Vega frankfurti leves
Tartalomjegyzék
ToggleA frankfurti leves méltán az egyik legkedveltebb téli leves. Egyszerre tartalmas, tápláló, lélekmelengető és egészséges is tud lenni egy kis odafigyeléssel. De ami számunkra a legfontosabb, egy igen egyszerű huszárvágással az eredetiből vegán frankfurti leves lesz. Noha a virslik döntő többsége több szóját és egyéb adalékanyagot tartalmaz, mint hús, de biztos, ami biztos cseréljük le vegán virslire, vagy szimplán hagyjuk ki belőle, ami mondjuk vétek lenne. Meg természetesen ne zsírt használjunk a vega frankfurti leveshez, hanem növényi olajat.
A frankfurti leves – hasonlóan a bolognai szószhoz – valójában nem igazán köthető a névadó településhez, jelen esetben Frankfurt – am Main – városához. Az igaz, hogy van egy frankfurti virsli, amire nagyon büszkék a németek a régióban, azonban frankfurti leves számukra – és a világ számára -, legalábbis ebben a formában. Valahogy mindig is magyaros ételnek képzeltem el, a nagy mennyiségű pirospaprika és a tejfölös habarás eleve gyanúra adhat okot.
Valószínűleg egy pesti találmány, amit a háború inséges időszakában született. Az első világháborút követően hazánk romokban hevert, nem igen jutott hús az asztalra. Így fifikásan a gazdag gulyáslevest a kelkáposztában gazdag frankfurti leves váltotta fel, amibe silányabb minőségű virsli került. Aztán a második világháború után a virsli is szinte elérhetetlen volt, így gyakorta alapból vegán frankfurti leves került az asztalokra, noha nem is ismerték a szót ekkoriban.
A 70-es és 80-as években az általános életszínvonal növekedésével a frankfurti leves kiszorult a népszerű fogások közül és “menza kajára” kárhoztatott. Eközben pedig egy rendkívül ízgazdag, tartalmas és egészséges ételről van szó, főleg ha vega a frankfurti leves. Mondjuk én azon kevés emberek közé tartoztam, aki kifejezetten szerette az iskolai menzán. Ebből kifolyólag belső késztetést éreztem, hogy vegán frankfurti levest készítsek, amikor megláttam a sötétzöldben tündöklő kelkáposztát a piacon.
Vegán frankfurti leves recept
A vega frankfurti levesem nem csak abban tér el az eredetitől, hogy vegán virslit használok hozzá, hanem teszek hozzá egy kis leveszöldséget is. Ahogy nézegettem a hagyományos kelkáposzta leveseket, nem igen kerül bele még sárgarépa sem. A sárgarépa és a fehérrépa nem tud elrontani egy zöldség levest, csak hozzá tesz.
Hozzávalók 6-7 főre
- 35-40 dkg kelkáposzta (egy normál méretű kelkáposzta harmada kb.)
- 200 gramm – ha találunk, akkor füstölt – vegán virsli (Legtöbb szupermarketbe kapható, az Aldi-ban például állandó termék, de mi a Tescoban legtöbbször kapható Lunter-re esküszünk.)
- 2 közepes sárgarépa
- 1 fehérrépa
- 1 nagyobb fej vöröshagyma
- 1 db paradicsom (opcionális)
- 1 db étkezési paprika (opcionális)
- 3-4 szem közepes burgonya
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2 teáskanál majoranna (vagy kicsit több)
- 2-3 babérlevél
- 1 evőkanál pirospaprika
- 1 csapott teáskanál őrölt fűszerkömény
- 1 vegföl (150 gramm)
- 1 evőkanál liszt
- olaj
- só
- bors
Vega frankfurti leves elkészítése
Szerencsére nagyon egyszerű a vega frankfurti leves recept, bár kicsit időigényes tud lenni. De mindenképp megéri!
- Egy nagy edénybe – amibe a leves is készülni fog – pirítsuk meg a karikákra vágott vegán virslit. Ha szép színt kapott a virsli, akkor tegyük félre. Megjegyzés: Ha nem akarunk ezzel bajlódni, akkor később egy külön serpenyőbe is megtehetjük.
- Tegyünk extra olajat az edénybe, hogy az apróra vágott vöröshagymát üvegesre pirítsuk, majd tegyük hozzá az apróra vágott zöldségeket: paprikát, paradicsomot, sárga,- és fehérrépát. A burgonya még ráér. Várjuk meg, míg össze esik a paradicsom és paprika.
- Vegyük le a tűzről az edényt, keverjük hozzá a füszerköményt, a pirospaprika felét, a babérlevelet és reszeljük bele a fokhagymát és sózzuk meg. Tegyük vissza a tűzre és engedjük fel kb. 1 deciliter vízzel. Várjuk meg amíg elpárolog a víz. Addig aprítsuk fel a burgonyát és tegyük sós vízbe állni, hogy a keményítő tartalma csökkenjen.
- Ha elfőtte a vizet, akkor öntsük fel 2 liter vízzel és hagyjuk fedő alatt főni a zöldséget 20-25 percig. Az idő leteltével adjuk hozzá az átmosott, korábban beáztatott burgonya kockákat és a majorannát.
- Ha már kezd megfőni a burgonya is – kb 10-12 perc -, akkor mehet bele a vékony csíkokra, vagy kisebb kockákra vágott kelkáposzta. Hadjuk fedő alatt puhulni a zöldségeket tovább.
- Keverjük ki a maradék – fél evőkanál – pirospaprikát és az egy evőkanál lisztet csomómentesre a tejföllel. Ha felforrt a vegán frankfurti leves, akkor várjunk még 5 percet, majd habarjuk bele a korábban kikevert tejfölt.
- Vegyük le a tűzről, tegyük hozzá a korábban félretett pirított virsli karikákat és hagyjuk állni egy 5-10 percig fedővel lefedve.
A vega frankfurti leves önmagában is megállja a helyét az ebédlő asztalon, de tipikusan olyan fogás, ami jól párosítható könnyedebb édes fogásokkal. Például kölesgombóccal, vagy vegán palacsintával.