Sütőben sült csicseriborsó fasírt
Tartalomjegyzék
ToggleElőre bocsátom, hogy ez nem egy falafel recept, hanem egy csicseriborsó fasírt. Mi a különbség, ha mindkettő tulajdonképpen egy sült csicseriborsó massza? Az elkészítési módja és a füszerezése. Ahogy a mondás is tartja, minden falafel csicseriborsó fasírt, de nem minden csicseriborsó fasírt falafel. A különbség a kettő között nem a kitinből álló fedőszárny, mint a rovar és a bogár között (ez belém égett az általános iskolában), hanem a fűszerezés és a forma.
A falafelnek viszonylag szigorú vonalvezetése van: kömény, koriander, fokhagyma, petrezselyem és paprika, míg a csicseriborsó fasírthoz szinte bármit használhatunk, ami éppen szimpatikus. Illetve előbbit szigorúan véve olajban kell kisütni és gombócokat kell formálni, míg a csicseriborsó fasírtot sütőben is kisüthetjük. Persze a falafelt is, ha egészségesen szeretnénk csinálni.
Ha gyors, és egyszerű, ám mégis egészségesen tápláló és egyben finom fogást szeretnénk, akkor ez a sütőben sült csicseriborsó fasírt recept tökéletes választás. Pillanatok alatt össze lehet állítani, és 20 perc alatt készre is sül. A csicseriborsó pedig az egyik legjobb növényi fehérjeforrás, amit érdemes a mindennapokba beépíteni. Egy hátránya van, hogy elég makacs tud lenni a főzési ideje. Így érdemes a csicseriborsó fasírtot konzverzből, vagy üveges kész hüvelyesből készíteni.
Sütőben sült csicseriborsó konzervből
A recept körülbelül 4 főre van méretezve. Mindent összevetve 40-45 perc alatt elkészül, de ha nagyon ráérünk, egy plusz lépéssel még ízletesebbé varázsolhatjuk a csicseriborsó fasírtot.
Hozzávalók
- 3 konzerv csicseriborsó (3×240 nettó csicseri)
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál búzadara (tönkölybúzát ajánlom az íze miatt)
- 1 teáskanál római kömény
- 1 teáskanál kurkuma
- 1 teáskanál pirospaprika
- 1 evőkanál szójaszósz
- 1 teáskanál majoranna
- mokkáskanál rozmaring
- 2 evőkanál olaj
- só & bors ízlés szerint
- panírmorzsa (opcionális)
Elkészítése
Extra előkészület: Ha ráérünk, akkor feldobhatjuk a csicseriborsó fasírtot azzal, hogy előtte serpenyőben kicsit összepirítjuk a fűszerekkel – kivétel a zöldfűszerek – és a hagymával. Egy kicsit talán szárazabb lesz így a fasírt, és az összeállítása is egy picit nehezebb lesz, de az íze miatt megéri.
- Szitán mossuk át, majd csepegtessük le a csicseriborsót.
- Forró olajon pirítsuk addig az apróra vágott vöröshagymával, míg nem lesz egy kis színe.
- Utána tegyük hozzá a fűszereket a majoranna, a rozmaring és a pirospaprika kivételéve, illetve a reszelt, vagy zúzott fokhagymát.
- 2-3 perc sűrű kevergetés után vegyük le a tűzről, és tegyük egy nagyobb keverőtálba.
Csicseriborsó fasírt összeállítása
- Ha az előkészületet kihagytuk, akkor egy szitán mossuk át a csicseriborsót, majd csepegtessük le alaposan. Tegyük a hüvelyest egy nagyobb keverőtálba a fűszerekkel együtt.
- Villa, vagy krumplinyomó segítségével pépesítsük össze a csicseriborsót. Nem érdemes botmixert használni, mert túlzottan szét fog esni a csicseriborsó textúrája.
- Ha elég pépes a csicseri, akkor tegyünk hozzá 2-3 evőkanál olajat, a szójaszószt és két evőkanál búzadarát, és a maradék fűszert, ha korábban nem tettük.
- Dolgozzuk össze a masszát alaposan, és melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
- Formázzunk golyókat a masszából, vagy lapos csicseriborsó fasírtot és tegyük őket sütőpapíra, majd süssük aranybarnára kb 15-20 perc alatt.
Megjegyzések
- Serpenyőben is kisüthetjük a csicseriborsó fasírtot. Ha ezt a megoldást választjuk, akkor formázzunk laposabb fasírtokat, hogy jól átsüljön.
- A csicseriborsó fasírtot megforgathatjuk panírmorzsában is, mielőtt a sütőbe tennénk.