Vegán szójapörkölt recept
Tartalomjegyzék
ToggleA pörkölt a magyar konyha egyik legalapvetőbb étele. Alapja sok más magyaros fogáshoz hasonlóan a vöröshagyma, a pirospaprika és valamilyen húsféle. Szerencsére hihetetlen egyszerűen lehet csinálni vegán pörköltet is, csak az utóbbi alapanyagot kell kicserélni. Állaga, füszerezhetősége és tápértéke miatt a szója pörköltre esett a választásom ezúttal.
A szójapörkölt ugyanolyan fehérje gazdag fogás, mint a hagyományosnak számító húsból készült változata. Hogy lehet valami pörkölt hús nélkül, kérdezik sokan. Nos nem bonyolult, hisz a pörkölt igazából egy eljárás, mintsem konkrét recept. A neve is csak annyit tesz, pirított. Azaz a lényeget – hagyományosan a húst – minimális folyadék mellett le kell pirítani, hogy kérget kapjon, hogy a pórusai elzárodjanak így megőrizve ízét és szaftját.
Ha ez ilyen egyszerű, miért ne lehetne vegán szója pörköltet csinálni nem igaz? Nos, annyi a különbség, hogy a szójapörkölt receptben hús helyett szóját használunk és szalonna helyett növényi olajat. Tagadhatatlan tény, hogy a vegán szójapörkölt íze nem lesz olyan, mint az eredetié, mivel minél kevesebb alapanyagból áll egy recept, annál dominánsabbak azok.
Viszont egészségesebb és vegán, mert igen, a szója egészséges. A szójával kapcsolatos tévhitekről a linkre kattintva olvashatsz!
Vegán szójapörkölt recept
A pörkölt az egyik legegyszerűbb és leggyorsabban elkészíthető laktató fogás a magyar konyhában. Csak néhány dolog kell hozzá és némi türelem. A szója pörkölthöz kicsit több kell az utóbbiból, mivel a szójakockák vagy csíkok pirítása kicsit időigényesebb. De nem kell aggódni, így se kell 1 óránál többet tölteni vele a konyhába. Sőt!
Hozzávalók
Egyik legnagyobb előnye a szója pörköltnek, hogy hihetetlen kevés alapanyag kell hozzá, és azok is olyanok, amik szinte mindig vannak otthon,vagy legalábbis érdemes mindig otthon tartani.
- 150 gramm szójakocka vagy szójacsík (legtöbb szupermarketbe kaphatóak, például a kisebb Tescoban is van szója nudli)
- 2 fej vöröshagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 1 db paradicsom
- 1 db paprika
- 1 púpozott evőkanál pirospaprika
- Olaj
- só & bors
Szója pörkölt elkészítése
- Először hidratáljuk a szójakockát. Főzzük 10 percig vegetás, vagy egyéb fűszeres vízbe. Majd nyomkodjuk ki belőle a vizet.
- Egy serpenyőben olajon kezdjünk bele a szójakockák píritásába. Ezzel párhuzamosan aprítsuk fel a hagymákat, illetve a zöldségeket és tisztítsuk meg a fokhagymát.
- Ha már szép színe van a szójakockának, akkor tegyük félre és készítsük el a vegán pörkölt alapot.
- Pirítsuk üvegesre az aprított hagymát olajon. Adjuk hozzá a paradicsomot és a papríkát. Ha összesetek a zöldségek, akkor vegyük le a tűzről a serpenyőt és keverjük el vele egy púpozott evőkanál pirospaprikát.
- Tegyük vissza a tűzre, öntsük fel 1 dl vízzel, reszeljük bele a fokhagymát és tegyünk hozzá sót, borsot.
- Várjuk meg, hogy elpárologjon a víz a paprikás alapról, majd keverjük hozzá a szója pörköltet.
- Melegítsük össze az edény tartalmát és kész is a vegán szójapörköltünk!
Szójapörkölt tojás nélküli nokedlivel
A pörkölt nokedlivel az igazi. A tojásmentes nokedli pont olyan és pont úgy készül, mint a hagyományos, csak éppen tojás nélkül. Ki gondolta volna?
- 40 dkg liszt (lehet vegyesen teljeskiörlésűből)
- másfél kávéskanál só (ha hiányzik a tojásos ízvilág, egy kis fekete sót keverhetünk bele)
- kb 3 deci víz (lassan adagoljuk addig, míg nem lesz sűrű nokedli tészta állaga a tésztának)
Tojásmentes nokedli elkészítése: Keverjük össze az alapanyagokat egy keverőtálba, majd szaggassuk bele a nokedlit erősen forrásba lévő vízbe, és kb. 5-6 perc alatt főzzük készre.
Ha nincs nokedli szaggatonk, akkor kanál segítségével is elkészíthetjük, bár jóval macerásabb és időigényesebb lesz.