Vegán pásztorpite vöröslencséből
Tartalomjegyzék
ToggleA pásztorpite, vagy eredeti nevén Shepherd’s pie egy igazi klasszikus brit recept, aminek a hagyománya több évszázadra visszanyúlik. Egy lélekmelengető és tápláló étel, ami az itthon méltán népszerű rakott ételekhez hasonlítható. A pásztorpite alapját egy fehérjében gazdag, zöldséges ragu adja, amire egy krémes burgonyapüré kerül. Mindez végül a sütőben áll össze egy igazán tartalmas fogássá, a vegán pásztorpitévé.
Már ha eltérünk a klasszikus pásztorpite recepttől, ami sajnos marhahúsból, vagy bárányhúsból készül. Bár igazán pontos definíciója nincs, mivel sok zöldségről – zöldborsó, sárgarépa, hagyma – is szó esik a korai receptekben is, így a teljesen húsmentes pásztorpite is megállja a helyét a klasszikusok között.
Ahhoz, hogy olyan tápláló legyen a pite, mint ahogy anno megálmodták, helyettesíteni kell a húst valami gazdag növényi fehérjével. A választásom a lencsére esett, ami kiválóan illik véleményem szerint a pásztor ételhez. Azon belül pedig a vöröslencsére, mivel az jól passzol a paradicsomos ízvilágba.
Még egy kis apró változtatásra van szükség ahhoz, hogy a hús nélküli pásztorpitéből vegán legyen. A burgonyapürét tejmentesen kell elkészíteni. Ez nem egy nehéz feladat, elég csak kicserélni a vajat margarinra – és csökkenteni a mennyiséget, hogy egészségesebb legyen -, illetve tej helyett natúr növényi tejet kell használni. Voilá, meg is van a vegán pásztorpite!
Vegán pásztorpite recept vöröslencsével
A pásztorpite elkészítése nem bonyolult, viszont foglalkozni vele és bőven van vele edény koszólás, úgyhogy bár egyszerű, mégse az a fogás, aminek a főzés/sütésének minden nap nekiveselkednénk.
Hozzávalók 4-5 személyre
Szerencsére minden hozzávalót könnyű beszerezni a vegán pásztorpitéhez, még ha kicsit hosszúnak is tűnhet a listat.
Pite töltelékhez
- 300 gramm vöröslencse
- 0,5 liter passzírozott paradicsom
- 2 vöröshagyma
- 7-8 fokhagymagerezd
- 2 közepes sárgarépa
- 300 gramm zöldborsó
- 1 dl száraz vörösbor
- 1 evőkanál szójaszósz
- 3 babérlevél
- kakukkfű
- rozmaring
- só és bors
- olaj
Burgonyapüréhez
- 1 kg burgonya (héjával együtt mérve. Lehet fele-fele arányba csinálni karfiollal, ha diétásabban szeretnénk)
- 50 gramm vegán margarin (lehet több kevesebb, ki mennyire szeretné krémesebben, vagy éppen kalóriaszegényebben)
- 1-1,5 dl natúr növényi tej (szója, vagy a zab tökéletes a célra)
- só
Vegán pásztorpite elkészítése
A pásztorpitét el lehet készíteni ráérősen és kicsit temposan is. Bár utóbbi kis koordinációt igényel, hogy menedzselni tudjuk a kettőt.
- Kezdjünk bele az apróra vágott hagyma pirításába sóval megszórva, majd álljunk neki a zöldségek pucolásának és aprításának.
- A kockákra vágott burgonyát tegyük fel bő sós vízben főni.
- Ha szépen megüvegesedett – az se baj, ha kicsit odakap, sőt! – a hagyma, akkor reszeljük hozzá a fokhagymát és tegyük hozzá az apróra vágott sárgarépát. Pár percig kevergessük.
- Öntsük hozzá a passzírozott paradicsomot, majd tegyünk hozzá 1 teáskanál kakukkfüvet és 1,5 teáskanál rozmaringot, valamint a babérlevelet. Keverjük össze és fedő alatt hagyjunk egy kis előnyt – kb 15 percet – a sárgarépának, mivel vöröslencse pillanatok alatt elkészül.
- 15-20 perc elteltével öntsük hozzá a vörösbort, és a vöröslencsét. Öntsük fel bőven vízzel – 2-3 decivel – kezdésnek (használhatunk zöldségleves alaplevet is). Gyakran keverjük meg, és nézzünk rá, hogy elfőtte-e a levét. Mindig pótoljuk annyira, hogy pont ellepje a vöröslencsét egészen addig, amíg meg nem puhul a lencse.
- Ha megpuhult a lencse – 25-30 perc körülbelül -, akkor keverjük hozzá a zöldborsót. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra, a vegán pásztorpite tölteléke elkészült, jöhet a vegán burgonyapüré.
- Ha megfőtt a krumpli, készítsük el a burgonyapürét. Krumplinyomóval törjük szét a burgonyát, daraboljuk hozzá a margarint, öntsünk hozzá növényi tejet és sózzuk ízlés szerint. Botmixerrel dolgozzuk krémesre.
- Egy tepsi alján oszlassuk el a tölteléket egyenletesen, majd rétegezzük rá a krumplipürét és már mehet is az előmelegített sütőbe a vegán pásztorpite. 20-25 perc alatt biztosan szépen megsül a pite. Ezután, ha nem pirult meg még a teteje, akkor magasabb hőfokon még 5-10 percig süthetjük, amíg nem lesz szép barna a teteje.
- Sütőből kivéve egyből tálalhatjuk a zöldséges pásztorpitét, bár ha kicsit kihül, akkor könnyebb szépen egyben kiszedni.