Az a fránya B12 hiány! Mi az igazság?
Tartalomjegyzék
ToggleA B12-vitamin nélkülözhetetlen tápanyag, amely létfontosságú szerepet játszik az emberi szervezet számos alapvető funkciójában, többek között a vörösvérsejtek képződésében, a DNS-szintézisben és az idegrendszer egészségének fenntartásában. Szervezetünk nem képes előállítani a vitamint, ezért nem megfelelő táplálkozás mellett kialakulhat B12 hiány. Mivel a B12-vitamin elsősorban állati eredetű élelmiszerekben található meg, ezért számunkra, vegánonknak különösen fontos, hogy odafigyeljünk a B12 vitamin bevitelre. Ássuk is be magunkat a részletekbe!
Mi az a B12 vitamin?
A B12-vitamin, vagy más néven kobalamin, egyike a létfontosságú vízben oldódó vitaminoknak, ami fontos szerepet játszik többek között a vörösvérsejtek képződésében, a DNS-szintézisben és az idegrendszer egészségének fenntartásában. A B12 hiánya vérszegénységhez, idegrendszeri problémákhoz és egyéb egészségügyi gondokhoz vezethet.
A B12-vitamin főként állati eredetű élelmiszerekben található meg, mint a hús, hal, tojás és tejtermékek. Mivel a növényi eredetű élelmiszerek nem tartalmaznak kobalamint, nekünk vegánoknak különösen figyelnünk kell a B12 pótlására. Az ezzel kapcsolatos részletekbe később megyek bele, ahova ide kattintva közvetlenül átugorhatsz. Az ajánlott napi bevitel felnőttek számára körülbelül 2.4 mikrogramm.
Mire jó a B12 vitamin?
Ahogy korábban is említettem, a kobalamin egy létfontosságú vitamin, ami számtalan funkció alapját képezi szervezetünkben:
Vörösvérsejt-képződés
A B12-vitamin elengedhetetlen a vörösvérsejtek termeléséhez. A B12-vitamin segít abban, hogy a vörösvérsejtek megfelelő méretűek és formájúak legyenek, ami szükséges a hatékony oxigénszállításhoz, ami elengedhetetlen az egészséges fizikai állapothoz.
Az idegrendszer egészsége és a mentális egészség
A B12-vitamin több fronton játszik kulcsszerepet az idegsejtek működésében és karbantartásában. Részt vesz a myelin nevű anyag szintézisében, amely védi az idegrostokat. Ezáltal biztosítja az idegrendszer megfelelő működését, javítja az idegi impulzusok átadását és segít megelőzni az idegkárosodást.
Továbbá a B12-vitamin elengedhetetlen szerepe van hangulatunk stabilizálásában, illetve a kognitív funkciók fenntartásában. A vitamin hozzájárul az agy neurotranszmitter-termelésében, aminek jelentős hatása van hangulatunkra, hozzájárul az általános jóléthez, javítja a memóriát és csökkenti a depresszió kockázatát.
DNS-szintézis
A B12-vitamin szükséges a DNS előállításához és javításához, ami létfontosságú a sejtosztódás és a sejtek megújulása szempontjából
Energia-anyagcsere
A B12-vitaminnak jelentős szerepe van a szénhidrátok és zsírok lebontásában. Ezáltal növeli az energiaszintet és hozzájárul a fáradtság csökkentéséhez.
Szív egészsége
A B12-vitamin elsősorban azzal járul hozzá szív,- és érrendszerünk egészségéhez, hogy segít csökkenteni szervezetünk homocisztein szintjét. A magas homocisztein szint összefüggésbe hozható a különböző szív,- és érrendszeri megbetegedésekkel.
B12 vitamin hiány
A B12-vitamin hiányának súlyos egészségügyi következményei lehetnek, mivel többek között elengedhetetlen szerepe van a vörösvérsejtek képzésében, a DNS-szintézisben, az anyagcsere folyamatokban, a mentális, idegrendszer és szív egészségének fenntartásában. A B12 hiánya zavart okozhat szervezetünk oxigén szállításában, károsodhatnak az idegek, csökkenhet általános energiaszintünk, romolhat a kognitív működés és növekedhet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.
B12 vitamin hiány tünetei
A B12-vitamin hiányának tünetei széleskörűek és különböző súlyosságúak lehetnek, ami egyaránt érinti a mentális és a fizikai egészséget. Az alábbi listában a tüneteket gyakoriságát soroljuk fel, ahol a számok a megjelenés valószínűségét jelzik, a 10-es a leggyakoribb és az 1-es a legritkább.
Mentális tünetek
- Memóriaromlás (8)
- Zavartság (7)
- Depresszió (7)
- Szorongás (6)
- Hangulatingadozások (6)
Fizikai tünetek
- Fáradtság (10)
- Gyengeség (9)
- Sápadtság (8)
- Légszomj (7)
- Szédülés (7)
- Zsibbadás és bizsergés a kezekben és lábakban (9)
- Egyensúly- és koordinációs problémák (6)
- Izomgyengeség (6)
- Étvágytalanság (6)
- Súlycsökkenés (5)
- Székrekedés (5)
- Hasmenés (4)
- Nyelvfájdalom vagy -gyulladás (5)
- Szájüregi fekélyek (4)
- Égő érzés a nyelven (3)
- Gyors szívverés (6)
- Homályos látás (3)
Jól látható, hogy a B12 hiány legtöbb tünete viszonylag általános, így ezek alapján nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy mivel állunk szemben. Illetve a B12 vitamin hiány jelei egyénenként jelentősen eltérhetnek egymástól.
Mi okozhat B12 vitamin hiányt?
Számtalan oka lehet annak, hogy valakinél B12 hiány jelentkezik.
Keveset juttattunk belőle a szervezetünkbe
A B12-vitamin főként állati eredetű élelmiszerekben található meg, mint a hús, hal, tojás és tejtermékek. Vegetáriánusok és vegánok, akik nem fogyasztanak állati eredetű termékeket, különösen veszélyeztetettek lehetnek a B12-vitamin hiányában. De erről majd később, vagy ide kattintva ugorhatsz.
Felszívódási zavar
Számos emésztőrendszeri probléma és betegségek hátráltathatja a B12-vitamin felszívódását. Ilyen állapot például a perniciózus anémia, amely egy autoimmun betegség, a cöliákia, amely a gluténérzékenység okozta bélkárosodás miatt jelentősen csökkentheti a tápanyagok felszívódását, és a Crohn-betegség, amely a bélrendszer gyulladásával jár, ami szintén jelentősen csökkenti a vitaminok felszívódását.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek hatással vannak a B12-vitamin felszívódására. Ilyen gyógyszerek lehetnek a protonpumpa-gátlók (PPI-k), aminek hosszú távú használata csökkentheti a B12-vitamin felszívódását, valamint a metformin, ami egy gyakran használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére.
Idős kor
Az idősebb emberek gyomorsav szintje általában csökken, ami megnehezíti a B12 vitamin felszívódását.
Alkoholizmus
A túlzott alkoholfogyasztás károsíthatja a gyomor és a belek nyálkahártyáját, ami jelentősen csökkenti a B12-vitamin felszívódását.
Genetikai tényezők
Előfordulhat, hogy egyeseknek a szervezete genetikai okokból nehezebben képes felszívni a B12 vitamint.
B12 vitamin források
Köztudott dolog, hogy a B12 vitamin legjobb forrása az állati eredetű élelmiszerek, mint a hús, hal és a tejtermékek. Ezért a vegánoknak és a vegetáriánusoknak szükségük van B12 vitamin potlásra. Emiatt bírálat éri az életmódot, hiszen táplálékkiegészítőre szorul. Viszont van egy kis csavar a történetben.
Vegánság és a B12 vitamin
Hogy-hogy csak az állati eredetű élelmiszerben van B12? Sokaknak dereng valami, hogy a talajban található baktériumok állítják elő a nyomelemet. Ezt eszik meg a legelésző állatok és így jut el az emberi szervezetbe a létfontosságú vitamin “természetes” formában. Viszont van egy kis bökkenő. Manapság az intenzív állattenyésztés mellett ez nagyon nem így van. Illetve szabadtartású állatok se jutnának elég B12-höz, mivel a termőföld már nem bővelkedik az olyan baktériumokba, amelyek szintetizálják a vitamint.
Vagyis, a tenyésztett állatok döntő többségéhez B12-vel dúsított takarmány révén jut el a vitamin (forrás). Ergo szintén táplálékkiegészítő révén, csak éppen egy szerencsétlen állat közvetítéséve. Semmivel sem természetesebb, sőt…
Szóval a “mindenevők” sem jutnak természetesebb módon a B12-höz, mint mi vegánok az étrend kiegészítők, a B12-vel dúsított növényi tejek, vagy más élelmiszerek révén. A különbség csak az, hogy nem egy állatot tömnek meg étrendkiegészítővel tömött takarmánnyal, hanem ellenőrzött minőségű táplálékkiegészítőként közvetlenül jutattjuk szervezetünkbe a szükséges vitamint.
Egy szó mint száz, a B12 hiány és a vegánság kapcsolata eg újabb példa arra, hogy féligazságok hangoztatással árnyékolják be a teljesen egészséges, és fenntartható életmódot. Ilyen tekintetben a nagy húsevők is ugyanúgy “függnek” a táplálékkiegészítőktől, mint a vegánok. Semmivel se jutnak természetesebben hozzá a sokszor emlegetett B12-vitaminhoz.