vegán pásztorpite recept
Vegán főételek,  Vegán receptek,  Vegán vacsora ötletek

Vegán pásztorpite vöröslencséből

A pásztorpite, vagy eredeti nevén Shepherd’s pie egy igazi klasszikus brit recept, aminek a hagyománya több évszázadra visszanyúlik. Egy lélekmelengető és tápláló étel, ami az itthon méltán népszerű rakott ételekhez hasonlítható. A pásztorpite alapját egy fehérjében gazdag, zöldséges ragu adja, amire egy krémes burgonyapüré kerül. Mindez végül a sütőben áll össze egy igazán tartalmas fogássá, a vegán pásztorpitévé.

Már ha eltérünk a klasszikus pásztorpite recepttől, ami sajnos marhahúsból, vagy bárányhúsból készül. Bár igazán pontos definíciója nincs, mivel sok zöldségről – zöldborsó, sárgarépa, hagyma – is szó esik a korai receptekben is, így a teljesen húsmentes pásztorpite is megállja a helyét a klasszikusok között. 

Ahhoz, hogy olyan tápláló legyen a pite, mint ahogy anno megálmodták, helyettesíteni kell a húst valami gazdag növényi fehérjével. A választásom a lencsére esett, ami kiválóan illik véleményem szerint a pásztor ételhez. Azon belül pedig a vöröslencsére, mivel az jól passzol a paradicsomos ízvilágba.

Még egy kis apró változtatásra van szükség ahhoz, hogy a hús nélküli pásztorpitéből vegán legyen. A burgonyapürét tejmentesen kell elkészíteni. Ez nem egy nehéz feladat, elég csak kicserélni a vajat margarinra – és csökkenteni a mennyiséget, hogy egészségesebb legyen -, illetve tej helyett natúr növényi tejet kell használni. Voilá, meg is van a vegán pásztorpite!

vegán pásztorpite

Vegán pásztorpite recept vöröslencsével

A pásztorpite elkészítése nem bonyolult, viszont foglalkozni vele és bőven van vele edény koszólás, úgyhogy bár egyszerű, mégse az a fogás, aminek a főzés/sütésének minden nap nekiveselkednénk.

Hozzávalók 4-5 személyre

Szerencsére minden hozzávalót könnyű beszerezni a vegán pásztorpitéhez, még ha kicsit hosszúnak is tűnhet a listat.

Pite töltelékhez

  • 300 gramm vöröslencse
  • 0,5 liter passzírozott paradicsom
  • 2 vöröshagyma
  • 7-8 fokhagymagerezd
  • 2 közepes sárgarépa
  • 300 gramm zöldborsó
  • 1 dl száraz vörösbor
  • 1 evőkanál szójaszósz
  • 3 babérlevél
  • kakukkfű
  • rozmaring
  • só és bors
  • olaj

Burgonyapüréhez

  • 1 kg burgonya (héjával együtt mérve. Lehet fele-fele arányba csinálni karfiollal, ha diétásabban szeretnénk)
  • 50 gramm vegán margarin (lehet több kevesebb, ki mennyire szeretné krémesebben, vagy éppen kalóriaszegényebben)
  • 1-1,5 dl natúr növényi tej (szója, vagy a zab tökéletes a célra)
Állagban is a vöröslencse áll a legközelebb az eredeti pásztorpitéhez.

Vegán pásztorpite elkészítése

A pásztorpitét el lehet készíteni ráérősen és kicsit temposan is. Bár utóbbi kis koordinációt igényel, hogy menedzselni tudjuk a kettőt.

  1. Kezdjünk bele az apróra vágott hagyma pirításába sóval megszórva, majd álljunk neki a zöldségek pucolásának és aprításának.
  2. A kockákra vágott burgonyát tegyük fel bő sós vízben főni.
  3. Ha szépen megüvegesedett – az se baj, ha kicsit odakap, sőt! – a hagyma, akkor reszeljük hozzá a fokhagymát és tegyük hozzá az apróra vágott sárgarépát. Pár percig kevergessük.
  4. Öntsük hozzá a passzírozott paradicsomot, majd tegyünk hozzá 1 teáskanál kakukkfüvet és 1,5 teáskanál rozmaringot, valamint a babérlevelet. Keverjük össze és fedő alatt hagyjunk egy kis előnyt – kb 15 percet – a sárgarépának, mivel vöröslencse pillanatok alatt elkészül.
  5. 15-20 perc elteltével öntsük hozzá a vörösbort, és a vöröslencsét. Öntsük fel bőven vízzel – 2-3 decivel – kezdésnek (használhatunk zöldségleves alaplevet is). Gyakran keverjük meg, és nézzünk rá, hogy elfőtte-e a levét. Mindig pótoljuk annyira, hogy pont ellepje a vöröslencsét egészen addig, amíg meg nem puhul a lencse.
  6. Ha megpuhult a lencse – 25-30 perc körülbelül -, akkor keverjük hozzá a zöldborsót. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra, a vegán pásztorpite tölteléke elkészült, jöhet a vegán burgonyapüré.
  7. Ha megfőtt a krumpli, készítsük el a burgonyapürét. Krumplinyomóval törjük szét a burgonyát, daraboljuk hozzá a margarint, öntsünk hozzá növényi tejet és sózzuk ízlés szerint. Botmixerrel dolgozzuk krémesre.
  8. Egy tepsi alján oszlassuk el a tölteléket egyenletesen, majd rétegezzük rá a krumplipürét és már mehet is az előmelegített sütőbe a vegán pásztorpite. 20-25 perc alatt biztosan szépen megsül a pite. Ezután, ha nem pirult meg még a teteje, akkor magasabb hőfokon még 5-10 percig süthetjük, amíg nem lesz szép barna a teteje.
  9. Sütőből kivéve egyből tálalhatjuk a zöldséges pásztorpitét, bár ha kicsit kihül, akkor könnyebb szépen egyben kiszedni.
1 adag vegán pásztorpite

Iratkozz fel, hogy ne maradj le egy újdonságról se!

Az oldal kizárólag hobbiból készült, semmilyen marketing, vagy marketing tevékenységet nem folytatok.

You have been successfully Subscribed! Ops! Something went wrong, please try again.

Szólj hozzá!