tejberizs növényi tejjel
Egyszerű vegán receptek,  Vegán desszertek, édességek,  Vegán receptek

Basic vegán tejberizs recept, ami egyszerű, de nagyszerű

A vegán tejberizs egy igazi jollyjoker, hiszen – szinte – nem kell hozzá semmi, vagyis hát csak nagyon alapdolgok, pillanatok nagyon gyorsan elkészíthető, elronthatatlan – najó, szinte elronthatatlan – és a végtelenségig lehet varriálni. Sőt, tovább is lehet gondolni, attól függően, hogy mit szeretnénk. Belapátolhatjuk még egy tepsibe is és betolhatjuk a sütőbe, hogy még egy kis extrát dobjunk rá. Vagy, csinálhatunk belőle “flancos” desszertet pohárkrém formájában. Tegyük pohárba, tegyünk a tetejére valami gyümölcsszószt, csokit, pudingot, lekvárt, vagy bármit, ami jól mutat és máris kész az impozáns desszert, ami valójában egy pofon egyszerű vegán tejberizs “csak”.

A dolog szépsége, hogy igazából a vegán tejberizs egyetlen egy dologban tér el a nem vegántól: a vegán tejberizs növényi tejjel – vagyis hivatalosan növényi itallal – készül, míg a hagyomány tejjel és nagyjából ennyi. Szerintem sokaknak fel sem tűnne a különbség.

Milyen rizsből készüljön a tejberizs?

Két fő alapanyaga van a vegán tejberizsnek, így azért nem teljesen mindegy, milyen alapanyagot használunk hozzá. Persze bármilyen rizsből el lehet készíteni, viszont ajánlatos kerekszemű, rövidszemű magas keményítő tartalmú rizsből készíteni mint a:

  • Arborio rizs. kifejezetten magas keményítő tartalmú rizs, aminek köszönhetően jó krémes lesz a tej nélküli tejberizs, és a rizottó is. A rizottót hagyományosan arbario rizsből készítik. A rizottó készítés mikéntjéről a linkre kattintva olvashatsz.
  • Sushi rizs: Szintén rövid szemű, magas keményítő tartalmú rizsfajta. Költséghatékonyság miatt kevésbé ajánlom.
  • Bármilyen rövidszemű rizs: a legtöbb rövidszemű rizsfajta magas keményítő tartalommal bír, így ideális választás vegán tejberizshez.

Amit nem ajánlok a tejberizshez:

  • Basmati: van egy erőteljesebb aromája, ami inkább fűszeres ételekhez illik. Emellett nagyon alacsony a keményítő tartalma, így krémes sem lesz a basmatitejberizs. Nem utolsó sorban az ára sem olyan barátságos, hogy erre pazaroljuk. Inkább egy jó curryhez.
  • Jázmin rizs: Lágyabb plussz aromája van, ami akár jó is lehet a növényi tejből készült tejberizs, viszont szintén nem egy ragadós, krémes textúrájú tejberizs lesz az eredmény.
  • Barna, fekete, vörös rizs: inkább fűszeres, sós ízvilágú ételekhez illenek. A főzési időt is megnöveli és az eredmény se lesz túl krémes.
  • Hosszúszemű rizs: ha más nincs, megteszi a hagyományosnak tekinthető hosszúszemű rizs is, viszont nem lesz olyan jó ragadós, krémes textúrája a tejberizsnek.

Milyen használjuk, ha a tejberizst növényi tejből készítjük?

A másik nagyon fontos összetevője a tejberizsnek a tej, jelen esetben a nem-tej. Én az alábbi sorrendben favorizálom a növényi tejes tejberizst:

  • Tejberizs rizstejből: rizstejhez rizstej dukál. Na persze nem ezért javaslom a tejberizst rizstejből. A rizstej a legédesebb – hozzáadott cukor nélküli – növényi tej, így jóval kevesebb cukrot kell hozzáadni a vegán tejberizshez. Nem utolsósorban pedig természetes módon lesz gluténmentes.
  • Szójatej (cukrozott): inkább csak jól bejáratott szójetejet használjunk hozzá, amiről tudjuk, hogy nincs erőteljes szója íze (pl. tesco-s saját márkás kék tökéletes). A szójatej jóval sűrűbb állagú, mint a rizstej, így tökéletes textúrája lesz a tejberizsnek.
  • Zabtej: szinte mindenhol elérhető, alacsony kalóriatartalommal, viszonylag semleges édeskés ízzel rendelkezik. A legtöbb zabtej sűrűbb, mint a rizstej, így ideális választás a tejberizshez.
  • Mogyorótej: A Lidl saját márkás mogyorótej kifejezetten finom, mogyorós, és megfizethető. Nekem nagy kedvencem a mogyoró, így van, amikor egy kis plusz íz gyanánt ebből készítem.
  • Kókusztej: Bár a kókusztejet nem igen favorizálom, mivel a legtöbbnek az állaga olyan, mint a víz és az íze se intenzív, viszont ha kókuszos ízvilágú tejberizst szeretnénk, akkor nem egy utolsó választás. Kombináljuk kókuszreszelékkel, és kókuszpudinggal biztos, ami biztos.

Igazából lehet készíteni kifejezetten tej utánzására szolgáló növényi tejből is. Manapság rengeteg van, ami kísértetiesen hasonlít a rendes tejhez. Nekem nem is ízlik emiatt. Mandulatejet elvekből nem használok, mivel egyrészt általában se íze se állaga, másrészt az ökológiai lábnyoma meghaladja a hagyományos tejét. Akkor miért is vagyunk vegánok? Jó nyilván a szarvasmarhák miatt is, de nekem a környezetvédelem egyenértékű az állatjóléttel.

Ne maradj le az újdonságokról!
Sikersen feliratkoztál! Valami nem okés, frissitsd az oldalt!
vegán tejberizs
Egyszerű vegán tejberizs szederrel.

Vegán tejberizs recept

Elég a rizsából, mire elolvassa valaki, addigra el is készül a tejberizs növényi tejből!

Hozzávalók

    • 1,2 liter növényi tej vagy 1 liter növényi tej és 2 dl víz (a vegán tejberizst rizstejből ajánlom készíteni. Ha nem szeretnénk még egy dobozt felbontani, akkor kiegészíthetjük 2 deci vízzel)
    • 1 bögre (kb 230-240 gramm) kerekszemű rizs
    • kb. 1 púpozott evőkanál vaníliás cukor (14-15 gramm)
    • 2-3 evőkanál cukor (35-40 gramm)
    • 1 teáskanál vanília aroma
    • 1 tasak vaníliás pudingpor
    • kb. 20 gramm margarin (opcionális)
    • csipet só
  • Bármi egyéb opcionálisan, amit el tudunk képzelni a vegán tejberizsbe (mazsola, vörös áfonya, más szárított gyümölcs, friss gyümölcs, magvak, lekvár, étcsokoládé és még hosszan lehetne sorolni)

Tejberizs elkészítése növényi tejből

  • Mossuk át egy szűrőn a rizst, majd tegyük félre lecsöpögni, megszáradni.
  • Tegyük fel főni a 1 liter növényi tejet egy csipet sóval (nem muszáj az egész tejberizst növényitejből elkészíteni, lehet vízzel is vegyíteni).
  • Ha már egészen felmelegedett a tej, akkor tegyük hozzá a margarint, és keverjük el a meleg növényi tejben.
  • Ha felforrt a tej, akkor keverjük el benne a cukrot is és tegyük hozzá a rizst. Fedő alatt főzzük puhára. Kb. 5-8 perc elteltével tegyük hozzá a vanília aromát is és az aszalt gyümölcsöt, vagy magvakat, ha szeretnék hozzátenni.
  • Ha már majdnem teljesen megpuhult a rizs, és elfőtte a folyadékot, akkor jöhet a puding. A maradék két deciliter növényi tejben, vagy vízben keverjük el csomómentesen a pudingport, majd tegyük hozzá a vegán tejberizshez.
  • Keverjük el a pudingporos vizet/tejet a tejberizsben, forraljuk össze, majd még fedő alatt 1-2 percig hagyjuk főni. Ezt követően a tűzről levéve hagyjuk még 5-10 percig párolodni fedő alatt a növényi tejes tejberizst.

Kész is vagyunk! A tálalásnak csak a képzelet szab határt!

Mi passzol a növényi tejből készült tejberizshez?

Szinte bármi, ami édes és persze vegán. Friss, vagy fagyasztott gyümölcstől – ha még forrón tálaljuk – kezdve a lekváron és a földimogyórvajon – extra protein a szénhidrát mellé – át egészen a gyümölcsszószokig, kakaóig és reszelt étcsokoládéig tényleg bármivel tovább ízesíthetjük az édességet. De igazából semmi se kell egy jó rizstejjel vagy más növényi tejből készült tejberizshez.

Ne maradj le az újdonságokról!

Az oldal hobbi céljából készült, a hírlevelek nem tartalmaznak semmilyen hirdetést, nem szolgálnak sem marketing, sem értékesítési célt. Kizárolag az oldal tartalmát.

Sikeres a müvelet! Valami nem okés, frissitsd az oldalt kérlek!

Szólj hozzá!