Shiitake gomba hatása és további tudnivalók
Tartalomjegyzék
ToggleA shiitake gomba a világ egyik legnépszerűbb ehető gombafajtája köszönhetően gyógyhatásának és gazdag ízének. A gyógyhatású gomba Kelet-ázsiában őshonos és a japán, illetve kínai konyhában, valamint orvoslásban vert először gyökeret. A shiitake gomba a sok más gombafajtához hasonlóan fák törzsén él. A nevét is onnan kapta, hogy a japánok nagy számban a “shii” fa – egyfajta tölgy – törzsén találkoztak vele.
A shiitake gombát már több, mint két évezrede fogyasztják Ázsiában és a 12. század óta termesztik céltudatosan. Napjainkban a laska és a csiperke gomba mellett a harmadik legnagyobb mennyiségben termesztett gombája. Becslések szerint a termesztett gomba 25 százalékát a shiitake gomba teszi ki. Ennek a 83 százalékát Japán területén termesztik.
A népszerűségét azonban nemcsak az ízének köszönheti. A shiitake gomba jótékony hatásait hosszan lehetne sorolni. Elöljáróban csak a legfontosabb gyógyhatásait emelném ki a shiitake gombának: rendkívül magas az antioxidáns tartalma, ami hozzájárul a rák kockázatának csökkentéséhez. Emellett többek között gazdag cinkben, rézben, B5 vitaminban, szelénben és magnéziumban.
A frissen kapható a shiitake gomba a legnépszerűbb, azonban gyógyhatásainak köszönhetően találkozhatunk vele tabletta és por formájában is táplálékkiegészítőként. Emellett a többi gombához hasonlóan a shiitake gomba fagyasztva is megőrzi állagát és ízét, így fagyasztva is sokszor találkozhatunk vele. Az ázsiai konyha sokszor használja a szárított shiitake gombát is elsősorban levesek fűszerezéshez. Egyetlen dolog, amivel nem vagyok kibékülve az a shiitake gomba ára.
Shiitake gomba hatása a szervezetre
Az első és legfontosabb tulajdonsága a népszerű gombának, hogy egy igazi kulináris élményt nyújt. A shiitake íze természetesnek hat, sütés hatására különleges füstös hús ízvilágot vesz fel a gomba. Emiatt nagyon közkedvelt a vegánok között is. Kiválóan alkalmas klasszikus ízvilágú hamburger pogácsák, vagy más húshelyettesítők készítésére.
Bár a gomba 90 százaléka víz, még számtalan értékes táp,- és ásványi anyagot tartalmaz. 100 gramm nyers shiitake gomba 34 kcal-t, 0,5 gramm zsírt, 6,8 gramm szénhidrátot és 2,2 gramm fehérjét tartalmaz, ami majdnem húshoz hasonlóan teljes értékű fehérjének számít. Az ásványi anyag tartalmáról alább olvashatsz.
Shiitake gomba gyógyhatása
Nem csak az ízét érdemes kiemelni. A keleti orvoslásban régóta alkalmazott csodaszernek számít a shiitake. Lássuk, mit mond a tudomány:
- Magas az antioxidáns tartalma, aminek köszönhetően eredményes a rák elleni küzdelembe: Több kutatás is igazolja, hogy a shiitake gombában található lentinán antioxidáns csökkenti a rák kialakulásának kockázatát. A shiitake gomba kivonata, a lentinán molekula az egyik legjobb természetes rákellenes szer. Kutatások igazolják, hogy bár nem pusztítja el a rákos sejteket, viszont jelentősen lassítja a növekedésüket. Így kiegészítő kezelésként szokták javasolni.
- Szuper immunerősítő: A shiitake gomba magas béta-glükán tartalmával jelentős erősítést ad immunrendszerünknek, ami a felsőlégúti megbetegedések ellen nyújt hatékony védelmet, illetve a betegség lefolyását is lerövidíti.
- Számtalan értékes ásványi anyagot tartalmaz nagy mennyiségben: Jelentős mennyiségű rezet, szelént, mangánt, vasat, foszfort, cinket, illetve B2,- B3,- B5,- és B6-vitamint tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek szervezetünk egészséges működéséhez.
- Szív és érrendszerünknek is jót tesz: A shiitake gomba emellett egy olyan vegyületet is tartalmaz – név szerint eritadenint -, ami igazoltan csökkenti a vér koleszterinszintjét. A korábban többször említett béta-glükánokat csökkentik a rossz koleszterin felszívódásának mértékét.
Fontos megjegyezni, hogy hőkezelés hatására nem veszít a shiitake gomba hatásából. Nyers formában tilos fogyasztani, ezért minden egyes esetben csak alapos hőkezelés után fogyasszunk frissen vásárolt gombát!
Hol kapható?
Manapság a legtöbb szupermarket polcain megtalálhatjuk a shiitake gombát, viszont nem mindig és akkor is legtöbbször csak műanyagba csomagolva. Az áráról pedig ne is beszéljünk. A Lidl-ben időszakosan kapható megfizethető áron lédig friss shiitake gomba, illetve az Aldiban is elérhető áron szokott lenni, bár műanyagba csomagolva.
Jó tanács, ha jó áron futsz bele szép friss gombába, akkor nyugodtan vegyél többet. Nyersen is mehet a fagyasztóba egyből. Ugyan az állaga nem lesz már az igazi a házilag fagyasztott shiitake gombának, azonban az ízét és tápanyagtartalmát szinte maradéktalanul megőrzi. Ha grillezve nem is, de levesekben és szószos receptekben ugyanúgy felhasználhatod később.
Friss shiitake gomba elkészítése
A shiitake gomba elkészítése nem egy nagy ördöngösség, mivel nem igazán különbözik a többi jól ismert gombától, mint például a csiperke. Hasonló módon felhasználható levesekben, szószókban, feltétként gombán vagy kenyéren, illetve grillezve és sütve is. Csak a fantázia szab határt a felhasználásának. Csak egyre figyeljünk, a friss gombát mindig alaposan hőkezeljük!
A shiitake gomba előkészítésére se különbözik semmiben a csiperkétől. Először alaposan mossuk meg folyó víz alatt, majd a tönk végéből vágjunk le egy kicsit. A shiitake tönkje kicsit rágós, úgyhogy akár teljesen el is távolíthatjuk.
Shiitake gomba recept
Sajnos a shiitake gomba ára nem éppen barátságos, ezért az elkészítését nem dimenzionálom túl, hogy érvényesülhessen az íze. Véleményem szerint a legegyszerűbb shiitake gomba recept a legjobb is egyben.
- Grillezett shiitake: vágjuk vékony szeletekre a gombát és süssük 5-5 percig mindkét oldalát aranybarnára minimális olajon. Kezdjük a sózással, hogy mielőbb veszítsen 90 százalékos víztartalmából, hogy intenzívebb legyen az íze.
- Shiitake tészta: pirítsunk egy fél fej hagymát üvegesre margarinon, majd tegyük hozzá 200 gramm apróra vágott shiitake gombát és reszeljünk hozzá 2-3 gerezd fokhagymát. Főzzünk készre 200 gramm tetszőleges durum tésztát és keverjük össze a gombás szösszenettel és aprítsunk bele egy fél piros édes paprikát (kápia, bocskos vagy kalifornia) a frissesség és a színe kedvéért.
Nagyjából ennyi, amit eddig teszteltem (illetve volt egy krémleves kísérletem, de az csúfos kudarc lett.). Sajnálom nagyobb horderejű ételbe belerakni, úgyis elveszik az íze. Ha bármi jól bevált recepted van, ahol a shiitake dominál, ne tartsd magadba!