vegán padlizsánkrém recept
Saláták és szószok,  Egyszerű vegán receptek,  Vegán receptek

Közel-keleti padlizsánkrém recept (baba ganoush)

A padlizsán az egyik kedvenc zöldségem, ami szerencsére ezer féleképpen felhasználható. Például az – új – személyes kedvencem, a moussaka alapjául szolgál. Emellett a nyári – nemcsak vegán – grillezések egyik elengedhetetlen alapanyaga. De egzotikus currykben is sokszor visszaköszön a zöldség. Padlizsánkrém formájában először Cipruson találkoztam vele és szó, mi szó, nagyon bejött. Legnagyobb szerencsémre ez a padlizsánkrém vegán alapból.

Itthon néha készen vettünk füstös padlizsánkrémet, ami szintén elképesztően jó volt. Úgyhogy eljött az idő, hogy csináljak házit padlizsánkrémet. Mint kiderült, elég sok fajta padlizsánkrém recept van:

  • Erdélyi padlizsánkrém: füstös, majonézzel
  • Görög padlizsánkrém: lágy, könnyed
  • Keleti, baba ganoush: töményebb tahinivel

Miután egy ideje porosodik egy üveg tahini a polcon, így utóbbi padlizsánkrém receptre esett a választás, amit nem bántam meg. Jóval erőteljesebb az íze és az állaga is a tahininak köszönhetően, mint például az erdélyi könnyed(nek tűnő) majonézes változatának. Nem azt mondom, hogy jobb, vagy ez a legjobb padlizsánkrém, hanem, hogy másképp jobb. Majd – remélhetőleg előbb, mint útobb – sorra kerül a többi változat is.

A legjobb az egészben, hogy természetesen vegán padlizsánkrémről van szó! Változtatni se kell rajta.

füstös padlizsánkrém

Keleties füstös padlizsánkrém recept (baba ganoush)

A padlizsánkrém készítés nem egy nagy ördöngösség, azonban van néhány apróság, amire figyelni kell. A tahini, a fokhagyma és a füstölt paprika is rendkívül intenzív, jellegzetes ízzel rendelkezik, így fontos az egyensúly. Emellett a zöldség előkészítésére is figyelmet kell fordítani, hogy ne legyen keserű a padlizsánkrém.

Hozzávalók (kb. 4 személyre)

    • 2 nagy padlizsán (kb. 600–700 g)
    • 1 evőkanál tahini
    • 1 gerezd fokhagyma 
    • 1 csapott teáskanál füstölt paprika
    • 2–3 evőkanál frissen facsart citromlé
    • 2-3 evőkanál extra szűz olívaolaj (plusz a tetejére)
  • fél mokkáskanál őrölt kömény (opcionális)
  • extra olaj, semleges növényi tej, vagy víz (ha túl töménynek találjuk)

Padlizsánkrém elkészítése

A padlizsánkrémhez a zöldséget elkészíthetjük airfryerben és sütőben egyaránt.

  1. Mossuk meg alaposan a padlizsánt. Ha szeretnénk krémesebb, lágyabb álagot, akkor meg is hámozhatjuk.
  2. Vágjuk apró, de ne túl kicsi kockákra a padlizsánt. Tegyük szürőbe, keverjük össze sóval, majd hagyjuk állni legalább negyed óráig. Így lágyabb íze lesz, és kisebb eséllyel lesz keserű a padlizsánkrém.
  3. Mossuk át a besózott padlizsánt, csöpögtessük le, nyomkodjuk ki belőle a vizet.
  4. Keverjük össze egy kis olivaolajjal és sóval, majd süssük puhára.
    1. Padlizsánkrém légkeveréses sütőben: 180-190˙C-on 20-22 perc alatt kész lesz a padlizsán.
    2. Hagyományos sütőben kb. 40 perc alatt sül meg a padlizsán a krémhez 180°C-on.
  5. Ha megpuhult a padlizsán, akkor tegyük félre, hogy kicsit hűljön. Figyeljünk rá, hogy ne süssük túl, mert akkor nem lesz olyan jó krémes a Baba Ganoush.

Jöhet a sült padlizsánkrém elkészítése:

  1. Tegyük az aprítóba a hozzávalókat: egy csapott evőkanál tahinit (lehet kicsit többet is ízlés szerint), 1 csapott teáskanál füstölt paprikát (szintén lehet többet), fokhagymát, citromlevet, sót, olívaolajat, és a padlizsánt.
  2. Dolgozzuk el simára a füstös padlizsánkrémet. Egy kis folyadékot, vagy olajat önthetünk még hozzá, majd újra eldolgozhatjuk, ha töménynek tálaljuk a padlizsánkrémet.
  3. Friss korianderrel, vagy petrezselyemmel találva már el is készült a házi vegán padlizsánkrém

Tippek, megjegyzések a baba ganoush recepthez

  • A tahini, a füstölt paprika, római kömény és a fokhagyma mennyiségét óvatosan növelhetjük ízlés szerint. Én személy szerint úgy szeretem, ha a padlizsán íze dominál.
  • Kis chili pehellyel vihetünk bele egy kis csípőset.
  • Nem muszáj aprítóval elkészíteni, egy tálban villával is masszává dolgozhatjuk. Autentikusabb, darabosabb lesz így a padlizsánkrém.

Hogyan nem lesz keserű a padlizsánkrém?

A padlizsánkrém receptje pofon egyszerű, azonban sajnos, előfordul, hogy első kostolás után felmerül a kérdés, hogy “miért lett keserű a padlizsánkrém”? Főleg, ha minden a recept szerint csináltunk. Nos, több oka is van, ami szerencsére – többnyire – megelőzhető.

  • Túl régi, vagy nagy a zöldség: Ha túl öreg a padlizsán, vagy túl nagy, akkor bizony tele lesz erőteljes ízű maggal, amitől keserű lesz a padlizsánkrém. Érdemes padlizsán szezonban (nyártól kora őszig)  készíteni padlizsánkrémet. Illetve feszes héjú, közepes zöldséggel operáljunk. Vagy, ha már meg van a zöldség, akkor távolítsuk el a magos hús egy részét.
  • Elmaradt a padlizsán puhítása: Sokan alábecsülik a padlizsán előkészítésének a jelentőségét. Ha nem sózzuk le és hagyjuk állni elég ideig zöldséget, akkor biza elég nagy eséllyel lesz keserű a padlizsánkrém. 
  • Túl sok héj: Nem feltétlenül kell meghámozni a padlizsánt, vagy legalábbis nem teljesen. Azonban, – főleg ha idősebb, vagy túl fiatal a zöldség – ha túl sok héj kerül az aprítóba, akkor előfordulhat baba ganoush kesernyésebb lesz.
  • A fokhagyma: A fokhagyma is elviheti a padlizsánkrémet a kesernyés íz felé, főleg ha túl sok, vagy nem jó állapotú. Én öszintén szólva nem igazán szeretem a nyers fokhagymát használni krémekhez, mert nagyon intenzív íze tud lenni, ami elrontja az egészet. A padlizsánkrémet hagyma nélkül is elkészíthetjük, vagy bedobhatjuk egy 5-10 percre a padlizsán mellé a sütőbe, hogy lágyabb legyen az íze.
padlizsánkrém elkészítése

Szólj hozzá!