Céklás tészta szósz
A cékla egyértelműen és szó szerint a hideg hónapok üde foltja, legalábbis szerintem. Igyekszem mindenféle formában kipróbálni. Készült már belőle krémes rizottó és leves, izgalmas curry, tettem el fermentálva is, úgyhogy valami új dolgon törtem a fejem. Így jött az ötlet, hogy miért ne csináljak céklás tészta szószt? Ha a rizottóba jó, akkor biztos céklás tészta is jó lesz. Nem is tévedtem vele. Szerencsére még ezen kívül is van jó pár ötletem, amit ki lehet próbálni a maradék, több mint 1 kiló céklából, ami a hűtőben pihen. Azt kell csak eldöntenem, hogy egy formba bontó céklás brownie, vagy házi hummusz legyen a következő kisérlet.
De miért is érdemes céklás tésztát csinálni? A cékla nemcsak ízletes és látványos, hanem szuper gazdag tápanyagokban, amit szervezetünk remekül kamatoztat. Kiemelkedő a vas- és folsavtartalma, ami segít a vérképzésben, de a benne található antioxidánsok és rostok hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyának fenntartásához is. A céklában található nitrátok pedig nemcsak a vérnyomás csökkentésében játszanak szerepet, hanem az érrendszer rugalmasságához is hozzájárul. A cékláról részletesen a linkre kattintva olvashatsz.
Céklás tészta szósz recept
Nagyon kényelmesen másfél óra alatt biztos összeállítható, de nagyon sietősen kevesebb, mint egy óra alatt is össze lehet dobni a céklás tésztát.
Hozzávalók (2 adaghoz):
- 600 g cékla
- 2 x doboz (250 ml) növényi tejszín
- 1 (180 g) natúr tofu , lehet füstölt is
- 1 közepes vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál kakukkfű
- 1 kávéskanál kapor (opcionális)
- 1 evőkanál citromlé
- 2 – púpozott – evőkanál sörélesztő pehely
- 60-70 gramm dió
- Só, bors ízlés szerint
- olaj
- 250 g szimpatikus tészta (spagetti, könyök, farfalle)
Elkészítés:
Előkészületek:
- Ha ráérünk, akkor főzzük meg a céklát egyben. Mossuk meg jó alaposan, és héjával együtt enyhén sós vízben főzzük 35-40 percig. Így jobban megőrzi az ízét, zamatát, színét, no meg tápanyag tartalmát a cékla. Miután megfőtt a cékla, hámozzuk meg, és vágjuk apróbb kockákra. (Ha nagyon nagy céklával van dolgunk, akkor azért érdemes félbe).
- Ha annyira nem érünk rá pepecselni, akkor mossuk meg alaposan a céklát, hámozzuk meg, és vágjuk apróbb kockákra.
Szósz elkészítése
- A hagymát és a fokhagymát vágjuk apróra. Egy nagy serpenyőben forrósítsuk fel az olajat, majd pirítsuk üvegesre a hagymát..
- Adjuk hozzá a főtt céklát, tegyük hozzá a reszelt fokhagymát, majd pirítsuk 5-10 percig.
- Morzsoljuk hozzá a tofut, öntsük fel a növényi tejszínnel, adjuk hozzá a fűszereket, citromlevet és a sörélesztő pelyhet. Egy kicsit melegítsük össze, hogy a cékla és a tofu megszívja magát.
- Főzzük al dentére a kiszemelt tésztát, amíg egy kicsit hűl a cékla.
- Botmixerrel, vagy aprítógépben dolgozzuk simára a céklás tészta szószt. Ha túl sűrűnek ítéljük a szószt, akkor higitsuk növényi tejjel, vagy vízzel. Ha bízunk az aprítonk képességeiben, akkor egy kis diót már most tehetünk a leendő céklás tészta szószhoz.
- Aprítsuk egy kis diót feltétnek. Egy kicsit megfutathatjuk olajon, hogy még íz gazdagabb legyen.
Megjegyzések, tippek
- Egy kis csavarhatunk a céklás tésztán azzal, hogy citrom helyett lime levet használunk.
- Ha nem rettensz meg az újdonságoktól, akkor szerecsendióval, korianderrel és fahéjjal gazdagíthatod az ízvilágot. Remekül illenek az édeskés céklához.
- A céklát megsütheted a sütőben is, amivel karakteresebb lesz az íze is. Mosd meg a céklát, hámozd meg, majd vágd kockákra. 200°C-on kb. fél óra alatt elkészül. Kb. 10 perc mulva tedd hozzá a fokhagymát (egészben), a hagymát pedig aprítva. Mehet majd egybe minden az aprítóba.
- Ha nagyon szép krémesre szeretnéd készíteni, akkor bevetheted a “titkos” vegán odú ászt. Áztass vízbe kb. 60-70 gramm kesudiót legalább fél napra. Majd cseppegtesd le, majd tedd az aprítóba a céklával együtt. A krémes textúra garantált lesz.
- Ha füstölt tofut használsz, akkor tehetsz a céklás tészta szószhoz egy kis füstölt paprikát is. A füstös édes ízvilág nagyon izgalmas lesz.