Nem tojásos vegán lecsó recept tofuval
Tartalomjegyzék
ToggleVegán lecsót semmivel sem bonyolultabb csinálni, mint egy hagyományost egy igen egyszerű oknál fogva: a lecsó alapból vegán. Végig pörgettem fejben a hagyományos magyar ételeket, és arra a felfedezésre jutottam, hogy egyben az egyetlen is.
A hagyományos alap receptben nincs más, mint paprika, paradicsom, hagyma, és fokhagyma. A lecsó fűszerezése se tartogat meglepetést: só és bors. A pirospaprikát pedig örök ita övezi, nekem személyszerint nem hiányzik belőle. Így jó esetben – ha nem zsírral készítik, ami szerintem ritka – a natúr lecsó mindig vegán lesz. Egy kis kiegészítéssel pedig a zöldséges ragu teljes értékű, tápláló étel lesz. Az én kedvenc kombinációm a bulguros lecsó tofuval. Teljes értékű szénhidrát, tofu és a sok sok lédús zöldség tökéletes ételként szolgál a nyáron.
Honnan származik a lecsó?
Bár legtöbben a lecsó eredetéről vajmi keveset tudnak, mégis mindenki tradicionális magyar ételnek tartja, legalábbis hazánkban. Persze sokan ismerik a ratatouillet, vagyis a francia lecsót. Azonban az francia, és valóban akad bőven különbség a kettő között. Meg persze hasonlóság is, mivel a ratatouillet is egy vegán lecsó tulajdonképpen.
Na de vissza a lecsó származásához. A lecsó eredete nagy valószínűséggel a valójában a Balkánon gyökerezik. A paprika és a paradicsom, vagyis a lecsó alapkövei török közvetítéssel jutott el hazánkban a Balkánon keresztül. A 18. század második felében beköltöző bolgárkertészek hozták magukkal azt a zöldpaprika fajtát, ami a lecsó alapja lett. A betelepülő bolgárok egyik különlegessége volt a szabad tűzön főtt paradicsomos paprika ragu. A lecsó szóval először 1930-as évekig nem is lehetett találkozni.
Egyszerű vegán lecsó recept majdnem tojással
A lecsó egyik legjobb tulajdonsága, hogy lehetetlen elrontani. Már ha jó alapanyagunk van. Szóval nyáron, amikor szezonja van a paradicsomnak és a paprikának, akkor egy jó vegán lecsóval nem lehet mellényúlni. A lecsó fűszerezését se kell tul gondolni, ízlés szerint só, bors és ennyi. A paradicsom és paprika aránya is viszonylag rugalmas, a hagyma mennyisége pedig nagyban változhat attól, hogy ki mennyire szereti hagymásan a lecsót.
Persze a legtöbb ember a vegán lecsóval nem elégszik meg, ezért tesz bele minden oda nem illőt a zöldségek közé, mint tojás vagy kolbász. Nos, az előbbit nem nehéz helyettesíteni: morzsolt tofu és egy kis fekete só. Voilá, meg is van a nem tojásos vegán lecsó!
Hozzávalók
- 750 gramm lecsópaprika (minél színesebb annál jobb)
- 1 kg (6-7 szem) érett paradicsom (az se baj ha már kicsit túlérett)
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2-3 fej vöröshagyma (én kifejezetten szeretem a jó hagymást lecsót, szóval 3 nagyobb fele hajlik a szavazatom)
- 2 csomag tofu (180 grammos füstölt Vermondo ideális jelölt a célra.)
- Fekete só (opcionális)
- Só & bors
- Olaj
Vegán lecsó elkészítése
Szerencsére nem bonyolult, és ahogy korábban említettem elronthatatlan, ha már megvannak a hozzávalók. Egyedüli hátulütője a lecsónak, hogy a zöldségek felaprítása nem igazán izgalmas feladat. De ha a dolgokat jó időmenedzsmentel csináljuk, akkor egész gyorsan el tudjuk készíteni a vegán lecsót.
- Vegyünk elő egy jó nagy serpenyőt (legjobb ha lefedhető), és hevítsük fel rajta az olajat. Ezzel párhuzamosan vékony félkör szeletekre vágjuk fel a hagymát. Ha az olaj elég meleg, mehet rá a hagyma, illetve egy kis só a hagymára.
- Ameddig pirul a hagyma, pont van annyi időnk, hogy megtisztítsuk a paprikákat – csuma és a magok -, illetve felszeleteljük. Ha az utóbbival megvagyunk, távolítsuk el a fokhagyma gerezdek héját is.Illetve morzsoljuk össze egy tálba a két tofut és keverjük össze egy kis fekete sóval.
- Mire végzünk a fokhagyma meg tisztításával, és a paprika felszerelésével, addigra pont eléggé összeesik a hagyma (jó esetben). Úgyhogy mehet is a paprika a hagymára. Keverjük össze jó alaposan, és reszeljük bele a fokhagymát is. Majd jöhet egy újabb alapos keverés. Egy kis só, és bors is mehet mellé.
- Ezt követően jöhet a paradicsom előkészítése. Mossuk meg jó alaposan, aprítsuk fel kockákra – nem kell se túl nagyra, se túl kicsira -, és vágjuk ki belőlük a zöld részt. 2-3 paradicsom felkockázását követően keverjük hozzá a raguhoz a lemorzsolt tofut is, majd keverjünk a lecsón jó néhányat.
- Ha megvagyunk a paradicsom felaprításával, addigra valószínűleg már jól összesett a paprika, és van a lecsó alatt már zöldség lé ( Ha nincs várjunk még körülbelül 5 percet.). Szóval már van bőven lé a serpenyőben, mehet bele a paradicsom és egy kis só. Keverjük meg jó alaposan.
- A vegán lecsót ezután körülbelül 15 percig kell sűrű kevergetéssel főzni, hogy a zöldsége összeesenek, illetve az ízek összeérjenek. Idönként kostoljuk meg a zöldségragut, hogy rendben van-e a lecsó füszerezetsége, azaz elég sós-e és nem túl borsos. Körülbelül 20 perc alatt készre fő a lecsó.
Javaslat: egy kicsit maradjon sótlan a lecsó, hogy tálaláskor meg lehessen hinteni egy kis fekete sóval, hogy tojásosabb íze legyen. Tapasztalataim alapján a fekete só jelentősen veszít az aromájából főzés során.
Lecsós bulgur
A lecsó talán egyetlen hátránya, hogy bár rendkivül finom és egészséges, tápérték tekintetében igen szerény. A tofu sokat javít ezen, mivel fehérjével dúsítja a zöldséges egyveleget, de a köret is elengedhetetlen, hogy laktató legyen magyaros ételünk. A lédús zöldséges egyveleghez legjobban a rizs és a bulgur illik szerintem. A bulguros lecsó tofuval egy tökéletes teljesértékű étel bármely nyár estére.