füstös vegan bableves recept
Magyaros vegán ételek,  Vegán levesek,  Vegán receptek

Vegán bableves recept

Egy ízekben, és tápanyagban gazdag bableves tökéletes választás a borongós, hűvösebb napokra. Egyszerre melegíti fel a szívet, és a lelket is, miközben egészségesen táplál. És ami a legjobb az egészben, hogy a bableves füstölt ízvilága nem elérhetetlen vegánként sem. Sőt, pofon egyszerű!

Mitől lesz igazán jó a bableves?

A bableves valószínűleg a magyar konyha egyik legkedveltebb és leglaktatóbb levese, aminek köszönhetően alapreceptként tekinthetünk rá. A dologban pedig az a legszebb, hogy bár időigényes a procedúra elrontani nagyon nehéz, mivel nincsenek kőbe vésett szabályok, A recept lényege, hogy jósok zöldség legyen benne, hogy igazán ízletes és tápláló legyen. Bár fűszerből nem kell sok fajta, viszont azokkal nem érdemes kesztyűs kézzel bánni.

tarka bab bableveshez

Miért jó?

Egy nagy tál zöldségben gazdag bableves órákig jóllakottnak fogod érezni magad anélkül, hogy jelentős kalóriát vinnél be a szervezetbe. A bab magas ásványi anyag- és rosttartalmú, rostjai és fehérjéi pedig bizonyítottan természetes módon segítenek csökkenteni a vérnyomást. A bab másik előnye, hogy magas a káliumtartalma, természetesen alacsony a nátrium tartalma. A zöldségek ásványi-anyag és vitamin tartalmának – kivétel a vízben oldódók – jelentős része is megmarad a főzés ellenére is.

Hogyan lesz jó füstös a vegán bableves?

A magyar konyhában általában a bablevest “jókai” jelzővel illetik. Mit jelent ez? A leves az egyik leghíresebb magyar költőről kapta a nevét, akinek a kedvence a füstölt húsos – egész pontosan köröm – bableves volt. Nem véletlen, hogy ez lett a legnépszerűbb változata a levesnek, mivel füstölt íz világ egyszerűen tökéletesen illik hozzá.

Nade, hogy lehet füstölt vegán bablevest csinálni? Egyszerűen és nagyszerűen. Nincs hozzá szükségünk semmilyen füstölt hús árura. Akad jó pár dolog, amive úgy tudjuk életre hívni az ízvilágot, hogy a legnagyobb húsevőnek se hiányozna belőle semmi. Tapasztalat. Ez pedig nem más, mint a füstaroma – füstölt víz tulajdonképpen, füstölt fűszerpaprika és tofu. Egyik sem egy nehezen beszerezhető alapanyag.

füstölt paprika a vegán bableves szíve

Vegán bableves recept

Térjünk a lényegre. A hozzávalók listája hosszú, de a babon és a füstölt paprikán, illetve aromán kívül minden más opcionális igazából.

Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!

Hozzávalók

  • 500 g száraz tarkabab (más fajta is jó, de ezzel az igazi. Fontos: áztasuk be egy nappal előre!)
  • 3-4 db sárgarépa
  • 2 db petrezselyemgyökér
  • 1 csokor friss petrezselyemzöld (szárított is megteszi, nagy mennyiségben)
  • 1 fej vöröshagyma
  • 5-6 gerezd fokhagyma
  • 1 db karalábé (opcionális)
  • fél zellergumó (opcionális)
  • 1 db paradicsom (opcionális)
  • 1 db étkezési paprika (opcionális)
  • 1-2 szem burgonya (opcionális)
  • 2 (180 gramm, vemondo ajánlom) csomag füstölt tofu (opcionális)
  • 4 db babérlevél
  • 1,5 ek füstölt fűszerpaprika
  • 1,5 ek liszt
  • majoranna (opcionális)
  • tárkony (opcionális)
  • lestyán (opcionális)
  • kakukkfű (opcionális)
  • Vegföl (opcionális)
  • Só & bors

Nincs vegán bableves tojás nélküli csipetke nélkül, ami egyszerűbb mint gondolnád! Csak ki kell hagyni belőle a tojást, és kész is!

  • 35 dkg liszt (a kedvencem a tönköly, nagyon jó illik hozzá.)
  • 2 teáskanálnyi só
  • 1 evőkanál olaj

Egy kis őrölt lenmaggal rá lehet segíteni, hogy szinte teljesen megegyezzen az állaga a tojásos csipetkével, de szerintem teljesen felesleges.

füstös vegán bableves

Vegán bableves elkészítése

A bableves elkészítése nem bonyolult, elrontani nem lehet, de tagadhatatlanul a konyhába szegez egy jó időre. Illetve egy nappal előre kell gondolkodni, mert igen rosszul járunk, ha nem áztatjuk be a száraz babot legalább egy éjszakára.

1. lépés

Adjunk egy kis előnyt a hüvelyesnek, és tegyük fel főni hideg vízben az előre beáztatott babot a babérlevelekkel 30-40 percre. Ez idő alatt elkészíthetjük a zöldségeket. A hagymát és a fokhagymát is beleszoktam tenni, hogy minél előbb szétfőjön.

2. lépés

Az idő leteltével mehetnek bele a felkarikázott sárgarépa és fehérrépa, és a többi zöldség, illetve só és a bors. Akit zavarnak a leves zöldségek, illetve a paprika és a paradicsom (amik teljesen csak akkor főnek szét, ha meghámozod őket), akkor nagyobb darabokba tegyük bele a levesbe, így a végén könnyen kitudjuk venni őket.

3.1. lépés – leves

Lassú tűzön főzzük a levest fél óráig. Ekkor beletesszük a zöldfűszereket is. A petrezselymet leszámítva a többi fűszer opcionális, de a lestyán és a tárkony kifejezetten jót tesz a levesnek. Ezekkel bőkezűen bánhatunk. A majoránna és a kakukkfű teljesen opcionális, nagy mennyiségbe ne tegyünk bele, de egy teáskanál észrevétlenül tudja még jobbá varázsolni a vegán bablevest.

3.2. lépés – füstölt tofu

Miközben fő a leves, elkészíthetjük az opcionális (de inkább esszenciális) belevalókat. Kockázzuk fel a füstölt tofut, és kezdjük el jó alaposan megpirítani. Ezzel nincs sok teendő, ha a vemundo tofut használjuk, mivel az alapból tökéletes a célra. A többi füstölt tofu lehet elbír egy kis sót, szójaszószt vagy egyéb füszert.

3.3. lépés – vegán csipetke

Ha pirul a tofu, és fő a leves, akkor van időnk a csipetke elkészítésére is. Nem olyan nagy ördöngösség, mint azt sokan gondolják. Egy keverőtálba tegyük a lisztet és keverjük össze a sóval. Készítsünk elő egy jó adag langyos, vagy melegebb vizet (legalább 2-3 decit biztosan). Illetve tegyünk fel főni nagy adag vizet némi sóval. Tegyünk egy kanál olajat a tésztába és öntsünk bele körülbelül 1 deci vizet. Kezdjük el homogénné gyúrni a tésztát. 

Akkor lesz tökéletes, ha a tészta nem ragad a kezünkre már és szép gömböt tudtunk formázni. Hagyjuk kicsit állni, majd nyújtsuk ki ujjnyi vastagra. Késsel vágjuk fel apró négyzetekre, majd a kis négyzeteken csavarjunk egyet, hogy csipetke formájuak legyenek. Az apró csipetkék mehetnek is a vízbe, ha az jól felforrt. 10-12 perc alatt biztos elkészül, de inkább nézzünk rá időnként 8-9 perc elteltével. Szűrjük le, és mossuk le hideg vízzel, hogy ne ragadjon össze.

4. lépés

Ez az a lépés, ami felett régen elsiklottam, mivel nem tulajdonítottam nagy jelentőséget neki. Azonban egyszer rászántam magam és megcsinálta, azóta pedig nem engedek belőle. Ez nem más, mint a rántás. A vegán bableves szíve, lelke. Hevítsünk egy serpenyőbe olajat és piritsuk meg rajta a lisztet. Ha már szép színe van és morzsalékos, vegyük le a tűzről. Ez fontos lépés, mivel máskülönben a paprika megég, amitől keserű íze lesz. Tegyük hozzá a piritott liszthez a pirospaprikát, és jó alaposan keverjük el.

5. lépés

Ha a zöldségek és a bab megpuhult, illetve a rántás is kész van, akkor mehet a levesbe a füstölt tofu majd a rántás.Pár percig hagyjuk állni, majd tálalhatjuk a csipetkével, vegfölel, illetve csípős paprikával.

Vegán bableves Vegföllel és medvehagymás pogiva.

Ne maradj le az újdonságokról!

Az oldal hobbi céljából készült, a hírlevelek nem tartalmaznak semmilyen hirdetést, nem szolgálnak sem marketing, sem értékesítési célt. Kizárolag az oldal tartalmát.

Sikeres a müvelet! Valami nem okés, frissitsd az oldalt kérlek!

Szólj hozzá!