószosabb legyen, illetve keverjük el benne a pudingport és a cukrot. Ha felforrt, vegyük le a tűzről.
- Ha a köles már megpuhult, keverjük bele a darát és a mazsolát, ha szeretnénk.
- Ha teljesen elfőtte a folyadékot a köles (kb 25-30 perc), hagyjuk fedő alatt párolodni. Kezdjük bele a panírmorzsa píritásába.
- 5-10 perc elteltével keverjük hozzá a vegfölt is.
- Néha keverjük át, hogy gyorsabban hűljön. Ha visszahült, formázhatjuk is a vegán túrógombócokat, majd az apró kölesgombócokat hembergessük meg a piritott morzsába.
Voilà, nem is egy nagy kaland igaz? Tálalhatjuk az erdei gyümölcsös szósszal, vegföl porcukor kombóval, lekvárral, de igazából bármivel – például étcsokoládés krémmel – ami szimpatikus nekünk. Sőt, magában is egy igazi élmény!