Vegán babgulyás
Tartalomjegyzék
ToggleEgy jó babgulyás télen és nyáron egyaránt megállja a helyét, főleg az utóbbi bográcsban. Szerencsére nekünk sem kell nélkülöznünk a magyar konyha véleményem szerint egyik legnagyobb művét, mivel a vegán babgulyás legalább olyan jó tud lenni, mint a hagyományos.
A vegán babgulyás rendkívül ízgazdag és tartalmas, így önálló egytál ételként is megállja a helyét. A gőzölgő sűrű leves így tökéletes választás a borongós és hideg napok beköszöntével, illetve a nyárestéken nemcsak magunkat, hanem mindenevő barátainkat is meglephetjük vele. Bográcsba készítve igazán kísértetiesen hasonlítani fog a hagyományosra.
A babgulyás alap ízvilágát szerencsére nem a hús adja, hanem az elkészítési mód, a fűszerek – pirospaprika és a kömény -, a zöldségek, no meg a bab. Bármilyen bab igazából kerülhet bele, de természetesen a tarkabab a legtökéletesebb a célra. A vegán bablevest tálalhatjuk vegfölel és a csipetke se hiányozhat belőle, mivel egyáltalán nem bonyolult elkészíteni tojás nélkül sem.
Mi az a gulyás?
Gondolom senkinek se kell különösebben bemutatni a gulyáslevest, mivel a magyar konyha legismertebb receptje határon innen és túl. Egy egyszerű pásztor ételből nőtte ki magát az első számú nemzeti ételünké köszönhetően annak, hogy mondhatni jókor volt jó helyen. Erről a linkre kattintva olvashatsz részletesen.
A gulyás alapját a fűszerpaprika, az őrölt köménymag, a bors, a hagyma és a fokhagyma, illetve az egyéb zöldségek adják. Babos változata tulajdonképpen csak annyiban tér el, hogy tarkabab is kerül bele. Viszont ez az elkészítési módjában jelentősebb változást eredményez, de erről majd később.
A vegán babgulyás pedig abban különbözik az eredeti párjától, hogy nincs benne hús. Ez pedig nem egy nagy ördöngösség, hiszen e nélkül is rendkívül gazdag ízben és tápanyagban. Ha pedig hiányérzetünk lenne, füstölt tofuval vagy szejtánnal, illetve egyéb más húshelyettesítővel potolhatjuk
Vegán babgulyás recept
Egy rossz hírem van: sajnos elég pepecselős és időígényes a – vegán babgulyás elkészítése. Halkan megjegyzem, a hagyományosnak ennél is több időt és energiát kell szentelni. Azonban mindent összevetve, nagyon megéri! A vegán babgulyás tulajdonképpen a hamis gulyásleves és a füstös bableves összefésülése. A kettő recept külön-külön is eszméletlen jó, hát még a fúziója! Na de lássunk neki az elkészítésének!
Hozzávalók
- 300-350 gramm száraz tarkabab (egy napra beáztatva!)
- 3-4 közepes sárgarépa
- 1-2 fehérrépa
- 3 közepes burgonya
- kisebb zeller
- 1 közepes paradicsom
- 1 közepes étkezési paprika
- 2 közepes vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 3 babérlevél
- fűszerpaprika (füstölt és sima vegyesen akár)
- köménymag (őrölt)
- petrezselyemzöld
- bors
- só
- olaj (én napraforgót ajánlom, az olíva például adhat neki egy plusz ízt, ami ide pont nem illik)
- Vegföl (opcionális)
- Füstölt tofu (opcionális)
Illetve van még a csipetke is, ami kötelezően választható kiegészítés:
- 250 gramm liszt (graham, teljes kiőrlésű, sima, tönköly bármilyen kombináció mehet)
- só
- egy evőkanál olaj
- langyos víz (kb 1 deci)
Vegán babgulyás elkészítése
Nem sokkal bonyolultabb az elkészítése, mint a hagyományossé, viszont valamivel időigényesebb és egy kis tervezést is igényel. Ugyanis nagyon ajánlott előző nap már beáztatni a tarkababot!
- Forró olajon kezdjük el pirítani az apróra vágott hagymát. Ezzel párhuzamosan kezdjük bele a zöldségek előkészítésébe az alábbi sorrendben. paradicsom és paprika apróra vágása, fokhagyma pucolás, sárgarépa, fehérrépa és a zeller felaprítása, majd a burgonya felkockázása. A krumpli kockákat tegyük félre sós, hideg vízben.
- Ha már szép színe van a hagymának, akkor vegyük le a tűzről és keverjük hozzá egy púpozott teáskanál őrölt köményt és két evőkanálnyi fűszerpaprikát, illetve reszeljük vagy nyomjuk hozzá a fokhagymát. A babérleveleket is tegyük bele, illetve feketeborsot szorjunk hozzá. Ezt követően tegyük vissza a tűzre és öntsük fel másfél deci vízzel.
- Ha elpárolgott a víz, tegyük hozzá a paradicsomot és a paprikát. Hagyjuk pár percig fonnyadni. Ha már szépen összesett, tegyük hozzá a szárazbabot, illetve öntsük fel 2 liter vízzel körülbelül és tegyük hozzá a zellert is.
- Körülbelül 30-40 perc elteltével mehet bele a többi zöldség is a burgonyát leszámítva.
- További 30-40 perc elteltével mehet bele az átmosott burgonya is. Majd neki láthatunk a csipetke elkészítésének.
- A hagyományos recept nem tér ki rá, de a vegán babgulyás úgysem lehet teljes tradicionális, úgyhogy én mindig szoktam rántást is csinálni hozzá, amitől igazán tartalmas, sűrű és ízgazdag lesz a levesünk.
- Ha puhára főtt a bab és a zöldség, tálalhatjuk csipetkével és vegfölel.
Extrák - ha nem hamisan szeretnéd
Ha nem hamis babgulyást szeretnénk, hanem igazi vegán babgulyást – már amennyire lehet – , akkor pirithatunk füstölt tofut a leves mellett, amit a végén füstölt hús gyanánt beletehetünk. Emellett használhatunk a célra szejtánt is, vagy bármilyen húspotlót.
Desszert gyanánt pedig a vegán túrógombót ajánljuk. A receptjét itt találod.