Vegán kakaós csiga
Tartalomjegyzék
ToggleKi ne szeretné az omlós és töltelékben gazdag kakaós csigát? Szerencsére vegánként se kell lemondani róla, hiszen egy-két csere-berével és a tojás kihagyásával legalább ugyanolyan finom vegán kakaós csigát varázsolhatunk otthon!
A kakaós krémmel töltött, jellemzően kelt tésztás kakaós csiga méltán az egyik, ha nem legnépszerűbb pékáru Magyarországon. Szinte kizártnak tartom, hogy hazánkban lenne olyan pékség, ahol nem találjuk meg valamelyik változatát. Népszerűségének köszönhetően egyre több mindenkire gondolnak: kapható tej, gluténmentes és teljes kiőrlésű változat is, és ami még fontosabb, hogy vegán kakaós csigába is egyre több helyen belefutottunk.
Természetesen az otthon szeretettel készült házi péksütemény a legfinomabb, no meg a legköltséghatékonyabb. Szerencsére a tészta és a töltelék elkészítése nem egy nagy ördöngösség, és a vegán kakaós csiga sütése se bonyolultabb semmire. A tejet növényi italra kell cserélni, a tojást úgy ahogy van ki lehet hagyni tapasztalataim alapján és vaj helyett margarint kell használni. Voilá, meg is van a tökéletes vegán kakaós csiga! Akiknek az egészségük sem utolsó szempont, azok a liszttel is kisérletezhetnek. Nekem a tönkölybúza tökéletesen bevált ízben és állagban is.
Jó tanácsok, hogy jól sikerüljön a kelttésztás tej és tojásmentes kakaós csiga
Mielőtt belekezdenénk a sütésbe érdemes egy két dolgot észben tartani, amikre a különböző próbálkozások után jöttem rá.
- Az élesztő felfuttatásához kell cukor. Volt amikor kihagytam, nem is sikerült. A növényi tejet melegítsük fel langyosra – túl meleg se legyen – és keverjük el benne a cukrot mielőtt belemorzsoljuk az élesztőt. Arra is figyeljünk, hogy ne érje közvetlen napfény az élesztőt.
- Használjunk sűrűbb, édesebb tejet. Nekem a rizstej vált be sütéshez, mivel természetes módon sok cukor van benne, amitől eleve édes. A szója és a zabtej sem rossz választás az állaguknak köszönhetően. Kerüljük a vizes mandula és kókusz tejet.
- Igyekeztem a margarin mennyiségét csökkenteni, hogy egészségesebb legyen, azonban egy ponton túl olyan száraz lesz a kakaós csiga miután kihűlt, hogy egyszerűen élvezhetetlen. Szóval ami kell, az kell sajnos.
- Vegyük a fáradságot a liszt leszitálására, főleg ha teljes kiőrlésűt használunk. Hosszú évekig feleslegesnek tartottam a liszt szitálását, aztán egyszer gondoltam egye-fene kipróbálom. Azóta szinte mindig bevettem.
- A tészta gyúrására se sajnáljuk az időt és az energiát. Ahhoz, hogy jó homogén legyen a tészta, akár 5-10 percig is bajlódni kell vele.
- Meleg tejjel és margarinnal dolgozzunk, ez nem pite tészta.
- Nagyon óvatosan, nagyon alacsony lángon olvasszuk össze a töltelék összetevőit, mert máskülönben az olaj kicsapódik a csokiból, ami se nem szép, se nem használható.
Röviden egyenlőre ennyi, a többit majd menet közben hozzátoldom, illetve lehet ezeket még megismétlem.
Vegán kakaós csiga recept
Elöljáróban csak annyit, hogy finom, omlós, viszonylag egészséges és teljes mentes mindenféle állati eredetű alapanyagtól.
Hozzávalók
- 500 gramm liszt (tönkölybúza tökéletes a célra. 2:1 arányban a teljes kiőrlésű javára.)
- 2,5 deciliter növényi tej (hozzáadott cukormentes rizs tökéletes)
- 25 gramm élesztő
- 50 gramm cukor (helyettesíthető édesítőszerrel, vagy bármi mással. Nekem a nádcukor jött be a legjobban, már csak a színe miatt is)
- 1 csomag vanília cukor (8-10 gramm)
- 50 gramm margarin (ennél kevesebbet nem célszerű)
- 1 csipet só
Kakaós töltelék a csigához
A töltelék tekintetében elég nagy a szabadság, én legtöbbször csak összedobok étcsokit, kakaóport, egy kis cukrot, némi margarint és egy löttyintés növényi tejet egy edénybe és szépen lassan összemelegítem.
- Egy tábla kb. 70 százalékos étcsokoládé (90-100 gramm)
- 60 gramm kakaópor
- 50 gramm margarin
- 30-40 gramm cukor (egy része lehet vaníliás)
- minimális növényi tej
Hogyan készítsük el a vegán kakaós csigát?
- Futtassuk fel az élesztőt. Melegítsük fel a növényi tejet langyosra egy nagyobb edényben, keverjünk el benne 10-15 gramm cukrot (egy evőkanál), majd morzsoljuk bele az élesztőt. Tegyük 15 percre félre naptól védett, szobahőmérsékletű helyre.
- Amíg dolgozik az élesztő, állítsuk össze a többi alapanyagot egy keverőtálban. A leszitált liszthez adjuk hozzá a cukrot, és a csipet sót. A sót mindenképp keverjük el a lisztbe, mivel az élesztőnek nem tesz jót, ha közvetlenül érintkezik a sóval. Olvasszuk meg a margarint, mielőtt a száraz alapanyagokhoz adnánk.
- Ha szépen felfutott az élesztő, akkor adjuk hozzá a liszthez az olvasztott margarinnal együtt. Hosszú kemény munkával (akár 10 percen át) dolgozzuk el a tésztát, hogy szép és homogén legyen. Ha megvagyunk vele, akkor fedjük le konyharuhával és naptól védett helyen (de az se baj, ha 60 fokos sütőben teszük) kelesszük legalább negyed óráig.
- A kelesztési idő alatt elkészíthetjük a tölteléket. Egy edényben nagyon alacsony lángon kezdjük el a csokoládé és a margarin olvasztását. Ügyeljünk rá, hogy ne melegedjen túl, mert az étcsokiból ki fog válni az olaj. Ha szépen megolvadt mindkét alkotó elem, keverjük bele a kakaóport és a cukrot is. Dolgozzuk el szép krémesre, és tartsuk melegen. Ne felejtsük el a sütőt 180 fokra előmelegíteni!
- Ha szépen megkelt a tészta, jöhet a nyújtás. Ujjnyi vastagságnál egy kicsit vékonyabb (kb 1 cm-eres) téglalapra nyújtsuk ki a tésztát. Kenjük meg egyenletes vastagságban a tésztát a kakaós krémmel. Óvatosan tekerjük fel jó szorosan a tésztát, mintha egy tekercset csináltunk volna.
- Készítsünk ki forró vizet, amibe bele tudjuk mártani a kést. Vágjuk ujjnyi vastag szeletekre a tekercset. Minden egyes szelet, egy-egy csodálatos vegán kakaós csiga lesz. Ne felejtsük el minden egyes szelet előtt belemártani a forró vízbe a kést.
- Tegyünk sütőpapíra a kis kakaos csigákat. Hagyjunk helyett a csigák között, mivel a sütőben még biztosan kicsit kelni fog a tészta. Hagyhatjuk szobahőmérsékleten kelni a tésztát még negyed óráig, de azonnal is betehetjük a 180°C-os sütőbe, ahol kb. 20 perc alatt készre fog sülni.
Utóirat
Olyan szép színe nem lesz a vegán kakaós csigának, mint az eredetinek, mivel utóbbinak a színét a tojássárgája adja, amivel sütés előtt megkenik a tetejét. Ha hagyonyoabb megjelenést szeretnénk neki, akkor a sütöből kivéve megszórhatjuk a tojásmentes kakaós csigát egy kis porcukorral.