Vegán muszaka, avagy a görög rakott padlizsán hús nélkül
Tartalomjegyzék
ToggleHa Görögországba, vagy Ciprusra utazunk, akkor legalább annyiszor láthatjuk a muszaka – vagyis moussaka – feliratot az éttermek oldalán, mint idehaza a gulyást, vagy a lángost a Balaton parton. Sőt, alapból nagyon sok helyen elterjedt a vega muszaka, ami ugyan húsmentes, viszont tejet sajnos tartalmaz. Azonban a vegán muszaka se nagy ördöngösség, de erről majd később. Először is, mi is az a muszaka? Egy elképesztő görög találmány, ami tulajdonképpen egy rakott padlizsán, amiben a rakott krumpli és a lasagne keresztezi egymást. Jól hangzik nem igaz? A fogás maga még a várakozásokat is felülmúlja.
A muszaka négy elemből épül fel: az elmaradhatatlan padlizsán, burgonya, paradicsomszósz és besamel. Érezhető már most, hogy elkészítésével lesz dolog. Nos nem árulok zsákbamacskát, ha igazán tökéletes vegán muszakát szeretnénk csinálni, akkor bizony időt és energiát kell szentelni rá, mint ahogy a rakott dolgokkal lenni szokott. Külön meg kell sütni a krumplit és a padlizsánt. Külön el kell készíteni a paradicsomos tölteléket, illetve a besamelt. Az egészet végül össze kell állítani egy nagy tepsiben, majd készre sütni. Bár sok koszolás, sok munka és sok idő a recept, de a vega muszaka nagyon megéri.
Hogyan lesz az eredeti muszakából vegán muszaka? A hagyományos muszaka bárány és marhahús keverékéből készül, de szerencsére a vegetáriánus muszaka már bejáratott fogás Görögországban. Innen már csak egy lépés, hogy a húsmentes muszaka recept teljesen vegán legyen. A görög rakott padlizsán tetejére kerülő besamelt tej helyett növényi itallal kell elkészíteni, és már meg is vagyunk. Egyszerű nem igaz?
Mi az a muszaka?
A muszaka egy hagyományos görög étel, ami tulajdonképpen egy igen gazdag rakott padlizsánt foglal magában. Az alapját a padlizsán, a burgonya és darált hús (általában bárány- vagy marhahús), a paradicsomszósz és a mediterrán konyhára jellemző fűszerek adják.. A görög muszakát a besamel mártás teszi teljesé. Viszont ahogy mondani szokás, ahány ház annyi szokás. A muszaka receptje is eltérhet egymástól régiónként.
Bár a muszakát Görögországhoz társítjuk, nagy valószínűséggel a Közel-keletről, az arab konyhából származik. Az eredeti recept hosszú utat járt be időben és térben, mire eljutott a Balkánra és közben különböző kultúrák ízei és praktikái keveredtek bele, míg végül megszületett a tökéletes muszaka.
A mediterrán rakott padlizsánnak számos változata ismert:
- Klasszikus görög muszaka: Általában bárányt- vagy marhahúst, padlizsánt, burgonyát, paradicsomszószt és besamel szószt tartalmaz.
- Krétai muszaka: gyakran tesznek hozzá helyi sajtot – pl.: mizithra-t -, főtt tojást és paprikát.
- Ciprusi muszaka: sokszor adnak hozzá helyi füszereket, például korriandert, vagy mentát. Emellett jellemzően cipruson nem besamel, hanem joghurt, vagy sűrű tejföl jellegű tejtermék kerül a tetejére.
- Bolgár muszaka: szintén joghurtot és a tejfölt részesíti előnyben, illetve a helyi fűszerek is előkerülnek, mint a pirospaprika és a köménymag.
- Török muszaka, vagy Müsakka: Elsősorban füszerezettségében tér el nagyban a görög muszakától. A török változathoz előszeretettel használnak izgalmasabb fűszereket, mint szegfűszeg, korriander, kömény és menta. Valamint a Mücver tetejére joghurt kerül.
- Vegetáriánus muszaka: A hagyományos húsmentes muszaka recept hús helyett leggyakrabban sajtot és tojást is tartalmaz.
- Vegán muszaka: Elérkeztünk a várva vált alanyhoz, a vegán muszakához. Hús helyett tofu, vagy lencse kerül bele és a besamel mártás növényi tejből készül.
Vegán muszaka recept
Ez a vega muszaka a sok változat közül a görög muszaka eredeti receptje alapján készült. Szinte minden ugyanaz, kivétel, hogy húsmentes, illetve tej,- és tojásmentes. Igazából úgy is mondhatjuk, hogy egy diétás muszaka, hiszen a jóval egészségesebb, zsír mentesebb és alacsonyabb kalória tartalommal rendelkezik, mint a hagyományos.
Hozzávalók
Zöldség rétegek:
- 3 db közepes padlizsán
- 5-6 közepes burgonya (kb 700-800 gramm)
- olívaolaj
- oregánó, bazsalikom, kakukkfű
- só
Paradicsomszósz:
- 3×180 gramm tofu (füstöltet ajánlom)
- 2 konzerv (400 ml-es) hámozott paradicsom
- 1 fej vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- oregánó, bazsalikom, kakukkfű
- fahéj
- só, bors
- olívaolaj
- 1 dl Vörösbor (opcionális, ha nagyon húsos ízvilágot szeretnénk)
- 6 dl növényi tej (natúr ízvilágut ajánlom: zab, tej íz utánzat, vagy szója)
- 2 evőkanál liszt (bármelyik jó, én a tönkölyt, vagy a grahamat ajánlom, de gluténmentes lisztből is lehet, ha glutén,- és húsmentes muszakát szeretnénk)
- 35 gramm tejmentes margarin (igen, sajnos van olyan, amiben van)
- só, bors
- ízlés szerint szerecsendió
Vega muszaka elkészítése
Vigyázat, a művelet többfrontos lesz, úgyhogy előbb érdemes egyszer – vagy kétszer – átnézni a lépéseket, hogy semmi se maradjon el, illetve minden időre meg legyen.
- Padlizsán, és a burgonya előkészítése: ha igazán tökéletes vegán muszakát szeretnénk csinálni, akkor célszerű először kicsit foglalkozni a padlizsánnal, és a burgonyával..
- Vágjuk vékony, de ne túl vékony szeletekre a padlizsánt és a burgonyát.
- A padlizsánt sózzuk meg alaposan, a burgonya szeleteket, vagy karikákat pedig tegyük sós, hideg vízbe.
- Hagyjuk őket állni legalább fél óráig. A padlizsán levet fog ereszteni, amivel távozik a kesernyés íze. A burgonyából pedig a keményítő egy része. Így mindkettő ízletes lesz. De itt még nincs vége. Melegítsük elő a sütöt 180°C-ra.
- 20-30 perc elteltével mossuk meg alaposan besózott padlizsánt, és a beáztatott burgonyát. Kenjünk meg a padlizsánt és a burgonyát nagyon vékonyan olivaolajjal, és kis sóval fűszerezzük. A padlizsánra tehetünk némi zöld fűszert is.
- Süssük elő 20-30 perc alatt körülbelül. Ha a zöldségek szép színt kaptak, akkor kivehetjük őket a sütőből.
Amíg sülnek a zöldségek, addig jöhet a két másik összetevője a vegán muszakának: a tofus paradicsomszósz, illetve a tejmentes besamel.
- Egy nagyobb serpenyőbe kezdjünk bele az apróra vágott hagyma pirításába. Míg pirul a hagyma, morzsoljuk le a tofukat egy tálba.
- 3-4 perc elteltével keverjük hozzá a lemorzsolt tofut a hagymához.
- A hámozott paradicsom konzerv tegyük az aprítógépbe, és dolgozzuk simára a fokhagyma gerezdekkel. Igen, plusz munka, hogy nem darabolt paradicsomot használunk, ellenben így ízletesebb lesz, mivel az egész paradicsom kevesebb tartósítószert tartalmaz.
- A tofu pirítása időigényes lesz, úgyhogy addig neki állhatunk a növényi besamelnek.
- Egy nagyobb serpenyőbe kisebb lángon olvasszuk meg a margarint. A tejet külön érdemes megmelegíteni. Ha megolvadt a margarin, akkor tegyük hozzá a lisztet és sűrű kevergetéssel pirítsuk addig, míg nem kap szép színt (teljeskiörlésűnél ezt nehezebb eldönteni).
- Míg pirul a liszt, addig keverjük hozzá a tofuhoz a fokhagymás paradicsomot, és tegyük hozzá a zöldfűszereket: két teáskanál oregánó és bazsalikom, egy kávéskanál kakukkfű. Illetve tegyünk hozzá ízlés szerint sót, borsót és fél kávéskanál fahéjat. Ha használunk bort, akkor mehet bele az is. Főzzük össze 10-15 perc alatt.
- Folytassuk a besamelt: körülbelül deci literenként adagoljuk a lisztes masszához a növényi tejet, és alaposan keverjük el. Folytassuk addig, míg el nem fogy a tej és nem lesz csomómentes a fehér mártás. Ha a tej kétharmadát elhasználtuk, akkor ízesítsük be sóval és borssal a besamelt, és tegyünk hozzá 1-2 csipet szerecsendiót.
Ha minden elkészült, a padlizsán és a krumpli (ne felejtsük bent a sütőben!), a tofus paradicsomszósz, és a besamel, akkor jöhet a legjobb rész: a húsmentes muszaka összeállítása!
- Kenjünk ki margarinnal egy üvegtálat, vagy nagy tepsit. Az aljára tegyünk egy réteg burgonyát, egy réteg padlizsánt majd a paradicsom szósz felét. Majd újabb réteg burgonya, újabb réteg padlizsán és végül a maradék paradicsomszósz. A vegán muszaka tetejére óvatosan öntsük rá a besamel mártást, majd oszlassuk el rajta.
- Tegyük a sütőbe a vega muszakát és süssük készre 180°C kb. 30-35 perc alatt, vagy addig, míg nem lesz szép barna a besamel teteje.
A muszaka nemcsak azért jó, mert rendkívül izgalmas ízvilággal rendelkezik, hanem azért, mert önmagában egy teljes étkezéssel felér. Meg van benne minden, ami kell: megfelelő mennyiségű és arányú fehérje, szénhidrát és zsír. Úgyhogy köretnek nem nagyon kell más, mint egy kis zöld saláta.
Érezhetően nem a muszaka nem a legegyszerűbb recept, azonban nagyon-nagyon megéri alkalomadtán, ha nagyon ráérünk egy vegán muszakát sütni. Főleg, ha szeretnénk valakit, vagy valakiket lenyügözni.
Utóirat
A muszaka, vagy más néven moussaka, egy izgalmas és ízletes étel, melynek története és változatai mélyen gyökereznek a mediterrán konyhában. Bár az arab világból ered, de a görög konyhában vált tökéletessé és nyerte el végleges formáját. Számos változata ismert a fogásnak, de néhány dolog közös: a muszaka mindig burgonyával, padlizsánnal és paradicsommal készül.
A vegán muszaka egy kiváló és egészséges alternatívája az eredeti receptnek, mivel jóval kevesebb telített zsírsavat tartalmaz. Bár időigényes a recept elkészítése és jó sok mosogatással jár, de a végeredmény minden percét megéri, mivel garantáltan lenyűgöz mindenkit. Sőt, a muszaka nem csak egy étel, hanem egy kulturális élmény, egy utazás Görögországba. A jól elkészített vegán muszaka biztos feleleveníti bennünk a görög utakhoz tartozó szép emlékeket.