székelykáposzta vegán
Magyaros vegán ételek,  Egyszerű vegán receptek,  Vegán főételek,  Vegán receptek

Vegán székelykáposzta

A székelykáposzta nem tartozott gyerekkorom kedvenc ételei közé. Ráadásul elég gyakran is volt otthon, így aztán kirepülve és növényi táplálkozás átállva se lett célom, hogy mielőbb készítsek egy jó vegán székelykáposztát. Igazából jó sokáig mellőztem a hazai konyhát, mivel úgy élt az emlékezetemben, hogy hús hússal, jó sok olajjal és rántva. Aztán az utóbbi években adtam neki egy esélyt és számos magyaros vegán étellel megpróbálkoztam. Az eredmény meglepően jó lett. A hús könnyű helyettesíteni, az olajat könnyű visszaszorítani, a rántott dolgokat könnyű elfelejteni. A pirospaprika pedig alapból vegán, szóval azt lehet továbbra is jó sokat használni.

Nade, a vegán székelykáposzta nem igazán élvezett prioritást nálam, igazából egyszer nem jutott eszembe, hogy csináljak. Még akkor sem, amikor vegán töltött káposztát, korhelylevest, vagy más hús nélküli savanyú káposzta receptet csináltam. Míg nem lett egy csúnya, komor esős januári hétvége, amikor semmi kedvem nem volt kimozdulni alapanyagokért. Így hát jött a hűtő takarítás. Tofu és egy jó nagy adag savanyú káposzta szomorkodott egymás mellett a hűtő polcon. Szóval jött az ötlet, hogy mikor, ha nem most próbáljam ki a székelykáposztát vegán változatban?

Megnéztem egy-két receptet és szinte semmi sem kell hozzá. A húst tofura cserélem és már meg is van a vegán tofus székelykáposzta! Illetve persze nem zsírt használok a hagyma píritáshoz, hanem olajat, valamint vegfölt az elengedhetetlen habaráshoz. Elöljáróban annyit, hogy a vegán székelykáposztát fel lehet fogni egy szinte hibátlan diétás székelykáposztának, aminek a kalóriatartalma jóval alacsonyabb az eredetinél, mivel nincs tele felesleges zsírral.

egyszerű diétás székelykáposzta

Székelykáposzta eredete

Bár a neve alapján joggal hinnénk, hogy a székely népcsoporthoz köthető a székelykáposzta, azonban valójában nem sok köze van hozzá. Ami szintén nem meglepő, hisz számos étel van, aminek a névadó helyéhez kevés köze van. Ilyen például a frankfurti leves és a bolognai ragu is. Szóval akkor honnan ered a székelykáposzta neve, ha nem Erdélyből?

Ahogy sok más ételhez – például gulyás – legendák fűződnek, úgy a székelykáposztához is. A történet szerint Székely József, és barátja Petőfi Sándor együtt ebédeltek Gránátos utcai Komló-kertben 1846-ban. A páros azonban túl későn érkezett, így már az étlapon szereplő ételek jórésze kifogyott. Székely József kérésére a szakács összefőzte a maradék savanyú káposztát és pörköltet. A fúzió annyira jól sikerült, hogy legközelebb amikor arra járt Petőfi, akkor székelykáposzta néven újra kérte a káposztás húst.

Hogy mi igaz és mi sem a történetből, azt nem lehet tudni. De valószínűleg a székelykáposzta – akárcsak a brassói -, valamikor 18 század második felében alakult ki Pesten. Az első, 1881-ben megjelent átfogó magyar szakácskönyvben még nem tesznek említést a székelykáposztáról. A tíz évvel később kiadott Zilahy Ágnes által írt “Valódi magyar szakácsköny”-ben viszont már helyet foglal a székelykáposzta, noha nem a vegán verziója.

Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!

Vegán székelykáposzta recept

Szó szerint a székelykáposzta egyszerűen nagyszerű, ami alól a húsmentes változat sem kivétel, mivel nincs szükség semmi komoly helyettesítő termékhez. A füstölt tofu tökéletes a vegán székelykáposztához, a többi alapanyag pedig alapból vegán. Zsír helyett meg használjunk olajat és kész is. Egy egyszerű vegán székelykáposztába nem kell más, mint vöröshagyma, fokhagyma, tofu, pirospaprika, őrölt kömény, vegföl és persze savanyúkáposzta. Persze van még ez az, de azok kevésbé lényegesek. A recept maga pedig elronthatatlan és a székelykáposzta főzési ideje se eget rengetően hosszú.

Hozzávalók

  • 2 db füstölt tofu (180 gramm, Lidl-ben és Aldiban kapható több, mint tökéletes)
  • 1 nagyobb fej vöröshagyma
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 1 étkezési paprika
  • 1 paradicsom
  • kb. 500 gramm savanyúkáposzta
  • 1 doboz vegföl (150 gramm)
  • 2 evőkanál liszt (bármelyik megteszi)
  • fűszerpaprika (csemege és füstölt vegyesen)
  • babérlevél
  • majoranna
  • bors
  • olaj

Vegán székelykáposzta elkészítése

A recept nagyon egyszerű, mivel szinte pont abból áll, amiről a legenda is szól. Röviden és tömören készíteni kell egy pörkölt alapot, amihez hozzá kell főzni a savanyú káposztát. Végezetül a vegán székelykáposztát vegfölel be kell habarni és kész is vagyunk!

  1. Olajon pirítsuk üvegesre a hagymát.
  2. Ha szép színe van a vöröshagymának, akkor tegyük hozzá a kockára vágott tofut és a reszelt fokhagymát is.
  3. 5-8 percig sütögessük a tofut, majd tegyük hozzá az apróra vágott paprikát és paradicsomot, illetve 2-3 babérlevelet. Várjuk meg, míg a zöldségek összeesnek.
  4. Vegyük le a tűzről az edényt, keverjünk hozzá egy-egy evőkanál őrölt pirospaprikát – füstölt, csemege vegyesen -, illetve egy teáskanál füszerköményt, majd tegyük vissza a tűzre és öntsük fel 1 deciliter vízzel. Várjuk meg, hogy elpárologjon a víz. 
    1. Addig mossuk át egy kicsit a savanyú káposztát, hogy ne legyen túl savanyú a vegán székelykáposzta. Valamint érdemes kicsit átvagdosni is a káposztát.
  5. Ha elforrta a vizet a pörkölt alap, akkor keverjük hozzá a savanyú káposztát és a majorannát. Öntsük fel pont annyi vízzel, ami ellepi az egészet. Főzzük fedő alatt 15-20 percig.
  6. Végül készítsük el a habarást a vegán székelykáposztához. Egy külön tálban vagy edényben keverjünk el csomómentesre 2 evőkanál lisztet, 2 teáskanál pirospaprikát a vegfölben. Merjünk ki két merőkanálnyi levet a töltött káposztából és keverjük el vele a lisztes vegfölt. Ha sikerült csomómentesre keverni a habarást, akkor mehet a székelykáposztába. Hagyjuk a tűzről levéve 5 percig pihenni tálalás előtt.

Megjegyzések

  • A székelykáposzta friss kenyérrel tálalva a legjobb, és az erős paprika is jó, ha kéznél van.
  • A székelykáposzta kalóriatartalma rendkívül alacsony, főleg a vegán változatának. Főleg vitaminban és rostban gazdag, illetve kalóriában szegély savanyúkáposztát tartalmaz. A füstölt tofu szintén zsírszegény, így összességében a vegán székelykáposzta nagyon is diétás.
  • Tipikusan az az étel, ami nem is biztos, hogy frissen a legjobb. A legendák szerint is minden egyes újra melegítéssel – mivel mindig az egész székelykáposztát újra kell melegíteni – csak egyre jobb lesz a székelykáposzta.

Ne maradj le az újdonságokról!

Az oldal hobbi céljából készült, a hírlevelek nem tartalmaznak semmilyen hirdetést, nem szolgálnak sem marketing, sem értékesítési célt. Kizárolag az oldal tartalmát.

Sikeres a müvelet! Valami nem okés, frissitsd az oldalt kérlek!

Szólj hozzá!