Vegán zöldborsófőzelék majdnem egyenesen gyermek koromból
Tartalomjegyzék
ToggleA zöldborsó főzelék régi nagy kedvencem gyerekkoromból. Köszönhetően annak, hogy hihetetlen egyszerű és gyors az elkészítése – főleg ha fagyasztotból csináljuk – igen gyakran került az asztalra is. Szerencsére a vegán zöldborsó főzelék se bonyolultabb semmivel, a különbség csak annyi, hogy ez tej nélkül készül. Jobban mondva a “rendes” tejet növényi telre kell cserélni és már kész is a vegán zöldborsófőzelék.
Zöldborsófőzelék mirelit borsóból? Minden gond nélkül!
Ha csak akkor ennénk borsófőzeléket, amikor éppen szezonja van, akkor igen ritkán kerülne az asztalra. Szerencsére fagyasztott zöldborsóból ugyanolyan ízletes és egészséges a főzelék, minta éppen frissen pirgáltuk volna. A fagyasztott zöldborsónak köszönhetően a főzelék elkészítése is leegyszerűsödik és lerövidül.
A gyorsfagyasztás egy olyan tartosítási eljárás, amely során az élelmiszer kizárólag fizikai kezelésen esik át. Így semmilyen adalékanyag nem kerül a mirelit zöldborsohóz. Ízét és állagát közel 100 százalékosan megőrzi. A fagyasztott zöldségek tápanyagtartalma egy év alatt átlagosan 6 százalékkal csökken csupán. Úgyhogy attól sem kell félnünk, hogy ne lenne ugyanolyan egészséges, mint a friss.
Miért jó a zöldborsó?
Ha már egészség, akkor ki térhetünk arra is, hogy miért jó, ha zöldborsót eszünk. Egyrészről, nagyon jó tápanyagforrás: magas a jó szénhidrát, fehérje és rosttartalma, illetve szinte zsírmentes. Emellett ásványi-anyagokban is remekel: többek között számottevő kalciumot, A, C, E és B-vitamint, Cinket és sok más értékes micro és macro ásványi-anyagot tartalmaz. Bár a zöldborsó glikémiás indexe nem a legalacsonyabb (49), azonban a kifejezetten magas rosttartalmának köszönhetően diétás étrendbe is be lehet illeszteni.
Vegán zöldborsófőzelék recept fagyasztott zöldborsóból
A zöldborsófőzelék legnagyobb előnye, ahogy korábban is említettem, hogy faék egyszerűségű. Elrontani nem lehet, variálni viszont annál inkább. Készülhet rántással és habarással is akár. Lássunk neki!
Hozzávalók 4 főre
- 900 gramm fagyasztott zöldborsó (Lidl-es 450 grammos extra zsengét ajánlom)
- 0,5 dl víz
- 3 dl növényi tej (+1 deci, ha rántással csinálod. Szója, vagy zab a legjobb a célra.)
- 2 evőkanál liszt (bármilyen megteszi, teljes kiőrlésű is)
- 1 fej vöröshagyma (opcionális)
- petrezselyem
- só & bors
- 2-3 evőkanál olaj (opcionális, ha a rántás választjuk.)
- 2 teáskanál pirospaprika (opcionális, csak ha szeretnénk paprikás ízvilágot adni a mirelit zöldborsófőzelékünknek.)
- 150 gramm Vegföl (Opcionális, ha habarást választjuk.)
Vegán mirelit zöldborsófőzelék elkészítése
Pont ugyanolyan, mint a hagyományos recept, csak a tejet növényi italra kell cserélni. Szóval tejmentes a zöldborsófőzelék, meg nem is.
- Ha nem akarunk foglalkozni a hagyma piritásával, ezt a lépést ki is hagyhatjuk. Szóval, pirítsunk apróra vágott hagymát olajon
- Olvasszuk ki fedő alatt a zöldborsót fél deci vízzel felöntve, sóval és borssal együtt.. (Ha nagyon profik szeretnénk lenni, akkor külön is felolvaszthatjuk pároló edénybe a mirelit zöldborsót, mivel így őrzi meg legjobban ízét, zamatát és tápanyagtartalmát.)
- Ha már szépen kiolvadt a zöldborsó, öntsük rá a növényi tejet, tegyünk hozzá 1-2 teáskanál petrezselyemzöldet. Forraljuk össze a kettöt és közben álljunk neki a rántásnak, vagy a habarásnak.
- Rántás: egy serpenyőbe hevitsünk fel az olajat és pirítsuk meg rajta a lisztet. Ha szép színe van a lisztnek, vegyük le a tűzről és keverjünk el benne 2 teáskanál pirospaprikát. Útobbi elhagyható, ha nem szeretnéd paprikásan a zöldborsófőzeléket. Öntsük fel a tejjel a pirospaprikás masszát, és keverjük simára.
- Habarás: Egyszerűbb és gyorsabb. Keverjük el csomómentesre a lisztet és a paprikát (ha szeretnénk rakni bele) a vegfölben.
- Ha felforrt a tej, keverjük csomómentesre a vegán zöldborsófőzelékben a habarást, vagy a rántást és kész is vagyunk!
Mivel tálaljuk a vegán zöldborsófőzeléket?
Gyerekkorunkból megszoktuk, hogy ha zöldborsófőzelék, akkor tükörtojás. Nos hát, ez vegánként már nem olyan egyszerű, és miután csak emiatt szoktál a borsófőzelékkel párosítani, ezért ne is bajlódjunk vele.
Igazából a zöldborsó főzelék olyan jó tápértékkel bír, hogy nagyon nem is kell mellé más. 100 grammonként 19 gramm fehérje, 60 gramm szénhidrát és 4 gramm zsír van, azaz körülbelül követi az előírt makrotápanyag beviteli arányt.
De persze egy kis extra sose rossz, hogy laktató legyen. Szerencsére nincs megkötve a kezünk:
- Főzhetünk mellé fehérjében gazdag bulgurt köretként,
- Süthetünk mellé tofut, vagy bármi más húspótló terméket,
- Csinálhatunk gomba, vagy szójapörköltet is, bár ennek az elkészítése hosszabb mint maga a zöldborsó főzési ideje,
- összedobhatunk bármilyen fasírtot is akár.