sárga gévagomba pörkölt recept
Egyszerű vegán receptek,  Magyaros vegán ételek,  Vegán receptek

Sárga gévagomba pörkölt – az erdő kamrájából

A gévagomba egy igen közkedvelt gombafajta idehaza. Nekem is nagy kedvencem, mivel könnyen elkészíthető, nagyon jó fűszerezhető és kiváló állaga, textúrája van. A húsmentes életmódot folytatók számára még érdekesebb lehet a sárga gévagomba, mivel texturájában, és ízében nagyon hasonlít a csirkemellre. Szóval ha vegán vagy, és hiányzik a csirkemell rizs kombó, akkor a gévagomba biztos be fog jönni. Nem véletlen hívják sok helyütt “erdei csirkének”.

A sárga gévagombával leggyakrabban árterekben, kidőlt, korhadt lombos fák törzsén találkozhatunk. Különösen a fűzfák törzsein, árterekben ahonnan fűzfagomba ragadványneve is származik. Érdemes májusban, és nyár elején gyűjteni a gévagombát, mivel az idősebb példányok már nagyon fásak tudnak lenni, ami miatt jócskán veszít élvezeti értékéből. Fontos megjegyezni, hogy bár elég jól felismerhető az ehető gombafajta, azonban szakértői vizsgálat nélkül semmiképp ne fogyasszunk belőle!

Két másik nagy előnye, hogy a gévagomba sokoldalúan felhasználható, illetve jól fagyasztható. Ha sikerült jó nagy zsákmányra szert tennünk, akkor alapos tisztítás és 20 perces előfőzést követően nyugodtan betehetjük a fagyasztóba.

Sárga gévagomba

Sárga gévagomba pörkölt recept

Igazándiból a gévagomba pörkölt receptje semmiben nem tér el egy csiperkéből készült pörkölttől. Talán annyiban, hogy érdemes a gévagombát előfőzni, hogy kicsit lágyabb legyen íze.

Hozzávalók

Szeretem több hagymával csinálna a gévagomba pörköltet, mivel vegán verzióban nincs alatta annyi zsír, hogy szaftos legyen, a gévagomba pedig – bár nem vagyok gombaszakértő, de véleményem szerint – szárazabb, mint például egy laska, vagy csiperke gomba.

  • 500-600 friss (vagy frissen fagyasztott) gévagomba
  • 2 fej közepes/nagy vöröshagyma
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 1 étkezési paprika
  • 1 paradicsom
  • 3 teáskanál pirospaprika
  • 1 mokkáskanál őrölt fűszerkömény
  • 150 ml vegföl (extra)
  • só & bors
  • olaj

Elkészítése

Nagyon alaposan mossuk meg és tisztítsuk meg a gévagombát. A kemény, fássabb részt nyugodtan levághatjuk, Tegyük fel sós vízbe főni 20 percig. Véleményem szerint így lágyabb lesz az íze. Cserében egész otthonunkat el fogja árasztani a savanykás szag. Valamit valamiért, tartja mondás.

  1. Aprítsuk fel a sárga gévagombát.
  2. Olajon pirítsuk üvegesre az apróra vágott hagymát.
  3. Ha kapott egy kis színt a hagyma, tegyük hozzá a szintén apróra vágott paprikát és paradicsomot.
  4. Kevergetés közben várjuk meg, hogy teljesen összesenek a zöldségek (5-7 perc kb)
  5. Vegyük le a leendő gévagomba pörköltet a tűzről, tegyünk hozzá 3 teáskanál őrölt pirospaprikát. Keverjük el alaposan, öntsünk fel kb. 1 deciliter vízzel, majd tegyük vissza a tűzre. Reszeljük, vagy nyomjuk hozzá a fokhagymát és tegyük hozzá az őrölt fűszerköményt.
  6. Várjuk meg, míg elpárolog a víz a pörkölt alapról.
  7. Tegyük hozzá a gévagombát és sózzuk meg. Fözzük készre gyakori kevergetés közben, ami kb 20-25 perc.
  8. A vége felé egy vegföllel feldobhatjuk a gévagomba pörköltünket.

A legjobb házi nokedlivel – lenne, ha erőm teljébe lennék -, de bármilyen tésztával, rizzsel, vagy bulgurral is nyerő párost alkot.

Kedvenc tésztámmal, a "könyök" tésztával. Kár, hogy kevés helyen van durumból.

Ne maradj le az újdonságokról!

Az oldal hobbi céljából készült, a hírlevelek nem tartalmaznak semmilyen hirdetést, nem szolgálnak sem marketing, sem értékesítési célt. Kizárolag az oldal tartalmát.

Sikeres a müvelet! Valami nem okés, frissitsd az oldalt kérlek!

Szólj hozzá!