vegán gulyásleves recept
Magyaros vegán ételek,  Vegán levesek,  Vegán receptek

Vegán gulyásleves, vagyis a nagyon hamis gulyás

Ha bárkit megkérdezünk hazánkon kívül vagy belül, hogy mi jut eszébe a magyar gasztronómiáról, akkor majdnem biztos, hogy a gulyást fogja rá vágni. Kétségtelen, hogy a hagyományos parasztiétel az egyik legelterjedtebb magyar konyhai remek. Sajnos viszont alapjáraton messze van a húsmenteségtől. Szerencsére van egy változata – a hamis gulyásleves -, ami kímélőbb, azaz nem – de inkább csak kevesebb – húst tartalmaz. Azaz, hiába hamis a gulyás, attól még nem feltétlenül lesz vegán gulyásleves belőle.

Akkor mitől hamis a gulyásleves? Pofon egyszerű, nincs benne hús! Na igen, de sajnos megosztó a vélemény a köztudatban arról, hogy mit jelent az, hogy nincs benne hús. Attól még, hogy nincs benne hús, sokszor úgy kezdődik egy hamis gulyás recept, hogy szalonnán vagy zsíron pirítsuk meg a hagymát. Egy átlag személyre húsmentesnek tűnhet, azonban messze van a vegán gulyáslevestől valljuk be. A tényt erősíti az is, hogy valószínűleg már mindenki hallotta a kérdést a hús leves felett, hogy “még a levét sem?”.

Egy szó mint száz, a hamis gulyás nem valószínű, hogy vegán is. De ez nem azt jelenti, hogy ne lenne egyszerű elkészíteni egy vegán gulyáslevest. A paraszti étel ízvilágát nem a hús és a zsír adja elsősorban, de persze nyilván nem lesz ugyanolyan nélküle. Viszont nem is kell. Szóval a gulyás lényege a sok pirospaprika, a kömény, a hagyma, fokhagyma, babérlevél és a leveszöldségek.

Honnan ered a gulyásleves?

vegán gulyás szejtánnal
Egy kis szejtán pont volt kéznél

Mielőtt belekezdenénk a receptbe, érdemes egy kis kitekintést tenni az étel eredetére, hiszen mégiscsak az egyik legismertebb és legnagyobb becsben tartott magyar recept. A gulyásleves eredete térben az Alföldöz köthető, időben pedig a 17. századhoz. Egyik sem meglepő, hiszen egy klasszikus pásztor ételről van szó, aminek az alapja a fűszerpaprika, ami bár a nemzeti fűszerünk lett, azonban csak a 17-18. században vált elterjedté Magyarországon.

Az alföldi pásztoroknak legtöbbször csak egy nagy bográcsuk volt, amiben nyílt tűzön főzték meg az ételüket, mivel az év legnagyobb részében a nyájjal együtt vándoroltak a szabad ég alatt. A marhahús adott volt, ami mellé jött a szalonna, a füszerk – jellemzően bors és kömény -, illetve a hagyma. Egészen a 18. századig ebben a formában volt az akkor még nem gulyásként hívott étel. A pirospaprika gyorsan gyökeret vert a paraszti gasztronómiában. Ekkor terjedt el a gulyás elnevezés, ami alatt az összes pirospaprikás ételt értették.

A gulyás mai formájáról 1792-ből maradt fenn az első írásos recept. Majd innen gyorsan nagyon népszerűvé vált Európa szerte a Habsburg birodalomban szolgáló magyar katonák révén. De nemcsak katona ételként vált ismertté, hanem 1804-ben már úri ételként is felszolgálták előkelő családok asztalán.

Hogyan lett a nemzeti ételünk?

A habsburg idők alatt több uralkodó is próbálta a német kultúrát elterjeszteni Magyarországon. II. József reformtörekvéseire válaszul a magyar nép kulturális ellenállásba kezdett, hogy megőrizze identitását. Ennek szellemében a magyar urak egy magyaros ételt szerettek volna találni, ami kifejezi a hazánk identitását. A választás az alföldi gulyásra esett. Az elkövetkező évtizedekben elképesztő gyorsasággal terjedt, míg nem az 1860-as évekre szinte minden étterem választékára felkerült.

Vegán gulyásleves recept

Igazán magyaros ételről van szó, azaz sajnos bővelkedik húsban és zsírban a gulyás. De nincs ok az aggodalomra, nagyon hasonlóan ízvilágú vegán levest el lehet készíteni, mivel itt a hús nem olyan hangsúlyos, mint például egy húslevesben vagy contlevesben. 

Nem minden hamis gulyás vegán, de minden vegán gulyásleves hamis

Mitől hamis a gulyásleves? Attól, hogy nincs benne hús. Azonban ettől függetlenül az esetek túlnyomó részében zsírón sült hagymával kezdik a hamis gulyásleves elkészítését. Úgyhogy a vegán gulyásleveshez kicsit több kell annál, mintsem kihagyjuk belőle a húst. Sőt, igazából hamisnak sem kell lennie, hiszen számtalan növényi húshelyettesítő van: a tofu és a szejtán például minden téren megfelelnek a kritériumoknak.

Hozzávalók

  • 3-4 közepes sárgarépa
  • 1-2 fehérrépa
  • 3 közepes burgonya
  • kisebb zeller
  • 1 közepes paradicsom
  • 1 közepes étkezési paprika
  • 2 közepes vöröshagyma
  • 4-5 gerezd fokhagyma
  • 3 babérlevél
  • fűszerpaprika (füstölt és sima vegyesen akár)
  • köménymag (őrölt)
  • petrezselyemzöld
  • bors
  • olaj (én napraforgót ajánlom, az olíva például adhat neki egy plusz ízt, ami ide pont nem illik)

Csipetkéről se feledkezzünk meg!

  • 250 gramm liszt (graham, teljes kiőrlésű, sima, tönköly bármilyen kombináció mehet)
  • egy evőkanál olaj
  • langyos víz (kb 1 deci)
alapanyagok a vegán gulyásleveshez

Vegán hamis gulyásleves elkészítése

  1. Hevítsünk olajat, majd az apróra vágott hagymát piritsu üvegesre rajta. Ezzel párhuzamosan aprítsuk fel a paprikát és a paradicsomot, illetve hámozzuk meg a fokhagymát. A többi zöldség előkészítésének is lássunk neki.
  2. Ha szép színe lett a vöröshagymának, akkor a tűzről levéve tegyünk hozzá másfél-kettő evőkanál fűszerpaprikát. Keverjük jó alaposan össze. Tegyük vissza a tűzre és öntsük fel egy deci vízzel, illetve mehet bele só, bors, egy púpozott teáskanál őrölt kömény, a babérlevél és lereszelve a fokhagyma.
  3. Ha a ráöntött víz elpárolgott, mehet bele a paprika és a paradicsom. Ha összesett a páros, akkor mehet bele a többi zöldség is, kivétel a burgonya.
  4. Körülbelül 40-45 perc elteltével mehet bele a kockára vágott burgonya is és egy csokor petrezselyem.
  5. Bár a hagyományos gulyásleves receptben nincs, azonban készíthetünk hozzá rántást, amivel sűrűbb, ízgazdagabb és laktatóbb lesz a leves. Hús úgysincs benne, tehát a vegán gulyásleves úgyse lenne “hagyományos” szóval szabad a gazda.
vegán gulyásleves erős paprikával és vegföllel
Egy kis extrával: vegán babgulyás

Hamis csipetke a hamis gulyáshoz

Én személy szerint mindig külön csinálom a csipetkét, nem pedig közvetlenül a levesbe főzöm bele. Tojás nélkül se nagy ördöngösség.

  1. Egy keverőtálba tegyük bele a lisztet és sót. Tehetünk bele egy kis szódabikarbónát is, hogy könnyebb legyen a tészta. Keverjük össze a száraz összetevőket.
  2. Készítsünk ki másfél-2 deci langyos vizet és csepegtessünk bele pár csepp citromlevet.
  3. A száraz összetevőkre tegyünk egy evőkanál olajat, majd szépen lassan adagoljunk hozzá 1 deci liter vizet. Valószínűleg több nem is kell.
  4. Gyűrjük össze a tésztát. 5-10 perc pihentetés után nyújtsuk ki és formázzunk belőle csipetkéket.
  5. Forrásba lévő vízbe 8-10 perc alatt főzzük készre.
Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!

Ha nem hamis vegán gulyáslevest szeretnél

Könnyedén potolhatod a húst a vegán gulyásodban néhány egyszerű alapanyaggal:

  • Füstölt tofu (Lidl-ben kapható) tökéletesen illik bele. Egy kicsit érdemes előtte meg pirítani serpenyőben. Legvégén tegyük hozzá.
  • Szejtán texturában és formában is jobban hasonlít a húshoz. Csak nincs mindig kéznél. Receptet itt találsz hozzá, de készen is kapható. A végén érdemes hozzátenni, hogy ne dagadjon meg.
  • Bármilyen erre a célra készült húshelyettesítő. A vége felé tegyük hozzá, hogy ne főjön ki az íze.
Tökéletes ungarise párost alkot a tartalmas vegán gulyás a hamis túrógombóccal, azaz a kölesgombóccal. Utóbbi receptjét itt találod.
Ha még tartalmasabb levesre vágysz, akkor a babgulyás lesz a kedvenced. A receptet itt találod hozzá.
Verhetetlen páros: vegán babgulyás és kölesgombóc

Ne maradj le az újdonságokról!

Az oldal hobbi céljából készült, a hírlevelek nem tartalmaznak semmilyen hirdetést, nem szolgálnak sem marketing, sem értékesítési célt. Kizárolag az oldal tartalmát.

Sikeres a müvelet! Valami nem okés, frissitsd az oldalt kérlek!

Szólj hozzá!