vegánság világnapja
Vegánság

A Vegánság világnapja

Immáron – szerencsére – sokadik éve, november 1.-jén elérkezik a Vegánság világnapja. Jómagam 8 éve ismerkedtem meg a vegánsággal közelebbről, előtte csak felszínesen, a rossz mémek által ismertem az életmódot. Bevallom derekasan, nem igazán érdekelt, sőt kifejezetten az az ember voltam, aki a húst hússal, illetve a nem azért másztunk fel a tápláléklánc csúcsára, hogy füvet legeljünk jeligékkel teljesen tudtam azonosulni

Az esemény 1994-ben indult, amikor a Vegán Társaság megalapításának 50. évfordulóját ünnepelte. Azóta ez a nap egyre népszerűbb lett, különösen az utóbbi években, ahogy a növényi alapú étrend iránti érdeklődés globálisan növekszik. Bár halkan megjegyzem, érzésem szerint egy kicsit talán megtorpant a növekvő tendencia. De ez senkinek ne szegje kedvét, aki a vegánsággal kacsingat!

A Vegánság világnapja

A Vegánság Világnapja 1994-ben indult útjára a Vegán Társaság kezdeményezésére, amikor is a szervezet fennállásának 50. évfordulóját ünnepelték. A társaságot eredetileg 1944-ben alapította Donald Watson néhány társával karöltve az Egyesült Királyságban, hogy egy teljesen állati eredetű termékektől mentes életmódot követnek is legyen “clubja”. Watson és társai a “vegán” kifejezést alkották meg, mely a “vegetáriánus” szó rövidített változata, ezzel kifejezve a teljes elkülönülést az állati eredetű termékektől, beleértve a tejtermékeket, tojást és mézet is.

A vegánságról röviden

De mi is az a vegánság? Röviden úgy tudnám definiálni, hogy az a vegán, aki minden állati eredetű, vagy azoknak kihasználásával járó terméket és szolgáltatás elutasít. Az az itt nem csak arról van szó, hogy a vegánként nem eszünk állati eredetű termékeket, hanem minden mást is elutasítunk, ami ellenkezik az állatok jólétével: cirkusz, állati kísérletben részt vett kozmetikumok, nem fenntartható forrásból származó pálmaolajat tartalmazo termék és még sorolhatnám.

Miért jó vegánnak lenni?

Ennél a pontnál sokszor keverednek a szubjektív és objektív vélemények, illetve sokszor az egekig magasztalják a pozitívumokat, ami érzésem pont, hogy hiteltelenné teszi az egész életmódot. Senkinek ne legyen illúzió – miközben rengeteg vegán ember hangoztatja -, hogy minden problémája meg fog oldodni azzal, hogy a vegán életmódot követi. Főleg, hogy lehet ezt rosszul és jól is csinálni. Étkezhetsz teljes értékű növényi étrendenet követve is, de lehet junk vegán foodot és nap, mint nap.

De vegyük inkább a normális, kiegyensúlyozott vegán életmódot. Milyen pozitívumokat várhatunk?

Röviden számtalan kronikus betegség kozkácatát csökkenthetjük azzal, hogy áttérünk a növényi étrendre, vagy legalább affelé mozgunk. És ez nem egy légből kapott dolog, hanem számtalan kutatás igazolja. Többek között szív,- és érrendszeri megbetegedések, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kockázata is csökkenthető. Ezenfelül a növényi étrend jellemzően magasabb rost, vitamin és ásványi anyag bevitellel jár együtt, ami általánoságban támogatja szervezetünk egészségét. A vegánság szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásairól és a mögöttük lévő bizonyítékokról a linkre kattintva olvashatsz részletesen.

Emellett nemcsak mi, hanem bolygónk is jól jár vele, ha kizárjuk az állati eredetű termékeket, vagy legalábbis csökkentjük, hiszen az állattartás az egyik legkörnyezetszennyezőbb iparág. Számtalan helyen irtják az erdőket csak azért, hogy takarmányozási célból szántókat hozzanak létre a hús iránti egyre nagyobb igény kielégítéséről. Erről részletesen a linkre kattintva olvashatsz.

vegánság napja

Mit tehetünk a vegánság világnapjának alkalmából?

Vannak, olyan vegán személyek is, akik ennél tovább mennek, és az aktivizmust is úgymond előfeltételnek tartják a “vegán klubba” való belépéshez, de szerintem ezt nem kéne erőltetni. Főleg, hogy sajnos a legtöbb úgymond aktivizmus sokszor inkább csak kontraproduktív. De ez egy más történet. Én úgy vélem, hogy egyszerűen nem lehet másokat arra “kényszeríteni”, hogy legyenek vegánok. Én se lettem volna az, ha kényszerítenek rá. A jó példa viszont ragadós.

Szóval én azt javaslom – saját példámon keresztül -, hogy ne akarjunk hittérítők lenni. Ha szóba kerül a vegánság, vagy hogy vegán étrendet követünk, akkor igyekezzünk objektívek lenni, érdekesek, barátságosak és soha, de soha ne ítélkezzünk. Számtalan ismerősöm van, aki egyre többet próbálgatja a dolgot. Apró lépésekkel egy – felesleges (a természet törvényeibe nem szólhatunk bele) – állati szenvedéstől mentes világ felé. Ha pedig valaki valamelyik gyakori tévhittel bombáz, akkor itt van hozzá egy kisokos. Forgasd egészséggel!

Szólj hozzá!